[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۳
  • دوره جدید

قیمت نیتروژن باید کنترل شود، روزنامه شیراز نوین

رئیس اتحادیه کشوری گازهای طبی و صنعتی تصریح کرد که در شرایط حساس این روزهای کرونایی که با کمبود کپسول‌های اکسیژن مواجه هستیم دولت باید با همکاری ستاد ملی مقابله با کرونا تمامی واحدهایی که ظرفیت تولید اکسیژن دارند، مانند پتروشیمی‌ها و شرکت‌های فولادی را ملزم به همکاری کند و همچنین قیمت گاز نیتروژن را در بازار بورس کنترل کند.
به گزارش ایسنا، پیکان کلانتری با بیان اینکه از زمان شیوع کرونا میزان مصرف اکسیژن بیمارستان‌ها به چندین برابر افزایش یافته، گفت: در این مدت تمامی تولیدکنندگان و توزیع کنندگان سیلندرها و مخزن‌های اکسیژن فعالیت شبانه روزی داشتند. اما میزان تولید واحدهای تولیدی محدود است و همین مسئله باعث شده تا با وجود افزایش تولید و فعالیت روزانه ۱۸ ساعت، واحدها باز با کمبود تولید اکسیژن روبه رو باشیم.
وی با بیان اینکه گاز اکسیژن را هم می‌توان به صورت مخازن سیلندری و هم به صورت اکسیژن مایع تولید کرد، تصریح کرد: اما در حاضر به دلیل شرایط کرونا و افزایش تقاضا از سوی بیمارستان‌ها دیگر مخازن سیلندری برای بیمارستان‌ها جوابگو نیست و از اکسیژن مایع استفاده می‌کنیم؛ چرا که جا به جا کردن سیلندرها در حجم بالا سخت و مشکل بوده و به همین دلیل با نصب مخازن اکسیژن مایع و اتصال تبخیرکننده، اکسیژن در خط لوله‌های بیمارستانی جریان پیدا می‌کند و مصرف آن راحت تر است. کلانتری با اشاره به اینکه از ابتدای شیوع کرونا، با دستور وزارت بهداشت تمامی بیمارستان‌ها نسبت به نصب مخازن اکسیژن مجهز شده‌اند، اظهار کرد: یکی از مشکلات اصلی تولید اکسیژن عدم وجود نرخ و عرضه گاز نیتروژن با قیمت بالا در بازار بورس است؛ چرا که بورس با ارائه قیمت بالا برای گاز نیتروژن باعث شده تا تولیدکنندکان تمایلی به تولید گاز اکسیژن نداشته باشند و میزان تولید خود را کاهش دهند. در حال حاضر گاز نیتروژن در بازار بورس با قیمت بالای ۶۰۰۰ تومان فروخته می‌شود؛ در حالی که قیمت گاز اکسیژن حدود ۲۳۰۰ تومان است. بنابراین به گفته وی در شرایط حساس این روزهای کرونایی که با کمبود کپسول‌های اکسیژن مواجه هستیم دولت باید با همکاری ستاد ملی مقابله با کرونا تمامی واحدهایی که ظرفیت تولید اکسیژن دارند، مانند پتروشیمی‌ها و شرکت‌های فولادی را ملزم به همکاری کند و همچنین قیمت گاز نیتروژن را در بازار بورس کنترل کند. کلانتری با بیان اینکه زمانی که می‌خواهیم گاز اکسیژن را تولید کنیم ابتدا هوا را به صورت مایع در می‌آوریم که ۷۸ درصد آن نیتروژن است که قیمت آن نیز از اکسیژن بالاتر است، اظهار کرد: یکی از اهداف اتحادیه ایمن سازی و استاندارد سازی سیلندرهای تولیدی است و در این راستا سامانه تست را طراحی کردیم که بر اساس آن بایستی تمامی سیلندرهای تولیدی در سامانه ثبت شده و کد تأییدی دریافت کنند. وی افزود: با وجود افزایش بیماران کرونایی یکی دیگر از دغدغه‌های اتحادیه تأمین اکسیژن بیمارانی است که در منزل باید بستری شوند و به دنبال افزایش این موضوع قصد تأسیس کلینیک تنفس برای بیماران کرونایی را داریم تا بتوانند راحت تر اکسیژن مورد نیاز را دریافت کنند. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی