[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۲
  • دوره جدید

فارس رتبه‌دار امنیت صنعتی شد ، روزنامه شیراز نوین

در آیین گرامیداشت هفته پدافند غیرعامل در سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران که به صورت ویدئو کنفرانسی و با حضور سردار جلالی رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور برگزار شد، شهرک صنعتی بزرگ شیراز به‌عنوان شهرک صنعتی نمونه کشور در پدافند غیر عامل معرفی و لوح تقدیر دریافت کرد.
به گزارش شیرازنوین به نقل از روابط عمومی شرکت شهرک‌های صنعتی فارس، در این برنامه که سرپرست، معاونان و مدیران ارشد سازمان نیز حضور داشتند، از طریق ارتباط ویدئوکنفرانسی با شرکت‌های استانی شهرک‌های صنعتی کشور، مسائل و اولویت‌های پدافند غیر عامل در شهرک‌های صنعتی بررسی شد.
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس در این برنامه با اشاره به انتخاب شهرک صنعتی بزرگ شیراز به عنوان شهرک صنعتی نمونه کشور در پدافند غیر عامل گفت: در بازدید‌های انجام شده از سوی معاون سازمان پدافند غیرعامل کشور و مدیرکل پدافند غیرعامل استان از شهرک صنعتی بزرگ شیراز، الزامات و استانداردهای پدافند غیر عامل بررسی و تدابیری به منظور ارتقای آن در نظر گرفته شد که با اقدامات انجام شده این شهرک صنعتی به‌عنوان الگوی شهرک‌های صنعتی در پدافند غیر عامل در نظر گرفته شده است. وی در ادامه با اشاره به اهمیت این شهرک صنعتی در تولید و اشتغال و صنعت استان فارس، گفت: این شهرک صنعتی که از بزرگ‌ترین شهرک‌های صنعتی کشور محسوب می‌شود، مهم‌ترین قطب صنعتی استان فارس به شمار می‌آید. وی با بیان اینکه حدود 70 درصد از واحد‌های صنعتی مستقر در شهرک‌های صنعتی استان فارس در شهرک صنعتی بزرگ شیراز مستقر هستند، افزود: بیش از 4هزار و 500 قرارداد در شهرک صنعتی شیراز منعقد و 1720واحد تولیدی، صنعتی، صنفی و کارگاهی در این شهرک صنعتی مشغول به فعالیت هستند که این موضوع بیانگر اهمیت راهبردی این شهرک صنعتی است؛ بنابراین باید با توسعه و تکمیل زیرساخت‌ها و رفع چالش‌ها و مشکلات، بهترین خدمات به صنعتگران ارائه شود. فتوحی با بیان اینکه شهرک صنعتی بزرگ شیراز با دارا بودن واحد‌های مطرح و شاخص کشور در حوزه‌های مختلف صنعتی نقش مهمی در تولید و صادرات بر عهده دارد، ادامه داد: در حال حاضر حدود 30هزار نفر اشتغال مستقیم توسط واحد‌های صنعتی این شهرک صنعتی ایجاد شده و برای چند برابر این نفرات نیز اشتغال غیرمستقیم ایجاد شده است.
احد فتوحی بر لزوم اجرای پدافند غیرعامل درشهرک‌های صنعتی فارس تأکید کرد و گفت: با برنامه ریزی انجام شده شهرک‌ها و نواحی صنعتی این استان به تجهیزات و روش‌های پدافند غیرعامل مجهز شده است.
وی با بیان اینکه شهرک‌های صنعتی جزو تأسیسات حساس و زیربنایی کشوری به شمار می‌روند، گفت: تلاش برای حفظ امنیت این شهرک‌ها ضروری بوده و نحوه اجرای پدافند غیرعامل در این شهرک‌ها نیز حائز اهمیت است.
فتوحی گفت: با پیش‌بینی و رعایت موارد لازم در رابطه با ساخت‌وسازها در شهرک‌ها و نواحی صنعتی در اجرای سیاست‌ها و روش‌های پدافند غیرعامل تلاش ویژه‌ای شده است.
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس در ادامه با بیان اینکه اصل پیشگیری و انجام اقدامات پیشگیرانه به منظور مقابله با حوادث و تهدیدات در اولویت برنامه‌های کمیته پدافند غیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس قراردارد گفت: در این زمینه علاوه بر الزامات قانونی نظیر حفظ حریم واحد‌های صنعتی و ایجاد و تجهیز ایستگاه‌های آتش نشانی، احداث نیروگاه‌های برق مقیاس کوچک و احداث درمانگاه و جانمایی واحد‌های صنعتی در زون‌های مختلف برخی اقدامات پیشگیرانه نظیر بازرسی ایمنی واحد‌های صنعتی و تهیه شناسنامه ایمنی نیز بصورت مستمر انجام می‌شود.
وی اضافه کرد: تاکنون با انجام طرح ویژه ممیزی ایمنی و بهداشت (HSE) در شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان برای بیش از 1600واحد صنعتی شناسنامه ایمنی صادر شده و کار ممیزی برای صدور شناسه ایمنی سایر واحد‌های صنعتی نیز در حال انجام است.
فتوحی اظهار داشت: پدافند در مفهوم کلی، دفع، خنثی کردن یا کاهش تأثیر اقدامات آفندی دشمن و تهدیدات طبیعی و ممانعت از به وجود آمدن خسارت به امکانات و تأسیسات زیربنایی است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی