[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۳
  • دوره جدید

شوراها، اختلافات را مختومه کردند، روزنامه شیراز نوین

به گزارش دریافتی شیرازنوین از روابط عمومی دادگستری فارس، حجت الاسلام موسوی گفت: در سال جاری بیش از 139 هزار پرونده شوراهای حل اختلاف فارس مختومه و بیش از 33 هزار پرونده به مصالحه انجامیده است. به گفته وی، یکی از برنامه‌های مهم قوه قضائیه در عرصه اجرای عدالت ایجاد شوراهای حل اختلاف و با هدف حل و فصل نمودن اختلافات میان مردم است. حجت الاسلام و المسلمین سیدکاظم موسوی به تاریخچه شوراهای حل اختلاف در استان فارس پرداخت و گفت: مجموعه شوراهای حل اختلاف در استان فارس با راه اندازی 5 شعبه کامفیروز شمالی و جنوبی و خرم مکان، فیروزآباد یک و بخش میمند در آبان ماه سال 81 و با هدف کاهش مراجعات مردم به محاکم قضائی و در راستای توسعه مشارکت‌های مردمی تشکیل و با حضور حجت الاسلام و المسلمین میانجی افتتاح شد. وی در ادامه با تبریک سالروز تأسیس شوراهای حل اختلاف بیان داشت: این نهاد در حالی هفدهمین سال فعالیت خود را سپری می‌کند که از آغاز فعالیت خود با ورود 3 میلیون و 500 هزار پرونده در سال، بیش از 50 درصد از بار مجموع وارده‌های دادگستری استان فارس را بر دوش می‌کشد. 
نماینده عالی قوه قضائیه در استان فارس با اشاره به بخشنامه ریاست قوه قضائیه آیت الله رئیسی در خصوص ارجاع پرونده‌های قابل سازش از محاکم قضائی و دادسرا‌ها به شوراهای حل اختلاف اظهار داشت: از ابتدای سال جاری بیش از 139 هزار فقره پرونده به شوراهای حل اختلاف استان وارد شده است که نسبت به وارده دادگستری که بیش از 129 هزار است، حدود 52 درصد افزایش داشته است. 
حجت الاسلام و المسلمین موسوی فلسفه وجودی شوراهای حل اختلاف را قطع منازعه و خشکاندن ریشه نزاع در بین مردم دانست و افزود: آمارها حاکی از آن است که پرونده‌های مهم و سنگینی در شوراها مورد رسیدگی و بررسی قرار گرفته و منتهی به مصالحه و سازش گردیده است اما نکته حائز اهمیت این است که مقوله صلح و سازش یک کار سخت و دشوار است که تنها با پشتکار، دقت، حوصله و تکنیک‌ها و روش‌های خاص خود به سرانجام می‌رسد. وی با اشاره به ورود بیش از 139 هزار فقره پرونده در هفت ماهه سال جاری اظهار داشت: با تلاش اعضا و کارکنان شوراهای حل اختلاف استان بیش از 139 هزار فقره پرونده مختومه و بیش از 33 هزار فقره پرونده نیز به مصالحه انجامیده است. رئیس کل دادگستری استان فارس به برتری استان فارس طی چند سال متوالی در زمینه مصالحه پرونده‌های قتل اشاره و خاطرنشان کرد: مجموعه شورای حل اختلاف استان فارس در جهت ایجاد مصالحه با فعال نمودن شعب و جذب شخصیت‌های مؤثر و با نفوذ اجتماعی و استفاده از ظرفیت بزرگان و ریش سفیدان حوزه‌های قضائی و برگزاری جلسات متعدد اعضا و کارکنان شورای حل اختلاف با خانواده‌های آسیب دیده و به منظور جلب رضایت اولیاء دم توانسته است طی سال‌های 92 تاکنون رتبه اول در زمینه به ثمر رساندن مصالحه پرونده‌های قتل عمدی را به خود اختصاص دهد و از ابتدای تشکیل شورای حل اختلاف در این استان تعداد 420 پرونده با موضوع قتل عمد و غیر عمد مصالحه گردیده است. حجت الاسلام و المسلمین سید کاظم موسوی با بیان اینکه 35 فقره مصالحه پرونده‌های قتل در سال جاری اتفاق افتاده است، به دیگر اقدامات مجموعه شوراهای حل اختلاف استان فارس پرداخت و گفت: از دیگر اقدامات مهم مجموعه شورای حل اختلاف فارس، سازش تعداد 36 فقره پرونده‌های مهم از جمله نزاع‌های دسته جمعی، دعوای طایفه ای و دعاوی بیش از 100 میلیون تومان بوده که با صرف زمان و برگزاری جلسات متعدد میان طرفین دعوی منجر به صلح و سازش شده است. 
گفتنی است مجموعه شوراهای حل اختلاف استان فارس در حال حاضر شاهد حضور بیش از 2200 عضو فعال در 42 حوزه قضائی و مجموع 441 شعبه (307 شهری و 134 شعب روستایی) می‌باشد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی