[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۳
  • دوره جدید

کندی پیمان‌ها در چالش بیمه ، روزنامه شیراز نوین

عضو هیئت نمایندگان و رئیس کمیسیون مالیات، کار و تأمین اجتماعی اتاق بازرگانی فارس گفت: مسائل بیمه ای در پیمان‌ها، از مشکلات عمده فعالان اقتصادی فعال در حوزه پیمانکاری در استان است.
به گزارش شیرازنوین به نقل از روابط اتاق بازرگانی فارس، علیرضا قدرتی در جلسه کمیسیون مالیات، کار و تأمین اجتماعی این اتاق که به صورت وبینار برگزار شد، بیان کرد: تعدادی از فعالان اقتصادی به ویژه پیمانکاران استان با مشکلی در خصوص حق بیمه اعضای هیئت مدیره شاغل در پیمان‌ها با مشکل روبه‌رو هستند؛ به طوری که سازمان تأمین اجتماعی بیش از یک نفر از اعضای هیئت مدیره را در پیمان‌ها و پروژه‌های عمرانی پذیرش نمی‌کند.
وی افزود: بر اساس پیگیری‌های فعالان اقتصادی به ویژه پیمانکاران بخشنامه و دستورالعمل مشخصی که صراحتاً این موضوع را مطرح کرده باشد در سازمان تأمین اجتماعی وجود ندارد اما شاهد این هستیم که در پیمان‌ها بیش از یک نفر مورد پذیرش قرار نمی‌گیرد.
قدرتی با بیان اینکه به دنبال رفع مشکلات و باز شدن گره فعالیت فعالان اقتصادی هستیم، اضافه کرد: موضوع حق بیمه اعضای هیئت مدیره شرکت‌های پیمانکاران را در شورای گفت‌وگوی استان مطرح می‌کنیم و امید داریم فضا برای فعالیت اقتصادی پیمانکاران و اعضای هیئت مدیره شاغل در پیمان‌ها در استان هموار شود.
وی با اشاره به درخواست زیاد فعالان اقتصادی استان برای پیگیری این موضوع اظهار داشت: مخالف فرار بیمه ای و همچنین ضایع شدن حق و حقوق افراد هستیم. تأکید ما بر اجرای مر قانون است و این موضوع را پس از کارشناسی‌های دقیق تر به دبیرخانه شورای گفت‌وگوی استان ارجاع خواهیم کرد.
در ادامه این جلسه رضا رازقیان، یکی از فعالان اقتصادی استان نیز گفت: مدت هاست که فعالان اقتصادی فعال در حوزه پیمانکاری با این مشکل مواجه هستند؛ درحالی که در بسیاری از مواقع اعضای هیئت مدیره شرکت‌ها با رشته تحصیلی مربوطه در جایگاه شغلی مرتبط قرار دارد و با برخورداری از سوابق بیمه ای، در پیمان فعالیت مستقیم دارد و حقوق دریافت می‌کند.
در ادامه این جلسه سید محمدرضا سجادی فر نماینده اداره کل تأمین اجتماعی استان فارس هم در خصوص موضوع حق بیمه اعضای هیئت مدیره در قراردادها و پیمان‌ها گفت: بر اساس ماده 28 و 39 قانون تأمین اجتماعی بحث تهیه لیست بیمه پردازی از طریق آیین نامه مربوط به بیمه شدگان انجام می‌شود و اعضای هیئت مدیره و کارفرمایان می‌توانند حق بیمه کسانی که بیمه پرداز و شاغل در اجرای قرارداد هستند را رد کنند.
وی افزود: در سازمان تأمین اجتماعی در حوزه پیمانکاری این امکان وجود ندارد که کارفرما بیمه خود را همراه با لیست دستمزد بیمه شدگان رد کند و کارفرما باید حق بیمه خود را از طریق حرف مشاغل آزاد پذیرش کند و این قانون به هیچ عنوان شامل کارفرمایان نمی‌شود.
سجادی فر اظهار داشت: سازمان تأمین اجتماعی به این نتیجه رسیده که مجوز برای پذیرش بیمه یک نفر از اعضای هیئت مدیره که اشتغال آن فرد به تأیید دستگاه واگذارنده کار برسد، صادر کند که اگر دستگاه واگذارنده کار نیز حضور این فرد را تأیید نکند، تأمین اجتماعی می‌تواند بیمه این فرد عضو هیئت مدیره را پذیرش نکند.
وی اضافه کرد: قانون تأمین اجتماعی صراحتاً بحث بیمه پردازی افراد شاغل در قرارداد را مطرح کرده است. تأکید ما بر اجرای ماده 39 قانون تأمین اجتماعی است. سجادی فر ادامه داد: رسالت تأمین اجتماعی پوشش بیمه ای کارگران و نه پوشش کارفرماست و موضوع مربوط به کارفرما جدا از چنین مباحثی است و زمانی لیست بیمه ای کارفرما و بیمه شده را همزمان دریافت می‌کنیم که سه ضلع مثلث بیمه شده، محل کارگاه و کارفرما برقرار باشد. در این جلسه سایر اعضا به بیان مشکلات و معضلات خود پیرامون این 
موضوع پرداختند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی