[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۷
  • دوره جدید

خودروسازان، راستی‌آزمایی شوند، روزنامه شیراز نوین

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به اینکه ثبت نام حدود 8 میلیون نفر برای 15 هزار خودرو بیانگر این موضوع است که بیشتر این نیاز‌ها در بازار خودرو کاذب است، گفت: زمانی که سرمایه‌ها به سمت تولید و صنعت روانه نشود طبیعی است سرمایه‌های مردم به سمت خودرو، طلا، ارز، بورس و... وارد می‌شود.
سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به اینکه تا زمانی که مجلس قیمت تمام شده خودرو را راستی آزمایی نکرده نمی‌توان قیمت خودروها را مشخص کرد، گفت: این در حالی است که قیمت خودرو در بازار دو برابر گران تر از قیمت یک کارخانه است.
حجت‌الله فیروزی در گفت و گو با ایلنا، با بیان اینکه در نقطه مقابل قطعه‌سازان هم بر این باورند که به دلیل تأخیر در دریافت پول از خودروسازان هم دچار زیان شده‌اند، افزود: مردم هم بر این باورند که قیمت خودرو متناسب با کیفیت خودروها بسیار گران است. سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن با اشاره به اینکه خودرو سازان با استناد به مدارک متعدد و اسناد حسابرسی شده بر این باورند که در حال زیان هستند، گفت: در حال حال حاضر زیان انباشته خودروسازان به شدت زیاد شده و این قشر یا ورشکسته اند یا در آستانه ورشکستگی قرار دارند.
او ادامه داد: در صورتی که خواستار نگاه و بررسی منصفانه در بخش قیمت گذاری خودرو هستیم باید به دو مقوله بالا توجه کنیم. نماینده فسا افزود: با توجه به ظرفیت‌ها و حمایت‌های حداکثری که تمام دولت‌ها و حاکمیت از سال‌های گذشته تاکنون از خودروسازان انجام دادند متأسفانه این قشر نتوانستند به جایگاه واقعی خودشان دست پیدا کنند. سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن ادامه داد: اگر این حمایت‌هایی که کشور ایران از خودروسازان انجام داد در هر کشور دیگر انجام شده بود به مراتب وضعیت خودرو بهتر از کشر ایران بود.
نماینده فسا بیان کرد: اما به‌رغم تمام انتقاداتی که نسبت به خودروسازان مطرح است این قشر توانستند روند مناسبی در حوزه خودرو سازی انجام دهند.
وی با اشاره به اینکه گران بودن قیمت خودرو در بازار باعث شده تا مردم از وضع خودرو ناراضی باشند افزود: اما نباید فراموش کرد که بازار خودرو توسط دلالان مشخص می‌شود.
عضو مجمع نمایندگان استان فارس با بیان اینکه خودروسازان با حداقل سود محصولاتشان را در اختیار شرکت‌ها قرار می‌دهند، افزود: نباید فراموش کرد که قیمت خودرو در بازار به حدی مردم را به ستوه آورده که در جهت ساماندهی قیمت خودرو طرحی را به کمیسیون صنایع و معادن مطرح کردیم. فیروزی با اشاره به اینکه تنها اندکی از خودرویی که خودروسازان وارد بازار می‌کنند به دست مصرف کننده واقعی می‌رسد، افزود: حضور دلالان در بازار باعث شده که خودرو به دست آنها برسد زیرا این افراد به صورت کامل با راه‌های ثبت نام و... آشنایی دارند.
او خاطر نشان کرد: اگرچه نیاز واقعی خودرو در کشور حدود یک میلیون و 200 هزار خودرو است اما در شرایط فعلی و به دلیل وضع نامطلوب اقتصادی این نیاز به حدود 800 هزار کاهش پیدا کرده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی