[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۶۵
  • دوره جدید

پیشتازی شرکت توزیع برق فارس در عرصه هوشمندسازی، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
به همت شرکت توزیع نیروی برق استان فارس پروژه جامع هوشمندسازی بارهای کنترل‌پذیر در راستای طرح ملی برق امید رونمایی شد. این مراسم ظهر دیروز سه شنبه 20 آبان‌ماه با حضور معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی، جمعی از نمایندگان مردم فارس در مجلس شورای اسلامی، مدیرعامل شرکت توزیع برق استان فارس و شماری دیگر از مقامات ارشد استان در محل کارخانجات مخابراتی ایران با حضور اصحاب رسانه برگزار شد.
 در آغاز مسیر برای مصرف بهینه
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با بیان اینکه سالانه ۲۴هزار مگاوات برق در سامانه‌های تولید سرما در کشور ما مصرف می‌شود، گفت: این میزان معادل مصرف چهار کشور افغانستان، ارمنستان، آذربایجان و ازبکستان در نقطه اوج است. هوشمندسازی مصرف برق در این دستگاه‌های سرماساز می‌تواند صرفه‌جویی بزرگی به‌همراه داشته باشد. همایون حائری دیروز سه‌شنبه در آیین رونمایی از سامانه هوشمندسازی بارهای مصرف برق در شیراز افزود: اگر بتوانیم مصرف وسایل سرمایشی را در تابستان هوشمند سازیم و مدیریت کنیم، معادل ۳۰هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی صرفه‌جویی شده است؛ درحالی‌که برای تولید هر مگاوات برق حدود ۷۰۰ یورو سرمایه‌گذاری می‌شود، مدیریت این میزان برق دستاورد بزرگی است که با یک برنامه‌ریزی قابل‌دستیابی است. معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در ادامه گفت: متأسفانه مصرف وسایل سرمایشی در جامعه ما بسیار بی‌رویه است. در برخی از استان‌ها براساس اظهارات شهروندان این مناطق مردم تابستان را زیر پتو و زمستان را بدون پتو می‌خوابند؛ این به معنی استفاده بی‌رویه از وسایل سرمایشی در فصل تابستان است. هوشمندسازی مصرف برق در این وسایل می‌تواند گام مهمی در جهت بهینه‌سازی مصرف برق باشد. حائری در ادامه با طرح این پرسش که چرا باید وسایل سرماساز در برخی از ادارات دولتی ۲۴ساعته روشن باشد، گفت: با به‌کارگیری سامانه هوشمندسازی مصرف برق در وسایل سرماساز و کولر‌ها از این پس شرکت‌های توزیع می‌توانند از راه دور و با استفاده از نرم‌افزار مبتنی بر وب، برق این وسایل در ادارات پرمصرف را قطع کنند. این موضوع در حال بررسی و برنامه‌ریزی است و در گام نخست در شرکت‌های توزیع استان‌ها به کار گرفته می‌شود. معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با بیان اینکه در گام نخست تولید ۱۰۰ تا ۱۵۰ دستگاه هوشمندساز مصرف برق به کارخانه تولید سخت‌افزار و نرم‌افزار هوشمندساز در شیراز سفارش داده می‌شود، گفت: پرهیز از اسراف بزرگ‌ترین و بهترین کاری است که می‌توان برای بهینه‌سازی مصرف برق انجام داد. حائری با تأکید بر اینکه نرم‌افزار و سخت‌افزار هوشمندسازی مصرف برق باید به تولید انبوه برسد، گفت: این دانش باید به‌عنوان نقطه‌عطفی قلمداد شود که می‌تواند تحول در صرفه‌جویی مصرف برق ایجاد کند. ما در تولید انرژی پاک باد و خورشید محدودیت‌هایی داریم اما در بهینه‌سازی مصرف برق با این سامانه هوشمندساز محدودیتی نداریم. با این سامانه و با یک برنامه‌ریزی دقیق می‌توان جلوی اسراف در مصرف برق را گرفت و امید است بتوانیم تا اوایل سال آینده در همه شرکت‌های توزیع برق کشور این سامانه را فعال نماییم. وی در پایان گفت: باید از تلاش‌های خستگی‌ناپذیر و اقدامات خلاقانه مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق فارس در پیشبرد این پروژه و نگاه آینده‌نگری که بر پایه بهره‌برداری درست از منابع انرژی و تکنولوژی‌های نوین بنیان‌گذاری شده، تشکر کرد و این امر سبب شده است توزیع نیروی برق استان فارس در کشور پیشتاز باشد.
 امکان کنترل هوشمند توسط مشترکان
در ادامه این مراسم مدیرعامل شرکت توزیع برق استان فارس نیز در حاشیه این مراسم با برشمردن مزایای استفاده از سامانه هوشمندسازی مصرف برق در وسایل سرمایشی گفت: نرم‌افزار و سخت‌افزار این سامانه به سفارش شرکت توزیع برق استان فارس از سوی کارخانجات مخابراتی ایران در شیراز طراحی و ساخته شده است. احمدرضا خسروی با بیان اینکه اکنون ۱۱ شرکت و مؤسسه در استان فارس از این سامانه استفاده می‌کنند، افزود: همه مشترکان برق در ادارات و مؤسسات و حتی مشترکان خانگی می‌توانند از این سامانه مبتنی‌بر وب استفاده کنند و کنترل وسایل سرمایشی و گرمایشی را از راه دور در دست گیرند تا از هدررفت انرژی جلوگیری شود.خسروی ادامه داد: امکان کنترل دستگاه‌های سرماساز کولرها و اسپیلت‌ها  از هر مکانی، امکان تعریف زمان‌بندی ۲۴ساعته و فرمان‌پذیری سامانه، توانمندی کنترل دمای محیط از راه دور، امکان تعریف الگوی عملکرد برای اسپیلت‌ها و امکان تعریف گروهی برای مجموعه‌ای از دستگاه‌ها ازجمله قابلیت‌های این سامانه است که طراحی و اجرای آن در شیراز انجام شده است.
 تلاش مهندسان ایرانی به ثمر نشست
مدیر پژوهش شرکت کارخانجات مخابرات ایران در این آیین گفت: پروژه جامع هوشمندسازی بارهای کنترل‌پذیر به همت کارشناسان و مهندسان ایرانی طراحی و تولید شده است.مهندس بهرامی با اشاره به تلاش‌های شبانه‌روزی کارشناسان برای تولید این سامانه هوشمند خاطرنشان کرد: برای بسترسازی این سامانه 6 سال تلاش شبانه‌روزی صورت گرفته و این امر سبب شد که جمع‌آوری داده‌ها به دلیل مهیابودن زیرساخت‌های لازم بیش از 2 ماه وقت نگیرد.
وی با بیان اینکه این سامانه بر اساس بستر آی‌اوتی پیاده‌سازی شده، خاطرنشان کرد: با بهره‌گیری از این سیستم هوشمند می‌توان مصرف مشترکان را به‌صورت لحظه‌ای رصد کرد. چنانچه مشترک در ساعات اوج مصرف بیش از مقدار تعیین‌شده مصرف انرژی داشته باشد، در ابتدا اخطار دریافت می‌کند و در صورت تکرار از مدار انرژی برای مدت‌زمان‌های 20و 30 دقیقه‌ای که قابل‌تنظیم است، محروم خواهد شد. مدیر پژوهش شرکت کارخانجات مخابرات ایران کارکرد اصلی این سامانه را برای اداره‌هایی که بیش از اندازه استاندارد و در ساعات غیراداری مصرف‌کننده برق هستند، ارزیابی کرد و افزود: این دستگاه هوشمند قابل‌نصب روی تمامی کنتورهای برق کنونی بوده و به‌صورت اتوماتیک و دستی قابل‌مدیریت است. همچنین ارسال پیام‌های اخطار به‌صورت نوتیفیکیشن‌های رایگان روی گوشی‌های هوشمند صورت می‌گیرد و از سیستم پیام کوتاه استفاده نمی‌شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی