[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۷
  • دوره جدید

وعده‌های بدون پایان، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی - روزنامه نگار

farzad_vossoghi@yahoo.com

پر واضح است که انقلاب ملت ایران یک انقلاب اسلامی فسادستیز و برای پایان‌دادن به مظاهر فساد در کشور بود. آنچه سؤال‌برانگیز است، تأکید شعاری، به این وضوح تاریخی است. انقلاب اسلامی با نام خدا آغاز شد و با شعار استقلال و آزادی ادامه یافت و حالا باید با گذشت بیش از چهار دهه به‌دنبال استقلال اقتصادی موردتأکید در شعارها گشت.
درباره ابعاد توسعه نظامی نمی‌توان هم‌تراز توسعه علمی‌پژوهشی منتج به استقلال اقتصادی نظر داد؛ چراکه مسابقه تسلیحاتی در جهان به دو قطب تولیدکننده و مصرف‌کننده و مغلوب و پیروز انجامیده است...

جهان سوم هم مهاجر فرست به جهان اول است و هم پر از شعار و فرصت‌های ناب برای سوختن؛ سوختن‌هایی که انگار با قصد قبلی به واقعیت ختم می‌شود.
ملت‌های جهان سوم نخبگان خود را به جهان اول می‌فرستند و در داخل شعار‌های استقلال طلبانه و رهایی سر می‌دهند؛ شعاری که در خلأ حضوری نخبگان، به حکایتی سؤال برانگیزتبدیل می‌شود و زمینه دستیابی به آن، به همان سختی پیش از پیروزی انقلاب و تحولات سیاسی و تبادل قدرت است. 
باور عقب افتادگی و عقب ماندن از سیر توسعه جهانی سخت است؛ چراکه باور نداریم جهان به دهکده ای تبدیل شده است که باید هفتاد و دو ملت در کنار هم صلح را فریاد کنند.
دستیابی به استقلال اقتصادی شاه بیت اهداف تحول گرایانه در هر انقلاب است. انقلاب‌ها با رویکرد تحول و دگرگونی در نظام‌های حاکم روی می‌دهد؛ وقتی ملت‌ها به این باور می‌رسند که اقلیتی در حال تاراج منابع ملی و فرصت‌های در حال سوختن هستند. 
اکنون زمان توسعه و دستیابی به استقلال اقتصادی به‌شدت به تأخیر افتاده است و باید دید فقر خلق شده به واسطه عملکرد هدایت شده، چه تأثیراتی بر واکنش‌های اجتماعی خواهد گذاشت و ادامه این سیر معیوب اقتصادی اجتماعی با هدف‌گذاری سیاسی از کدام کوچه بن بست سر در خواهد آورد. 
به نظر می‌رسد جز چانه زنی برای توسعه و طولانی شدن روند آن در پناه وعده‌ها، عایدی نداریم. حالا نسل سوخته وعده‌ها را دست به دست می‌کند و طالبان قدرت با همین مستمسک دوره‌های چهار و هشت ساله را می‌گذرانند. مطالبات دوباره روی زمین می‌مانند تا با گروه بعدی به نسل بعدی منتقل شود. آنچه در جهان سوم داغ ترین سوژه سیاسی محسوب می‌شود و همچنان کاربرد دارد، همین سوژه وعده‌ها و درازای انتظار برای تحقق آن است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی