[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۶۵
  • دوره جدید

اختراع ماده خنک‌کننده بدون نیاز به برق، روزنامه شیراز نوین

محققان دانشگاه ام آی تی با الهام از خز و پوست شتر ماده‌ای خنک کننده تولید کرده اند که بدون نیاز به جریان برق می‌تواند برای سردکردن به کار رود.
به گزارش مهر به نقل از نیواطلس، تبخیر کامل آب مواد مختلف معمولاً باعث می‌شود قابلیت خنک کنندگی آنها متوقف شود، اما پژوهشگران برای اولین بار ماده‌ای تولید کرده اند که بدون استفاده از روش‌های مرسوم اشیای دیگر را خنک می‌کند.
پوست و خز شترها به عنوان یک لایه عایق در برابر گازها و مایعات بیرونی عمل می‌کند و در شرایطی که جلوی ورود گرمای خارجی را به درون بدن این حیوان می‌گیرد، تبخیر و بخار شدن عرق بدن شتر را هم تسهیل می‌کند. این روند موجب می‌شود اگرچه شتر کماکان عرق کند، اما احساس گرمای شدید نکند.
ماده خنک کننده جدیدی که بر همین مبنا تولید شده، متشکل از یک لایه هیدروژل در زیر و یک لایه هواژل متخلخل دارای سیلیس است. ۹۷ درصد هیدروژل از آب تشکیل شده که با گرم شدن هوا تبخیر می‌شود و در نهایت همین امر دمای ژل را پایین آورده و آن را به یک عایق مبدل می‌کند. هواژل نیز رسانایی گرمایی بسیار پایینی دارد و لذا گرمای زیادی را از محیط اطراف جذب نمی‌کند و حنک باقی می‌ماند.
در آزمایش‌های انجام شده یک لایه ۵ نانومتری از هیدروژل ظرف مدت ۴۰ ساعت همه آب خود را در دمای ۳۰ درجه محیط اطراف از دست داده و در تماس با یک لایه ۵ نانومتری از هواژل به مدت ۲۰۰ ساعت کارایی خود برای مسدود کردن ورود گرما را حفظ کرده است. در نهایت ماده پوشانده شده با این ترکیب دمای ۷ تا ۸ درجه کمتر از محیط بیرونی داشته است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی