[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۵
  • دوره جدید

صعود قیمت نفت در واکنش به پیروزی بایدن، روزنامه شیراز نوین

قیمت نفت در معاملات دیروز دوشنبه در پی اعلام پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و بهبود ریسک پذیری در بازار بیش از دو درصد صعود کرد و نفت برنت به بالای مرز ۴۰ دلار بازگشت.
به گزارش ایسنا، بهای معاملات نفت برنت برای تحویل در ژانویه یک دلار و شش سنت معادل ۲.۷ درصد افزایش یافت و به ۴۰ دلار و ۵۱ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا برای تحویل در دسامبر یک دلار و هفت سنت معادل ۲.۹ درصد افزایش یافت و به ۳۸ دلار و ۲۱ سنت در هر بشکه رسید.
پس از اینکه جو بایدن روز یکشنبه به عنوان پیروز انتخابات آمریکا شناخته شد، نفت به همراه سایر بازارهای مالی صعود کرد تا بخشی از ریزش چهار درصدی که در معاملات جمعه داشت را جبران کند. در این بین، ارزش دلار ضعیف شد و قیمت کالاهایی که به این ارز قیمت گذاری می‌شوند برای سرمایه گذاران غیرآمریکایی ارزان‌تر شد.
به گفته مایک مک کارتی، استراتژیست ارشد بازار در شرکت سی ام سی مارکتس، معاملات در صبح دیروز در فضای ریسک پذیری در جریان بوده که منعکس کننده اعتماد فزاینده به راه یافتن بایدن به کاخ سفید است اما حزب جمهوری‌خواه کنترل سنا را حفظ خواهد کرد. از یک نقطه نظر نتیجه انتخابات برای بازار ایدئال است. هیچ حزبی اکثریت را در کنگره ندارد بنابراین جنگ‌های تجاری و مالیات‌های بالاتر تا حدودی زیادی از دستور کار حذف خواهند شد.
رئیس جمهور منتخب آمریکا و تیم وی سرگرم کار برای مقابله با وخامت بحران سلامتی در آمریکا هستند. طبق آمار روز یکشنبه رویترز، آمریکا نخستین کشوری در جهان شد که آمار مبتلایان به کووید ۱۹ از مرز ۱۰میلیون نفر عبور کرد.
هووی لی، اقتصاددان بانک OCBC در این باره گفت: این وضعیت پیامدهایی را در قالب تقاضای کمتر برای انرژی یا رفتار مصرفی به دنبال خواهد داشت.
از سوی دیگر آماری که رشد شمار دکل‌های حفاری نفت آمریکا را نشان می‌دهد از افزایش تولید این کشور در ماه‌های آینده حکایت دارد. طبق آمار شرکت بیکرهیوز، شرکت‌های انرژی آمریکایی هفته گذشته شمار دکل‌های حفاری نفت و گاز را برای هشتمین هفته متوالی افزایش دادند.
اعضای بزرگ اوپک نگران تسهیل تحریم‌های آمریکا علیه ایران در دوران ریاست جمهوری بایدن هستند که به معنای افزایش تولید و پیچیده شدن اقدامات این تولیدکنندگان برای متوازن کردن عرضه و تقاضاست.
به گفته تحلیلگران آی ان جی، بازگشت نفت ایران احتمالاً در اواخر سال ۲۰۲۱ یا در سال ۲۰۲۲ اتفاق خواهد افتاد.
اوپک و متحدانش در قالب گروه اوپک پلاس در حال حاضر تولیدشان را حدود ۷.۷ میلیون بشکه در روز محدود کرده اند تا افت تقاضای ناشی از همه گیری ویروس کرونا را جبران کرده و از قیمت‌ها پشتیبانی کنند.
بر اساس گزارش رویترز، واردات نفت چین که بزرگ‌ترین واردکننده نفت جهان است، در اکتبر ۱۲ درصد در مقایسه با سپتامبر کاهش پیدا کرد. اما پس از اینکه پکن اعلام کرد سهمیه واردات نفت را ۲۰ درصد افزایش می‌دهد، برخی از تحلیلگران انتظار دارند واردات این کشور سال میلادی آینده افزایش پیدا کند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی