[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۷۰
  • دوره جدید

اتفاق خوب ، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی - روزنامه نگار

farzad_vossoghi@yahoo.com

به نظر می‌رسد همچنان موقعیت برای بروز یک اتفاق خوب وجود دارد اما کسی جرئت ورود به این مقوله را ندارد. جلساتی که در سطوح استانی برگزار می‌شود، حکایت از وجود زمینه‌های بروز موقعیت‌های خروج از تنگناها را دارد، اما اتفاق مثبتی در این زمینه نمی‌افتد.درواقع همچنان گرفتار گفتاردرمانی هستیم که دامن‌گیر نظام اقتصادی‌سیاسی کشورمان شده است.
اداره امور کشور دچار بحران دوقطبی است؛ از طرفی متخصصان و متفکران ما در این آشفته‌بازار پرنیرنگ  سکوت اختیار کرده‌اند و از طرفی گروه‌های فرصت‌طلب برای تصدی پست‌های کلیدی سرودست می‌شکنند...

استفاده از عناوین برای تثبیت قدرت سیاسی هم مانند انقلابی بودن و اصلاح طلب بودن و اصولگرا بودن لازمه این ژست سیاسی برای طی یک دوره چهارساله است.
مردم و اعتماد آنان بزرگ‌ترین سرمایه نظام بود. نسل گذشته با وحدت کلمه به پای آرمان‌های نظام اسلامی جان دادند و از آن مهم‌تر خانواده‌های ایرانی با چهار شهید و حتی بیشتر، بزرگ‌ترین ثبت اعتماد را به حکومت انقلابی خود در جهان ماندگار کردند.
حالا باید دید با رفتارهای غیرمعقول در سطوح مدیریتی چه نسلی را تربیت کردیم و به لحاظ فرهنگی و اعتقادی با چه مشکلاتی روبه‌رو شده ایم و خواهیم شد؛ وقتی حضور در بخش‌های مختلف حاکمیتی باید منافعی را برای اشخاص در پی داشته باشد؛ منافع فردی که حاصل قربانی شدن جریان اعتماد است.
یکی از دلایل این بی اعتمادی و عدم امید به فردا همین داستان برخورد قضائی با متخلفین و افرادی است که به بیت المال دست کجی کرده بودند و می‌کنند.
پرواضح است که برخورد‌ها بازدارنده نبوده و در حوزه پیشگیری موفق عمل نکردیم؛ چراکه همچنان موج دستگیری فلان شهردار و عضو شورای شهر و فلان نماینده مجلس و فلان وزیر و کارمند و رئیس بانک ادامه دارد. موج نابسامانی‌های ناشی از برنامه‌های غلط سیاسی اقتصادی برای به انزوا کشاندن ملت ایران به تعاونی‌های مصرف در ادارات و سازمان‌ها که به‌صورت گروهی اداره می‌شود نیز کشانده شده است. این آسیب گواهی بر این ماجراست که برای دست کجی و احتکار به یک توافق گروهی دست پیدا کردیم و حالا به‌جای یک دزد با هیئت عامل دزدان روبه‌رو هستیم. مدیران کشور در سطوح بالا برای بهبود اوضاع تلاش می‌کنند؛ حتی مسئولیت تصمیمات و اجرای بسیاری امور را پذیرفته اند اما در سطوح میانی به دلیل خسارت وارد شده به مقوله اعتماد حرکتی را مشاهد نمی‌کنیم.
فساد درون دستگاهی به حدی جدی و خطرناک است که روند هوشمندسازی و بهره گیری از خدمات الکترونیکی را پیشنهاد نمودند اما در هر دوره چهارساله متولیان امر قادر نبودند این شبکه را به‌طور کل فعال کنند و به بهره برداری برسانند و همچنان تیم‌های فساد در ادارات برای ملاقات با ارباب رجوع بی‌قراری می‌کنند؛ حتی اگر پای کووید ۱۹در میان باشد.
وضعیت در بازار گواهی بر این موضوع است که اختلال شدیدی در نظام تولید و توزیع وجود دارد.
تولید گرفتار شوم‌بختی شدیدی شده و توزیع به دست مشتی واسطه گر افتاده است. مدیران اجرایی در گفتار دیروز خود اعلام داشته اند که باید دست واسطه گران را در موضوع عرضه محصولات کشاورزی و باغی کوتاه کنند تا بازار سامان یابد؛ اما و آیا این مدیران اجرایی توان برخورد با نظام واسطه گری را دارند؟
حالا مردم که در صدر شعارهای انقلابی قرار دارند، در یک دوره جدید به صبر و انتظار برای حضور نیروهای انقلابی دعوت شده اند. در صف نیروهای انقلابی، هستند افرادی که مثلاً به پست نمایندگی مجلس به چشم شغل نگاه می‌کنند. افرادی دو دوره در مجلس گذشته بوده اند و بدون ارائه گزارش رفته اند و حالا دوباره آمده اند و طرح می‌دهند. این داستان حضور افراد بی‌شک شباهت به همان داستان قدیمی و باروح دارد که از حکیمی پرسیدند ارائه طرح بدون عمل به چه ماند، گفت به زنبور بی عسل. 
حالا حضور در اتاق مدیریتی یا خانه ملت تا آنجا که ثمری برای مردم نداشته و ندارد به داستان زنبور بی عسل شباهت دارد. متأسفانه ثابت شده شبکه فساد آنقدر منسجم و برنامه دار در حال عمل است و از عناوین انقلابی در حال استفاده است که اولاً تمییز جبهه حق و باطل به شدت دشوار شده و دوماً زمینه‌های خدمت صادقانه به طور کل محو شده است. ما زمانی با حضور افرادی چون محمدعلی رجایی می‌توانستیم حرکت انقلابی کنیم که البته شبکه نفوذ حتی اجازه تنفس در این زمینه را ندارد. در هر صورت این قلم در این فرصت تنها می‌تواند به یادآوری و تذکر بسنده نماید؛ چراکه سلطه بر رسانه فراتر از حد انتظار و آن چیزی است که در رؤیای دمکراسی به آن اندیشه می‌شود. امیدواریم همه چیز درست شود و دنیا به محلی امن برای اجرای عدالت و مهرورزی تبدیل شود. ما بر موجی سواریم که جریان باد در تعیین مقصد آن دخیل است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی