[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۴۳
  • دوره جدید

عواملی که سیستم ایمنی سالمندان را دچار اختلال می‌کند، روزنامه شیراز نوین

جانشین مدیرگروه سلامت روان معاونت بهداشتی خراسان شمالی گفت: اضطراب و افسردگی، سیستم ایمنی سالمندان را دچار اختلال کرده و آنان را مستعد ابتلا به بیماری‌های جسمی می‌کند.
به گزارش بهداشت نیوز، شهین لنگری درخصوص توجه به سالمندان در دوران کرونا اظهار کرد: شیوع ویروس کرونا و پیامدهای اجتماعی و مرتبط با سلامتی آن باید به عنوان یکی از مهم‌ترین وقایع اجتماعی بشر در قرن 21 در نظر گرفته شود که در این بین سالمندان به عنوان یکی از مهم‌ترین گروه‌های پرخطر در ابتلا به کرونا ویروس هستند.
وی تنهایی را یکی از مهم‌ترین مشکلات سالمندان در دوران همه‌گیری بیماری کرونا دانست و گفت: دیدار با سالمندان به دلیل ترس از انتقال ویروس کرونا به آن‌ها بسیار محدود شده است؛ به همین دلیل اطرافیان و فرزندان آن‌ها باید علاوه بر مراقبت‌های بهداشتی، مسائل روحی و روانی را برای آن‌ها در نظر بگیرند تا احساس تنهایی، کمتر به آن‌ها فشار وارد کند.
لنگری عنوان کرد: مشکلات سالمندان فقط بیماری‌های جسمی نیست، بلکه موضوع سلامت روان سالمندی به خصوص در دوران کرونا، از حساسیت بیشتری برخوردار است بنابراین باید به نیازهای روحی سالمندان توجه شود.
وی ادامه داد: اضطراب و افسردگی، سیستم ایمنی سالمندان را دچار اختلال کرده و آنان را مستعد ابتلا به بیماری‌های جسمی می‌کند که تماس‌های ‌مکرر نزدیکان این عزیزان می‌تواند به کاهش استرس و اضطراب سالمندان کمک کند.
لنگری توصیه کرد: مسائل معنوی و روحانی باعث ایجاد احساس خوب در فرد می‌شود بنابراین از سالمندان بخواهید ارتباط خود را با این موضوع حفظ و تقویت کنند.
وی با اشاره به ایجاد نگرانی بیش از حد توسط برخی از منابع در اخبار و فضای مجازی گفت: اگر اطرافیان این گونه اخبار را دنبال می‌کنند نباید محتوای آن را به افراد مسن انتقال دهند.
لنگری تأکید کرد: به هر طریقی باید به یاری سالمندان بشتابیم و نیازهای ضروری آنان را برآورده کنیم تا برای تأمین نیازهای خود مجبور نباشند خارج از منزل بروند و در معرض ابتلا به بیماری کرونا قرار گیرند.
وی درخصوص سالمندانی که در خانه‌های سالمندان نگهداری می‌شوند، بیان کرد: باید از این افراد به خوبی مراقبت و به موضوع مهم فاصله گذاری اجتماعی و رعایت پروتکل‌های بهداشتی در این مراکز توجه جدی شود.
لنگری خاطرنشان کرد: به دلیل کمبود ‌زیرساخت‌های لازم و همین‌طور با در نظر گرفتن محدودیت شناخت سالمندان از فناوری‌های جدید انتظار می‌رود صداوسیما، رادیو، ‌سمن‌ها و گروه‌های داوطلب در شرایط بحرانی امروز به کمک پر کردن خلأ به وجود آمده برای سالمندان بروند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی