[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۳
  • دوره جدید

روشی برای درمان چاقی سالمندان، روزنامه شیراز نوین

پژوهشگر مرکز تحقیقات پیشگیری و درمان چاقی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: جراحی محدودکننده گوارش به شرط انتخاب درست بیماران، یک مداخله ایمن برای درمان چاقی و بیماری‌های مرتبط با آن در افراد مسن (60 سال به بالا) بوده و خطر آن مشابه افراد جوان‌تر از آنهاست.
به گزارش کارگر آنلاین، دکتر مریم برزین تأکید کرد که انتخاب بیمار مناسب برای این عمل جراحی باید توسط متخصصین ذی صلاح و پس از مشاوره‌های بالینی و آزمایشات لازم انجام شود.
به گزارش پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، جراحی‌های محدود کننده دستگاه گوارش یکی از روش‌های مؤثر درمان چاقی است که طی سالیان اخیر کاربرد بیشتری نیز پیدا کرده است. انواع این عمل جراحی در ایران در بالاترین سطح کیفی و مطابق استانداردهای روز دنیا در مراکز معتبر در حال انجام است.
باید به خاطر داشت که انتخاب افراد برای جراحی امر خطیری بوده که باید به دقت توسط متخصصین حوزه درمان چاقی انجام شود و انجام عمل جراحی برای همه گروه‌ها و افراد توصیه نمی‌شود.
یکی از پرسش‌های مطرح در این زمینه میزان تاثیر و سودمندی این روش در ارتباط با سن افراد است. دکتر برزین، پژوهشگر عالی مرکز تحقیقات پیشگیری و درمان چاقی پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم با انجام یک طرح تحقیقاتی نشان داد که همه گروه‌های سنی به طور یکسان از این اقدام سود می‌برند.
در این مطالعه نشان داده شد که میزان کاهش وزن، عوارض و بهبود بیماری‌های مرتبط با چاقی در بیماران کمتر از ۶۰ سال سن و نیز بالاتر به یک میزان است. همچنین بررسی‌ها نشان داد که مخاطرات انجام این‌گونه جراحی‌ها نیز در این دو گروه تفاوتی ندارد. نگرانی دیگر درخصوص کاهش توده عضلانی مطرح بود که نتایج این مطالعه نشانگر این موضوع بود که از دست دادن توده عضلانی بیشتر در افراد مسن تأیید نمی‌شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی