[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۳
  • دوره جدید

لزوم راه‌اندازی کارخانه پردازش و بازیافت پسماندهای ساختمانی در شیراز، روزنامه شیراز نوین

دکتر علی ناصری رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز در یکصد و پنجاه و دومین جلسه کمیسیون که ضمن بازدید میدانی از سایت دفن پسماندهای ساختمانی کیان آباد با همراهی اعضای این کمیسیون و برخی از اعضای کمیسیون معماری و شهرسازی، مشاوران، کارشناسان و رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری شیراز صورت پذیرفت با یادآوری معضلات زیست محیطی موجود و لزوم اتخاذ تصمیم کارشناسی در جانمایی سایت دفن پسماندهای ساختمانی شیراز گفت: حجم پسماندهای ساختمانی به صورت قابل توجهی در حال افزایش است که باعث ایجاد آلودگی‌های زیست محیطی و تأثیر منفی در منظر شهری شده است.
این عضو شورای اسلامی شهر شیراز بیان داشت: حجم بالای پسماندهای ساختمانی و عمرانی نه تنها در ایران، بلکه در کشورهای پیشرفته نیز تبدیل به مشکلات زیست محیطی و اجتماعی شده که هزینه‌های گزافی را بر دوش شهر و محیط زیست شهری گذاشته است.
رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز با اشاره به سایت دفن پسماندهای ساختمانی منطقه کیان آباد شیراز، افزود: در حال حاضر حجم زیادی از پسماندهای ساختمانی در سایت کیان آباد انباشته شده که می‌تواند معضلات بسیاری را در آینده برای شهروندان ایجاد نماید؛ بنابراین پیشنهاد می‌شود در جانمایی محل جدید دفن پسماندهای ساختمانی شهر شیراز با بهره گیری از نظر کارشناسان خبره و استفاده از مهندسی ارزش، تدابیر لازم اندیشیده شود.
دکتر علی ناصری در ادامه با اشاره به لزوم راه اندازی کارگروه تخصصی برای رفع معضلات زیست محیطی سایت دفن پسماندهای ساختمانی کیان آباد گفت: در این راستا، باید با راه اندازی کارگروهی تخصصی، وضع موجود سایت توسط کارشناسان متخصص مورد مطالعه و بررسی قرار گیرد و پس از ارائه گزارش کارشناسی، تصمیمات کاربردی همراه با آینده نگری اتخاذ شود.
این عضو شورای اسلامی شهر شیراز با اعلام هشدار نسبت به وجود خطر ریزگرد به واسطه پسماندهای ساختمانی در سایت کیان آباد یادآور شد: انباشت این مواد در طبیعت، دغدغه بروز ریزگردها و آلایندگی زیست محیطی را ایجاد نموده است.
وی با تأکید بر لزوم پردازش و بازیافت پسماندهای ساختمانی در جهت حفظ محیط زیست شهری گفت: پردازش و بازیافت پسماندهای ساختمانی و استفاده دوباره به وسیله تبدیل این مواد به متریال‌های دیگر، علاوه بر کاهش حجم پسماند و آلاینده‌ها، کاهش عوارض و هزینه‌ها را به دنبال دارد که از مهم‌ترین دستاوردهای مدیریت پسماند می‌باشد. از طرفی ضرورت راه اندازی کارخانه پردازش پسماندهای ساختمانی در شیراز احساس می‌شود که با راه اندازی این کارخانه می‌توان پسماندهای ساختمانی را به دیگر مصالح مورد نیاز در ساخت و ساز تبدیل نمود.
ناصری با یادآوری مدیریت پسماندهای ساختمانی از طریق پردازش و بازیافت این ضایعات افزود: صرفه‌جویی در هزینه‌های حمل و نقل و دفع ضایعات ساختمانی، استفاده مجدد از این مواد، حفظ محیط زیست، کاهش آلودگی خاک، کاهش نیاز به زمین جهت دفع، ایجاد اشتغال و توسعه صنایع بازیافت از جمله مزیت‌های بازیافت پسماندهای ساختمانی به شمار می‌آیند. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی