[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۸۴
  • دوره جدید

خطر جدی رکود در بنگاه‌های اقتصادی، روزنامه شیراز نوین

جدیدترین بررسی اتاق بازرگانی ایران از وضعیت فعالیت بنگاه‌های اقتصادی نشان می‌دهد که در مهرماه شرایط برای آنها دشوارتر از ماه قبل شده است.
به گزارش ایسنا، اتاق بازرگانی ایران در ادامه بررسی‌های ماهانه خود از وضعیت اقتصاد ایران که آن را در قالب شاخص شامخ (شاخص مدیران خرید) بررسی می‌کند، اعلام کرده که عدد شامخ در مهرماه به حدود ۴۴ واحد رسیده که نسبت به ماه قبل کاهش بیش از دو واحدی را نشان می‌دهد.
این گزارش که از بررسی وضعیت تعداد قابل‌توجهی از بنگاه‌های اقتصادی به دست آمده، نشان می‌دهد که رکود در فعالیت بخش‌های خدمات و کشاورزی اصلی‌ترین علت کاهش فعالیت در مهرماه بوده است. در رابطه با کشاورزی شرایط فصلی نقش‌آفرین است اما در حوزه خدمات، احتمالاً نقش اصلی را همچنان ویروس کرونا بازی می‌کند.
همچنین در طول این مدت، شاخص قیمت خرید مواد اولیه برای بنگاه‌های تولیدی به بیش از ۹۳ واحد رسیده که بالاترین عدد در طول دو سالی است که اتاق بازرگانی این شاخص را بررسی کرده است. به‌دنبال این موضوع، هزینه تولید بالاتر رفته و به نظر می‌رسد اثرات خود را در ماه‌های آینده بیشتر نشان خواهد داد.
روند افزایشی قیمت‌ها در مهرماه خود را در کاهش فروش کالا یا خدمات نشان داده که فعالان اقتصادی کاهش تقاضا را اصلی‌ترین علت آن دانسته‌اند.
بررسی وضعیت شاخص‌ها در حوزه صنعت نیز نشان می‌دهد که هرچند افتی در شامخ کل وجود دارد اما در بسیاری از حوزه‌ها، شرایط تقریباً ثابت مانده است. در این حوزه نیز قیمت مواد اولیه و قیمت محصولات تولیدشده بسیار بالا رفته و در کنار آن موجودی نهایی در انبار پایین آمده است. با وجود این فعالان اقتصادی پیش‌بینی کرده‌اند میزان تولیدشان در ماه آینده، نسبت به مهرماه بیشتر خواهد بود.
این گزارش تأکید کرده که در صورت بهبودنیافتن شرایط در بازار مواد اولیه و تداوم روند افزایش قیمت در این حوزه، احتمالاً از سویی تولیدکنندگان توان خود را از دست می‌دهند و از سوی دیگر با افزایش قیمت، تقاضای موجود در بازار نیز پایین خواهد آمد و در نتیجه در صورت تغییرنکردن شرایط، سایه سنگین رکود بر سر بنگاه‌های اقتصادی باقی خواهد ماند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی