[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۳۸
  • دوره جدید

از هر فرصتی‌ برای رفع تحریم استفاده می‌کنیم، روزنامه شیراز نوین

رئیس جمهور گفت: ما هرجا ببینیم شرایط آماده لغو تحریم است از این فرصت استفاده می‌کنیم. هدف ما این است که فشار تحریم را از شانه‌های مردم برداریم و هرجا فضا مناسب این کار باشد وظایف‌مان را بر مبنای امنیت ملی‌مان انجام می‌دهیم و هیچ کس در این زمینه حق فرصت‌سوزی ندارد.
به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی صبح دیروز در جلسه هیئت دولت با اشاره به انتخابات اخیر آمریکا اظهار کرد: سیاست جمهوری اسلامی ایران روشن است و هر دولتی که در آمریکا باشد سیاست ما تغییر نمی‌کند. ما همان سیاستی را که دیروز داشتیم امروز و فردا خواهیم داشت و این وابسته به دولت آمریکاست که به سیاست‌های ما نزدیک شود یا از آن فاصله بگیرد.
وی ادامه داد: دولت رو به پایان آمریکا در این مدت از سیاست‌های ما فاصله گرفت. سیاست اصولی ما سیاست اکثر کشورهای مستقل و مهم جهان است و آنها هم با یک جانبه‌گرایی و تروریسم مخالف‌اند. اگر آمریکا به سیاست ما نزدیک شد شرایط جدیدی پیش می‌آید و اگر دور شد آن موضوع دیگری است. سیاست ما تعامل با جهان و به تعبیر رهبری تعامل گسترده با جهان است.
روحانی با اشاره به اینکه هفته گذشته جهان شاهد اتفاق قابل ملاحظه‌ای بود، یادآور شد: مردم آمریکا با رأی خود نشان دادند که موافق سیاست‌های متکبرانه کسی که با تحقیر نسبت به برخی ملت‌ها صحبت می‌کرد و حتی به بعضی از ملت‌های ما به صراحت لقب گاو شیرده داده بود و سیاست‌هایش انزجار همه ملت‌های جهان و حتی مردم خود آمریکا را برانگیخته بود، موافق نیستند و این سیاست‌ها با مخالفت قاطع مردم مواجه شد که قابل اهمیت بود.
رئیس جمهور با بیان اینکه شرایط برای فعالیت بر مبنای مصالح و منافع آماده‌تر شده، افزود: ما در سال‌های گذشته روابط بسیار خوبی مخصوصاً با همسایگانمان مثل عراق، ترکیه، افغانستان، آذربایجان و سایر کشورهای دوست مثل روسیه و چین برقرار کردیم و احساس می‌کنیم فضا برای روابط نزدیک‌تر و تعامل با دوستان آماده‌تر شده است.
رئیس جمهور با یادآوری این نکته که آمریکا تخاصم با ایران را شروع کرد، اظهار کرد: آنها خودشان باید به این دشمنی پایان دهند چراکه ما آن را شروع نکردیم. جوان‌ها نمی‌دانند این تخاصم از طرف آمریکا آغاز شده است. در ابتدای انقلاب آمریکایی‌ها به راحتی در ایران بودند و با اینکه فعالیت‌هایشان اشکالاتی هم داشت به راحتی در فرودگاه سوار هواپیما شدند و به کشورشان بازگشتند. حتی ما با آمریکا هم قطع رابطه نکردیم بلکه آنها خودشان این رابطه را قطع کردند. رئیس دولت دوازدهم در ادامه تصریح کرد: آن آقایی که دولتش رو به پایان است گفت که برجام بدترین قرارداد تاریخ آمریکا بود و عده‌ای تحریکش کردند که از برجام خارج شود. تصورش هم همین بود که ظرف دو سه ماه نظام را سرنگون می‌کند و تصورات کودکانه‌ای داشت.
روحانی اضافه کرد: این آقای جدید هم از ابتدا در تبلیغاتش گفته که می‌خواهم به برجام بازگردم ما که داخل برجام بودیم و از آن خارج نشدیم 1+4 هم در برجام بوده و البته در تعهداتشان سستی کردند که ما متقابلاً تعهداتمان را کاهش دادیم. این به عهده آنهاست که اگر خواستند راه جدیدی را انتخاب کنند.
رئیس جمهور همچنین تأکید کرد: ما برنامه‌مان را در کشور به اراده آنها پیوند نمی‌زنیم و برنامه ما به اصول ما پیوند خورده است. البته راه برای آمریکا باز است ولی ما برنامه‌های 9 ماهه پایانی دولت را بر این مبنا تدوین کرده‌ایم که اگر همین شخص فعلی هم سرکار باشد ما راه خودمان را به درستی می‌رویم؛ چراکه ما هیچ وقت سیاست‌ها و برنامه‌هایمان را بر مبنای تغییر شرایط آمریکا تنظیم نکردیم البته این به نفع خود آمریکایی‌هاست که شرایطشان تغییر کند.
وی با بیان اینکه دولت رو به پایان آمریکا همیشه با بدنامی و همیشه با فحاشی با مردم ما صحبت کرده است، عنوان کرد: ما همیشه مؤدبانه حرف زدیم امیدواریم مردم آمریکا شرایط را به گونه‌ای رقم بزنند که کاخ سفید بر مبنای منافع مردم آمریکا و بدون تحقیر سایر ملت‌ها و با پایبندی به تعهدات سیاست‌های خود را جلو ببرد. ما هرجا ببینیم شرایط آماده لغو تحریم است از این فرصت استفاده می‌کنیم. هدف ما این است که فشار تحریم را از شانه‌های مردم برداریم و هرجا فضا مناسب این کار باشد وظایف‌مان را بر مبنای امنیت ملی‌مان انجام می‌دهیم و هیچ کس در این زمینه حق فرصت‌سوزی ندارد، چرا که ما باید بر مبنای منافع و وحدت ملی تصمیم بگیریم.
رئیس جمهور در ادامه تأکید کرد: خواهش می‌کنم عده‌ای به شایعات و القائات نادرست در داخل کشور ادامه ندهند و به آن دامن نزنند و بگذارند این فضایی را که برای ماه‌های آینده در ذهن مردم به وجود آمده ادامه داشته باشد و موضوعات منافع کشور را به انتخابات گره نزنند.
رئیس دولت دوازدهم همچنین اظهار کرد: ما نباید تولید، فعالیت، رشد اقتصادی و اقتصاد را به تحولات دیگر کشورها گره بزنیم و نباید موضع‌گیری‌هایمان را هم به انتخابات 1400 گره بزنیم. البته اشکالی ندارد از امروز برای انتخابات 1400 تبلیغ و کار کنیم اما نباید منافع ملی را فدای آن کنیم. ما مسئول منافع ملی کشور هستیم و می‌خواهیم مردم احساس راحتی کنند.
وی ادامه داد: آمریکایی‌ها قصد داشتند جمهوری اسلامی ایران را تسلیم کنند ولی فهمیدند که ایران تسلیم نمی‌شود و نخواهد شد. آنها تحریم را به یک جنگ تروریستی تبدیل کردند و اقدامات تحریک‌آمیز تا مرز جنگ انجام دادند، اما تدبیر و مدیریت نظام و تصمیم درست دولت باعث شد که نگذاریم در هیچ جا از فضا استفاده کنند. آنها تا مرز جنگ آمدند و از خط قرمز ما عبور کردند. آنها بزرگ‌ترین سردار ما را ناجوانمردانه ترور کردند که البته تودهنی آن را هم خوردند.
رئیس جمهور در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اینکه بنای دولت تولید به عنوان یک اصل مهم است، اظهار کرد: بنای ما تولید، افزایش صادرات، بازگشت ارز صادراتی به داخل و وفور کالا به خصوص کالاهای اساسی در داخل کشور است.
رئیس جمهور در پایان خطاب به ملت ایران اظهار کرد: به مردم عزیز اطمینان می‌دهم که دولت با همه توان به دنبال متعادل کردن نرخ ارز و متعادل کردن قیمت کالاهای اساسی است که برای مردم اهمیت دارد و دولت به طور منظم آن را دنبال می‌کند. در این زمینه بانک مرکزی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و همه تلاش می‌کنند ضمن اینکه باید از وزرای اقتصادی دولت که در این دوران جنگ و تروریسم اقتصادی کمک کردند تشکر کنم. از وزارت نفت، صمت، راه، اقتصاد تا بانک مرکزی کارهای بزرگی انجام دادند و ان‌شاءالله با امید و تلاش بیشتر شاهد فعالیت‌های بیشتری هم خواهیم بود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی