[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۴
  • دوره جدید

رونق کتاب‌خوانی در مناطق محروم فارس، روزنامه شیراز نوین

سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
نشست خبری بیست و هشتمین هفته کتاب و کتاب‌خوانی کشور در شیراز برگزار شد. این مراسم صبح دیروز سه‌شنبه 20 آبان ماه با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، معاون سیاسی اجتماعی استانداری فارس، مدیرکل امور کتابخانه‌های استان فارس، سرپرست اداره کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان فارس و معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز و جمعی دیگر از مقامات ارشد استان در سالن همایش کتاب کتابخانه رئیسی با حضور اصحاب رسانه برگزار شد. 
برپایی هفته کتاب با همکاری استانداری و شهردرای
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس در این مراسم گفت: این دوره از پایتختی کتاب که به شیراز رسید خوشبختانه با همدلی همه دستگاه‌ها و حمایت‌های همه جانبه استانداری این مهم بعد از ۵ سال تلاش محقق شد و بسیاری از شهرهای استان فارس به عنوان دوستدار کتاب شناخته شدند. صابر سهرابی با بیان اینکه شهر شیراز برنامه‌های متنوعی را پیش بینی کرده است و همدلی دستگاه‌ها از جمله شهرداری نهایت همکاری را در این رابطه در پی داشت، افزود: اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان و کانون پرورش فکری هم به همراه کمک بخش خصوصی مسیری را فراهم کرده که امسال هریک از این دستگاه‌ها برنامه‌های متعددی داشته باشند. وی در تشریح برنامه‌های فرهنگ و ارشاد فارس در هفته کتاب، اعلام کرد: روز اول بیست و هشتمین هفته کتاب با حضور معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در شهر شیراز کلنگ احداث کتابخانه شهر صدرا به زمین زده خواهد شد. وی به برگزاری آیین کتابگردی در شیراز و بازدید از کتابخانه شهید آیت الله دستغیب اشاره کرد و گفت: دیگر برنامه‌هایی که با همکاری دستگاه‌های اجرایی داریم، با توجه به شعار «دانایی و مانایی» روزهای بعد تنظیم شده است.مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس از اهدای کتاب به مدارس کم برخوردار و مناطق عشایری و روستایی شهر شیراز خبر داد و افزود: در جریان بیست و هشتمین هفته کتاب از نویسندگان و مروجان کتاب تجلیل می‌شود. وی به گسترش برنامه کاربردی تلفن همراه «قاصدک» در هفته کتاب به میزبانی پایتخت کتاب ایران هم اشاره کرد و گفت: این برنامه کاربردی با قابلیت‌های بسیار به همراه برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب، نشست کتاب و جامعه با حضور مروجان کتاب و تقدیر از چاپخانه داران استان، اجرای نمایش‌های خیابانی با موضوع کتاب و نشست‌های مجازی، نام‌گذاری یک میدان به نام کتاب در شیراز جزئی از برنامه‌های هفته کتاب در استان فارس است.
بهره‌برداری از کتابخانه بزرگ صدرا در سال 1400
در ادامه این مراسم معاون سیاسی اجتماعی استانداری فارس، گفت: کتابخانه بزرگ شهر صدرا در پایان سال ۱۴۰۰ به بهره برداری می‌رسد. احمد احمدی زاده ضمن گرامیداشت بیست و هشتمین هفته کتاب جمهوری اسلامی، گفت: عنوان پایتختی کتاب ایران پس از چندین دوره به شیراز رسید که دارای پیشینه و آوازه درخشانی در پایتختی فرهنگی ایران است. وی با بیان اینکه مهم‌ترین عملکردها و رویکردها در شیراز همکاری نهادهای شهری در ترویج کتاب‌خوانی است، افزود: بازسازی قدیمی ترین کتابخانه شیراز و ایجاد شبکه شهروندان کتابخوان و دوستداران کتاب و ایجاد باغ کتاب گام‌های بلندی هرچند با وجود شیوع است که دستگاه‌های مسئول در این مسیر برداشتند. معاون استاندار فارس در ادامه گفت: انتظار داریم از همه دستگاه‌های فرهنگی استان و غیرفرهنگی با نگاه فرهنگی که انصافاً تلاش‌های بسیاری در راه پایتختی کتاب کردند، کمک کنند تا در این هفته و برنامه‌های سال ۱۴۰۰ برنامه‌های مهمی داشته باشیم. احمدی زاده با بیان اینکه بیست و هشتمین هفته کتاب که امسال از شیراز به عنوان پایتخت کتاب ایران با شعار «مانایی و دانایی» آغاز می‌شود، افزود: برنامه‌های متنوعی از جمله ۲۷ برنامه عمده در کنار برنامه‌های جانبی می‌تواند در این مسیر شیراز را مهم‌ترین پایگاه ادبی ایران نشان دهد. وی یادآور شد: مهم‌ترین پروژه هفته کتاب در استان فارس کلنگ زنی کتابخانه شهر صدراست که در ۴۵۰۰ متر مربع و ۴۱۰۰ متر زیربنا قرار است تا پایان سال ۱۴۰۰ به بهره برداری برسد.
ادای دین اهالی فرهنگ به شهدای سلامت
در ادامه این مراسم مدیرکل کتابخانه‌های استان فارس از اجرای بیش از 2 هزار برنامه در ۲۴۰ کتابخانه استان فارس خبر داد. روح الله منوچهری ظهر دیروز سه شنبه در نشست مجازی اعلام برنامه‌های هفته کتاب که به میزبانی شیراز برگزار شد، گفت: در مجموعه کتابخانه‌های عمومی استان بر اساس شرایط کرونا تمام برنامه‌ها بر بستر مجازی است. وی با بیان اینکه برنامه‌های هفته کتاب در فارس از ۲۲ آبان ماه با ادای احترام به شهدای مدافع سلامت آغاز می‌شود از برگزاری مشاعره با حضور استاد همایون یزدان‌پور خبر داد و گفت: ۵ کتابخانه در حوزه زیرساختی در استان فارس کلنگ زنی می‌شود که ۲ باب در مناطق فاقد کتابخانه در مبارک آباد و صدراست. وی از احداث یک کتابخانه در وراوی خبر داد و گفت: در شهرستان فسا کتابخانه شهروند را به بهره برداری می‌رسانیم. به گفته مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان فارس، در بخش سالن‌های مطالعه اولین سالن با نام دکتر معین در شهرک گلستان به بهره برداری خواهد رسید. منوچهری همچنین اعلام کرد: پس از کلنگ زنی کتابخانه در شهر صدرا تعهد کردیم که پس از پایان ساخت آن را تجهیز و نیروی مورد نیاز را تأمین کنیم. وی در ادامه با بیان اینکه در راستای تداوم طرح سفیر کتاب برای زندانیان آغاز خواهد شد، افزود: در این طرح زندانیان این امکان را می‌یابند که از تمام منابع کتابخانه‌های عمومی استفاده کنند. منوچهری از برگزاری نشست کتاب و فرصت‌ها با همکاری انجمن علمی کتابداران خبر داد و اعلام کرد: در هفته کتاب مراسم تقدیر از کتابداران بر بستر مجازی برگزار می‌شود؛ این در حالی است که جشنواره کتابخوانی رضوی با ۷۸ هزار شرکت کننده به صورت مجازی یک رکورد خوب در فارس به جا گذاشت و برندگان این رقابت فرهنگی در هفته کتاب اعلام می‌شوند. وی در پایان اعلام کرد: نشست بزرگ انجمن کتابخانه‌های عمومی استان با حضور ۱۰۱ عضو با حضور دبیرکل کتابخانه‌های عمومی کشور در هفته کتاب برگزار خواهد شد.
حرکت اتوبوس دانایی در کلان‌شهر شیراز
در ادامه این مراسم رئیس سازمان فرهنگی شهرداری شیراز از افتتاح کتابخانه عمومی و سالن مطالعه استاندارد محمد بهمن بیگی در روز ۲۴ آبان جاری به مناسبت هفته کتاب خبر داد. مرتضی جعفری گفت: کتابخانه عمومی و سالن استاندارد بهمن بیگی با حدود ۶ هزار جلد کتاب آغاز به کار خواهد کرد و غنی‌ترین کتابخانه جنوب کشور در حوزه تاریخ و ادبیات خواهد بود. وی از اجرای طرح اتوبوس کتاب با عنوان مسیر دانایی در ۴ منطقه کم برخوردار شیراز خبر داد که ۱۰۰۰ جلد کتاب به ارائه خدمت می‌پردازد و همچنین سالن مدیایی برای برنامه‌های ترویجی ویژه کودکان با ظرفیت ۲۰ نفر در این اتوبوس تعبیه شده است.به گفته معاون فرهنگی شهرداری شیراز، در روز ۲۴ آبان جاری از ساعت ۱۷ پویش «کتاب گردشگر» آغاز به کار می‌کند که در این طرح ۱۱ کتاب کودک نویسندگان ایرانی به زبان انگلیسی و ۳ کتاب به زبان عربی در سامانه بین‌المللی کتاب در گردش «bookcroosing»ثبت و در اختیار راهنمایان گردشگری داوطلب و متخصص شیراز قرار می‌گیرد تا این کتاب‌ها گردش خود را در کشورهای جهان آغاز کنند. وی ادامه داد: از سلسله برنامه‌های شبکه کودکان دوستدار کتاب شیراز دوشنبه ۲۶ آبان ماه سومین کتابخانه تخصصی کودکان «شکوفه‌های کتاب» در مؤسسه خیریه و پرورشگاه «فرشتگان آشیانه مهر» راه‌اندازی می‌شود. پیش از این ۲ کتابخانه شکوفه‌های کتاب در دو مدرسه مناطق کم برخوردار شیراز راه‌اندازی شده بود. جعفری با یادآوری اینکه طرح «سینما کتاب» با محوریت نقد و بررسی فیلم‌های اقتباسی مطرح جهان و ایران در بستر فضای مجازی از جمعه ۳۰ آبان ماه آغاز به کار می‌کند، عنوان کرد: هر هفته یک فیلم تا پایان سال بررسی و کتاب مرتبط با آن نقد و بررسی می‌شود. وی اضافه کرد: در قالب برنامه‌های شبکه نابینایان دوستدار کتاب شیراز نیز روز چهارشنبه ۲۸ آبان ماه از ۱۴ عنوان کتاب کودک بریل که توسط سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری شیراز با همکاری مؤسسه نابینایان توانگران کارآفرین شیراز تولید شده است، رونمایی و در اختیار کتابخانه‌های عمومی ۴ مرکز نابینایان قرار می‌گیرد.به گفته جعفری، سایت رسمی دبیرخانه دائمی ترویج کتاب‌خوانی شیراز به زبان انگلیسی به‌منظور معرفی ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های کتاب‌خوانی شیراز در این هفته رونمایی شده و آغاز به کار می‌کند. همچنین با توجه به پیوند ادبیات و کتاب با توسعه گردشگری آئین جشن امضای و نقد کتاب «درآمدی بر شناخت گورستان دارالسلام شیراز» برگزار خواهد شد. رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری شیراز اعلام کرد تا پایان سال جاری «درنگ‌گاه» کتاب در بلوار شهید کسایی شیراز ایجاد می‌شود که فضایی تعاملی با محوریت کتاب‌خوانی در بستر شهری و انسان محور خواهد بود. وی اضافه کرد: بوستان مطالعه شیراز با ۲ قرائت‌خانه در بلوار گفتار پیشرفت حدود ۴۰ درصدی داشته و تا هفته شیراز افتتاح می‌شود. این در حالی است که به گفته جعفری، ۱۰ المان کتاب و کتاب‌خوانی با همراهی سازمان سیما و منظر شهرداری شیراز طراحی، ساخت و در سطح شهر شیراز نصب و ۳ کتابخانه عمومی در فرهنگسراهای شیراز نیز تا پایان سال افتتاح می‌شود که یکی از این کتابخانه‌ها به قرائت‌خانه‌ای با حداقل ۸۰ نفر ظرفیت مجهز خواهد بود. رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز در پایان گفت: ۳۰ تاکسی دیگر در قالب طرح تاکسیرانان دوستدار کتاب شیراز تا پایان سال به «تاکسی کتاب» مجهز می‌شوند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی