[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۲۰
  • دوره جدید

وزیر اقتصاد: تسویه مطالبات نظام بانکی از دولت به ستاد اقتصادی ارجاع شد، روزنامه شیراز نوین


وزیر اقتصاد:
تسویه مطالبات نظام بانکی
 از دولت به ستاد اقتصادی ارجاع شد

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: پیشنهاداتی در ارتباط با تسویه مطالبات نظام بانکی از دولت مطرح شده که با موافقت و دستور رئیس‌جمهور برای پیگیری سریع موضوع به ستاد اقتصادی دولت ارجاع شد. به گزارش ایرنا از وزارت امور اقتصادی و دارایی ایران، فرهاد دژپسند در جلسه مجمع عمومی سالیانه بانک سپه افزود: تسویه مطالبات نظام بانکی از دولت، یکی از دغدغه‌های جدی دولت است. 
وزیر اقتصاد با ابراز امیدواری بابت تسویه مطالبات نظام بانکی از دولت با توجه به پیشنهادات مطرح‌شده توسط این وزارتخانه گفت: تحقق این موضوع می‌تواند نقطه‌عطفی برای سال مالی ۱۳۹۹ بانک‌ها باشد.
به گزارش ایرنا، بانک ‌مرکزی شهریورماه در واکنش به ادعای افزایش استقراض دولت از این بانک، بخش عمده‌ای از افزایش بدهی دولت به این بانک طی دو سال اخیر را صرفاً تغییر طبقه‌بندی مطالبات بانک مرکزی از دولت، شرکت‌های دولتی و بانک‌ها یا به‌واسطه «اسناد به تعهد دولت» اعلام کرد که همگی به موجب قانون بوده و فاقد هرگونه آثار پولی است.  
روابط‌عمومی بانک مرکزی با اشاره به اینکه بدهی دولت به بانک مرکزی از ۳۵.۴هزار میلیارد تومان در پایان تیرماه ۱۳۹۷ به ۹۷هزار میلیارد تومان در پایان خردادماه ۱۳۹۹ رسیده، درباره چرایی افزایش این رقم، خاطرنشان کرد: حدود ۴۱.۴هزار میلیارد تومان یا ۶۷.۲ درصد از این مبلغ، از افزایش بدهی دولت به بانک مرکزی در این دوره به‌واسطه انتقال بخشی از «بدهی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی به بانک مرکزی» به «بدهی دولت به این بانک» بود.
 این میزان افزایش بدهی دولت به بانک مرکزی به‌هیچ‌عنوان به‌معنای خلق پول جدید و افزایش پایه پولی نبوده، بلکه به موجب قوانین بودجه، بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی به بدهی دولت به بانک مرکزی انتقال یافته است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی