[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۶۳
  • دوره جدید

توجه جدی مدیریت شهری شیراز به مطالبات نابینایان و کم‌بیناها ، روزنامه شیراز نوین

به گزارش شیرازنوین به نقل از شیرازه، سیدمحمدرضا هاشمی‌نژاد رئیس هیئت ورزش نابینایان و کم بینایان استان فارس از عدم حمایت اداره‌های مربوطه خبر داد و گفت: هیئت نابینایان و کم بینایان استان فارس در رتبه بندی بین فدراسیون‌های کشور همیشه رتبه اول تا سوم را به خود اختصاص می‌داد که سال گذشته حمایت‌های لازم از این رشته نشد و در سال 98 رتبه چهارم را کسب نمود.
وی به گلایه هیئت ورزش نابینایان و کم بینایان استان فارس از مدیرکل اسبق ورزش و جوانان اشاره کرد و گفت: عدم توجه به مصوبه ساخت سالن ورزشی ویژه نابینایان در مجموعه ورزشی پارس که قرار بود سال 1396 به بهره برداری برسد اما کماکان متأسفانه این پروژه ناتمام مانده است همین موضوع باعث آزرده خاطر شدن قهرمانان و اعضای هیئت شده است.
رئیس هیئت ورزش نابینایان و کم بینایان استان فارس اذعان داشت: مدیرکل فعلی ورزش و جوانان استان فارس در دیدار با قهرمانان ورزشی نابینایان و کم بینایان قول‌های مساعدی داده اند که امیدواریم محقق شود.
هاشمی‌نژاد به سالن ورزشی فتح المبین اشاره کرد و ابزار داشت: سالن ورزشی فتح المبین از زمان راه اندازی در اختیار هیئت بوده که در چندماه اخیر مدیرکل وقت ورزش و جوانان قول داده اند که جهت جلوگیری از تهدیدهای بیشتر، این سالن ورزشی را به صورت ترک تشریفات به هیئت واگذار کنند که هنوز این امر محقق نشده است.
وی از حمایت بهزیستی کشور در ساخت زمین چمن مصنوعی رو باز در اداره بهزیستی شیراز تشکر کرد و افزود: بحمدالله زمین چمن مصنوعی روباز اداره بهزیستی شیراز مورد استفاده اعضای نابینایان و کم بینایان قرار گرفته است.
شهرداری و شورای شهر شیراز به مطالبات نابینایان و کم‌بینایان توجه کنند
این فعال ورزشی فارس به عدم جواب مکاتبه شهرداری و شورای شهر شیراز اشاره کرد و گفت: یکی از انتظارات نابینایان از شهرداری و شورای شهر در قالب عمومی، مناسب‌سازی معابر است؛ چراکه در سطح شهرشیراز به‌ندرت این مناسب‌سازی را مشاهده می‌کنیم، کما اینکه همان‌ها هم به پرتگاه یا جدول ختم می‌شود.
رئیس هیئت ورزش نابینایان و کم‌بینایان استان فارس ادامه داد: دیگر انتظار نابینایان و کم بینایان استفاده از حمل و نقل است که توسط شهرداری و شورای شهر ویژه معلولین خریداری شده اما این حمل و نقل در جای مناسب که محل‌های تمرین و مسابقه است استفاده نمی‌شود.
هاشمی‌نژاد به رشته‌های فعال این هیئت اشاره کرد و گفت: بخش بانوان هئیت در پنج رشته از جمله گل بال، دومیدانی، شنا، شطرنج، جودو و بخش آقایان در هشت رشته گل بال، دومیدانی، شنا، شطرنج، جودو، فوتبال، بولینگ، پاورلیفتینگ فعال می‌باشد.
وی به کلاس‌بندی نابینا و کم‌بینا اشاره داشت و افزود: کلاس ب1 ویژه کامل نابینا، کلاس ب2 ویژه افرادی که زاویه دید 5 درجه ای دارند و در حد تشخیص روشنایی، کلاس ب3 ویژه افرادی که زاویه دید 5 تا 20 درجه دارند تقسیم می‌شوند.
استان فارس برای نهمین سال پیاپی به‌عنوان قهرمان کشور در فوتبال نابینایان
رئیس هیئت ورزش نابینایان و کم‌بینایان استان فارس موفقیت فوتبال ب1 یا پنج نفره نابینایان کشور را مدیون استان فارس عنوان کرد و اظهار داشت: برترین رشته آقایان در سال‌های اخیر فوتبال نابینایان است که استان فارس توانسته بیشترین اعضای تیم ملی ایران را تشکیل دهد؛ لذا تا سال گذشته استان فارس برای نهمین سال پیاپی به عنوان قهرمان کشور نام آور بوده است.
هاشمی‌نژاد ادامه داد: برترین رشته هیئت بانوان نابینا و کم بینا، رشته دوومیدانی است که بانوان با حضور در ماده‌های مختلف مقام اول تا سوم را طی سالیان گذشته از آن خود نموده اند.
این پیشکسوت ورزشی به قهرمانی رشته استقامت بانوان اشاره کرد و افزود: در اولین دوره تخصصی نابینایان رشته استقامت، تیم بانوان استان فارس قهرمان کشور شدند که دو دختر 11 و 12 ساله در رده جوانان با حضور خود برای اولین بار پدیده ای را رقم زدند و با کسب دو مدال طلا تأثیر بسزایی در قهرمانی استان فارس داشتند.
رئیس هیئت ورزش نابینایان و کم بینایان استان فارس اصلی ترین و اولین رشته نابینایان را گل بال دانست که در دو هیئت بانوان و آقایان استان فارس علاوه بر ملی پوش، مقام آور جهانی و پارا آسیایی هم دارد.
برای اولین بار مقام دوم کشور در رشته گل‌بال
هاشمی‌نژاد افزود: رشته گل بال در رده جوانان آقایان سال گذشته برای اولین بار مقام دوم کشور را کسب کردیم که امین کریمی یکی از گل بالیست‌ها به عنوان فنی ترین و آقای گل معرفی شد همچنین دوره قبل پاراالمپیک، تیم ایران با درخشش استان فارسی‌ها توانست استرالیا را شکست دهد و بعد از برزیل نائب قهرمان مسابقات شود.
وی اظهار داشت: امید ظریف یکی از کم بیناهای ورزشی استان فارس توانست در مسابقات سال 2018جاکارتا به تنهایی 3 مدال شامل 2 طلا و یک برنز را کسب کند که امیدواریم در مسابقات پیش رو که به علت کرونا به عقب افتاده، بتواند سهمیه را کسب کند.
رئیس هیئت ورزش نابینایان و کم‌بینایان استان فارس به سازماندهی 122 نفر از نابینایان و کم بینایان استان اشاره کرد و گفت: متأسفانه بیشتر نابینایان از خانواده متوسط رو به ضعیف هستند؛ از همین رو خیلی از خانواده‌ها تمایل به حضور ندارند، ما نیز برای تقویت مالی هیئت تلاش داشته ایم تا افرادی را در این راستا حمایت کنیم اما متأسفانه قادر نبوده ایم. حتی در بعضی اعزام‌ها مشکل مالی داشته ایم؛ کما اینکه حمایتی از سوی اداره ورزش و جوانان، سازمان بهزیستی و شورای شهر به عنوان متولیان امر صورت نگرفت.
استعدادیابی در شهرستان‌ها نیازمند تغییر دیدگاه مسئولان شهرستان‌ها
هاشمی‌نژاد به مقوله استعدادیابی اشاره کرد و ابراز داشت: هیئت ورزش نابینایان و کم بینایان استان فارس برای استعدادیابی از نابینایان و کم بیناها با گروهی از مربیان و افرادی که می‌توانستند کمک کنند به شهرستان‌ها مراجعه کرد که متأسفانه با استقبال خوبی از سوی مسئولین شهرستان مواجه نشدیم.
وی به کمک‌های هیئت پزشکی ورزشی به آسیب‌دیدگان ورزشی اشاره کرد و ابراز داشت: هیئت پزشکی ورزشی بر اساس شاخصه و دستورالعمل‌ها کمک‌های به آسیب دیدگان این رشته می‌کنند اما متأسفانه در بعضی موارد مسئولان پیگیر، کم کاری می‌کنند که نمونه آن می‌توان به صدمه دیدن یکی از فوتبالیست‌ها در سال 96 اشاره کرد که کم کاری یکی از مسئولین پیگیری باعث شد هیئت پزشکی بر اساس دستورالعمل‌ها نتواند کمکی به ورزشکار داشته باشد.
رئیس هیئت ورزش نابینایان و کم‌بینایان استان فارس در پاسخ به سؤال خبرنگار ما مبنی بر بزرگداشت پیشکسوتان این هیئت ابراز داشت: متأسفانه به علت کمبود مالی نتوانسته ایم بزرگداشتی برای پیشکسوتان داشته باشیم. در همین راستا با شورای شهر هم مکاتبه نمودیم که پاسخی دریافت نکردیم. لذا بیشتر بر استعدادیابی جوانان تکیه کردیم.
هاشمی‌نژاد شهرستان‌های جهرم، کازرون، سپیدان، نورآباد، داراب، مرودشت، فسا را از جمله شهرستان‌های دارای هیئت دانست که شهرستان سپیدان طی دوسال گذشته راه اندازی شده است و بحمدالله استعدادیابی خوبی هم در رشته‌های مختلف معرفی کرده اند اما در آینده شاهد افتتاح هیئت در شهرستان آباده خواهیم بود.
این فعال ورزشی استان فارس به برخی نواقص در قوانین و بخش نامه‌های اداری اشاره کرد و افزود: قهرمانانی که در المپیک مقام می‌آورند، قانون می‌گوید که باید استخدام شوند، اما در قهرمانی پاراالمپیک نوشته است استخدام فرزندان قهرمانان! که برخی از قهرمانان نابینا و کم بینا ممکن است ازدواج نکنند یا شاید فرزندان آنان بعد از چندین سال بزرگ شوند و نتوانند از این قانون استفاده کنند.
نابینایان دارای مدارج عالی دانشگاهی هستند
وی ادامه داد: اکثر نابینایان دارای مدارج عالی دانشگاهی هستند که نیازمند کار می‌باشند تا بتوانند چرخ زندگی را به گردش دربیاورند.
هاشمی‌نژاد بیان داشت: صندوق حمایت از قهرمانان، حقوقی که به معلولین می‌دهند حدود یک سوم حقوق قهرمانان سالم است درحالی که باید این قانون در صندوق حمایت از قهرمانان معلول برعکس شود.
حمایت مسئولان افراد بیشتری را به ورزش سوق می‌دهد
رئیس هیئت ورزش نابینایان و کم‌بینایان استان فارس به تمرین قهرمانان در اوضاع کرونا اشاره و تصریح کرد: تعطیلی باشگاه‌های ورزشی برای قهرمانان خوب نیست. اگر قهرمانان ورزش مداوم نداشته باشند به ضعف بدنی و قهرمانی دست پیدا می‌کنند؛ لذا قهرمانان با تمرین‌های داده شده در خانه فعالیت ورزشی خود را ادامه می‌دهند و انتظار داریم مسئولین نگاه بهتری همراه با حمایت داشته باشند تا افراد بیشتری را به ورزش سوق دهیم.
وی در پایان گفت: ورزش قهرمانی باید در کنار ورزش همگانی باشد اما متأسفانه به علت ناتوانی مالی در این بُعد نتوانسته‌ایم کاری انجام دهیم، زیرا رفت و آمد نابینا و کم بیناها برای خانواده و هیئت هزینه‌آور است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی