[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۳۵
  • دوره جدید

تفاهم‌نامه شهر فرزانگان‌۹۹ امضا شد ، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل آموزش و پرورش فارس گفت: گسست اجتماعی، حاصل فروپاشی فرهنگ در جامعه است و امروزه فرزندان ما بیش از پیش نیازمند کمک برای حضور در اجتماع هستند
به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس، دکتر فرهاد اسماعیلی در آیین امضای تفاهم نامه همکاری این اداره کل و سازمان فرهنگی و هنری شهرداری شیراز و رونمایی از 4 کتاب شهر فرزانگان گفت: فرهنگ در تعاریف به مجموعه‌ای  پیچیده‌ از دانش‌ها، باورها، هنرها، قوانین، اخلاقیات، عاداتی گفته می‌شود که  فرد به عنوان عضوی از جامعه خویش فرامی‌گیرد و وقتی فرهنگ از انسجام خود خارج شود چون فرد آن را از اجتماع می‌گیرد، فروپاشی جامعه را در پی دارد.
مدیرکل آموزش ‌و پرورش فارس گفت: عمده فرهنگ برمبنای مذهب و ایدئولوژی شکل  می‌گیرد و البته اقلیم و آب و هوا و بسیاری مسائل دیگر نیز برآن مؤثر است و اشکال ما آن است که به گفته مرحوم دکتر شریعتمداری، مقوله فرهنگ و تربیت را یکی می‌دانیم درحالی که این‌دو مقوله‌ای کاملاً جداست. اسماعیلی با اشاره به  آنچه که مسئله را در زمینه فرهنگ سخت می‌کند یافتن مصادیق و مقوله‌های زیرساختی و روبنایی مرتبط با آن است، ادامه داد: ارتباط آموزش و پرورش  با حوزه‌های فرهنگی خیلی راحت‌تر است چون نسبت به مصادیق فرهنگ تقریباً همنواتر و هماهنگ‌تر است و وظایف و فعالیت‌های آموزش و پرورش بیشتر در انتقال مسائل فرهنگی نقش دارد.
اسماعیلی ادامه داد: امروز بیش از هر زمان، فرهنگ ما تحت‌خطر است و دانش‌آموزان و فرزندان نیازمند کمک ما هستند، چرا که اتفاقی که الان در حال رخ دادن است و می‌تواند بر فرهنگ ما مؤثر باشد نکته‌ای است که اتاق فکرهای بسیاری در حال کار کردن بر روی ایدئولوژی و مسئله فرهنگ ما هستند تا  فرهنگ و آداب و آیین ما را عوض کنند و فرهنگ را دچار مشکل کنند.
او تأکید کرد: وقتی فرهنگ از انسجام خارج شد، چون فرد آن را از اجتماع می‌گیرد موجب فروپاشی جامعه می‌شود و این گسست اجتماعی، همان چیزی است که برای کشور ما می‌خواهند و نیاز است تا برای جلوگیری از این اتفاق خودمان بنشینیم و مسئله فرهنگ را برای خود شفا‌سازی کنیم تا بتوانیم مانع از گسست اجتماعی شویم.
اسماعیلی با بیان اینکه آموزش و پرورش از ظرفیت تمام نهادها و دستگاه‌ها برای انجام امور مشترک و به ویژه کمک به حوزه فرهنگ استقبال می‌کند، گفت: ولی نهادهای علاقه‌مند به همکاری مشترک باید بدانند که خواسته‌های آنان باید در آموزش‌وپرورش سازگار شود و بومی‌سازی انجام شود تا از جنس این نهاد گردد و بتواند به طرز مؤثری اجرا شود.
مدیرکل آموزش ‌و پرورش فارس بر تشکیل  یک اتاق فکر فنی مشترک بین سازمان فرهنگی شهرداری و آموزش و پرورش تأکید کرد و افزود: همیشه می‌گویند خرد جمعی اما در ادامه این جمله باید گفت که «خرد جمعی با جمعی خردمند» و در این صورت است که یک اتاق فکر می‌تواند خروجی مؤثری داشته‌باشد که قطعاً در پیگیری و اجرای مؤثر این تفاهم نامه نیز باید اینگونه پیش رویم. رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز نیز در ادامه این دیدار با اشاره به بیانات اخیر رهبر معظم انقلاب و تأکید ایشان بر حوزه فرهنگ، گفت: قطعاً اگر ما در شرایط اقتصادی خوبی بودیم اولویت کشور قبل از اقتصاد و امنیت، حوزه فرهنگ بود. جعفری، افزود: فرهنگ مقوله‌ای است که حضور و وجود آن مثل اکسیژن حیات بخش و برای جامعه نیاز است ولی بصیرت و درایت هستند که اهمیت فرهنگ و تأثیرگذاری آن را می‌توانند درک کنند و می‌تواند در حیات معنوی و اخروی نسل بشر تأثیرگذار باشد. جعفری گفت: برخی از کلمات از مجاز عام به خاص تبدیل می‌شود و همانطور که با شنیدن کلمه پیامبر و یا مثنوی، حضرت محمد (ص) و یا مولانا را در ذهن تجسم می‌کنیم، کلمه فرهنگ هم طوری است که با شنیدن این کلمه، ذهن‌ها به سوی آموزش و پرورش می‌رود و این کلمه عجین شده و منتسب به آموزش و پرورش است و واقعیت هم همین است چرا که شما در حوزه فرهنگ سرمایه‌گذاری می‌کنید. او افزود:  فرزندان ما که در آموزش و پرورش مشغول تحصیل هستند، همان سرمایه‌هایی هستند که فردای کشور را خواهند ساخت و زحمات شما دیربازده است و حاصل کار امروز را فرداها می‌بینند و جامعه قدردان زحمات همه مسئولان در آموزش و پرورش  است و اثرات اجرای این تفاهم‌نامه نیز قطعاً امری دیربازده است که مطمئناً آیندگان به تأثیر فعالیت‌های امروز پی خواهند برد و قدردان خواهند کرد.
جعفری در پایان گفت: تفاهم‌نامه‌ها وقتی ارزش پیدا می‌کند که عملیات اجرایی آن مکتوب و استخراج و پیگیری شود و ما در شهرداری مشتاق عملیاتی کردن این طرح هستیم.
در پایان این دیدار ضمن امضای تفاهم نامه مشترک بین سازمان فرهنگی، اجتماعی ورزشی شهرداری شیراز و اداره کل آموزش و پرورش فارس از 4 جلد کتاب شهر فرزانگان با نام  «کارآگاه کنجوکو»  رونمایی شد و از 10 دانش‌آموز برتر این طرح تقدیر شد.
بنا بر این گزارش، شهر فرزانگان نام طرحی است که در چندسال اخیر در شیراز در حال پیگیری است و از جمله اهداف بلندمدت آن، آموزش و پرورش مهارت‌های اجتماعی در بین 30 هزار کودک و نوجوان شهر شیراز است و موضوعات 4 جلد کتاب شهر فرزنگان با عنوان «کارگاه کنجوکو» مواردی از جمله آداب گفت‌وگو، آداب معاشرت، مهارت کسب اعتماد به نفس، مهارت نه گفتن، مهارت و سواد مالی، آداب و نشاط اجتماعی و شادمانی کردن، سواد بومی و مهارت وسواد رسانه است که با شعار «آینده را باید ساخت» در اختیار کودکان و نوجوان قرار می‌گیرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی