[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۷
  • دوره جدید

ایجاد مسیر دانایی در امتداد پروژه‌های انسان‌محور، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
همزمان با آغاز هفته کتاب اولین اتوبوس سیار کتاب در قالب طرح مسیر دانایی به بهره برداری رسید تا شهرداری شیراز در مسیر شیراز پایتخت کتاب ایران در سال ۹۹ گام‌های خود را بردارد. 
شهردار شیراز در آیین رونمایی از نخستین اتوبوس سیار کتاب با عنوان «مسیر دانایی» و گشایش کتابخانه عمومی و سالن مطالعه فرهنگسرای استاد بهمن بیگی با بیان اینکه احداث کتابخانه بهترین اقدام خیرخواهانه در مسیر دانایی و اندیشه است، گفت: یکی از نکات مبارک و متمایز در شهر شیراز خیر دانایی و اندیشه است و افتتاح این گونه پروژه‌ها نیز آغاز اقدامی نو و تدوام همین مسیر خیر است که برای من حائز اهمیت و ارزشمند است. 
حیدر اسکندر پور با اشاره به خیرخواهی مردم شیراز در زمینه‌های دانایی و اندیشه افزود: می‌توان با بهره‌گیری از نگاه خیر خواهانه مردم این دیار و مشارکت بالا در امور خیر برخی از این هزینه‌ها را صرف توسعه دانایی و دانش کنیم که توسعه کتابخانه بهترین راه برای خیر اندیشه و دانایی است.
وی تصریح کرد: هرچند امروزه با انباشت اطلاعات و دانش در فضای مجازی رو به رو هستیم، اما چون این اطلاعات و دانش پالایش نشده و درست و غلط، صحیح و ناصحیح در کنار همدیگر قرار گرفته‌اند و نمی‌توانیم به آن کاملاً اعتماد کنیم، گاهی ممکن است در مورد موضوعی اطلاعات غلط به ما دهند.
وی ادامه داد: اما کتاب هم مستند و هم فرهنگ مکتوب است و ما اگر می‌خواهیم در جامعه روشنایی را توسعه دهیم و از جهل فاصله بگیریم، راهی به جز اینکه کتاب و کسانی که مسیر کتاب را در جامعه هموار و توسعه می‌دهند، را افزایش دهیم، نداریم.
شهردار شیراز در ادامه با اشاره به اینکه این کتابخانه در نوع خود بی‌نظیر است، گفت: این کتابخانه در یکی از فرهنگسراهای جنوب شیراز به نام فرهنگسرای استاد بهمن‌بیگی افتتاح شده ‌است. اسکندرپور اضافه کرد: ما معمولاً تلاش می‌کنیم برای گذشتگان چیزی را خیر کنیم تا در آخرت خیر راهش شود اما اینکه ما دانایی و اندیشه را خیر کنیم، اقدام جدیدی است و برای من به عنوان خدمتگزار مردم شیراز در شهرداری، بسیار لذت بخش است که مردم شیراز دانایی و اندیشه را خیر می‌کنند. وی افزود: امیدوارم این کار آغاز راهی باشد که ما خیلی از هزینه‌هایی که در مجالس ختم و در بزرگ‌داشت‌ها هزینه می‌کنیم، را صرف توسعه دانایی و دانش قرار دهیم.
شهردار شیراز همچنین از افتتاح چندین کتابخانه جدید با کمک اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس و سایر سازمان‌ها و نهادهای در شهر شیراز خبر داد.
اسکندرپور ادامه داد: با اقدامات عمرانی و فرهنگی که منطقه میانرود صورت گرفته است، دیگر این قسمت یکی از مناطق کم برخوردار شیراز محسوب نمی‌شود.
به گفته وی در پایان سال جاری خط شماره دو متروی شیراز از شهرک میانرود تا میدان امام حسین(ع) افتتاح خواهد شد.
شهردار شیراز اضافه کرد: این خط مترو، یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های شهری است که طی دو سال گذشته برای احداث آن صدها میلیارد تومان هزینه کرده‌ایم به طوری که فقط برای حفاری و بخش سیویل آن، یک هزار و دویست میلیارد تومان هزینه شده است. وی افزود: هم‌‌اکنون نیز ریل گذاری و برق گذاری آن شروع شده و امیدوارم بتوانیم این پروژه را به سرانجام برسانیم. به گفته شهرداری شیراز در این منطقه همچنین پارک ۱۰ هکتاری در کنار رودخانه چنار راهدار در حال اجراست که حدود ۴.۶ هکتار آن به صورت فضای شهری و نزدیک به ۵ هکتار نیز پارک ورزش و سلامت اختصاص داده شده است.
اسکندرپور افزود: با اقدامات عمرانی و فرهنگی شهرداری در طی چند ماه آینده منطقه میانرود به عنوان یکی از منطقه برخورداری این شهر خواهد بود، همچنین وقتی یکی از بهترین فرهنگسرای شیراز در این منطقه واقع احداث شده، نمی‌توان دیگر به آن منطقه محروم گفت.
در ادامه این مراسم مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این مراسم گفت: شهرداری شیراز در حوزه فرهنگ و هنر سنگ تمام گذاشته و حمایت جدی برای اجرای تمام برنامه‌های هنری و فرهنگی در این شهر گذاشته است.
صابر سهرابی افزود: اقدامات انجام شده در حوزه فرهنگ و هنر در راستای شعار شهردار شیراز و شورای اسلامی شهر این شهر است‌.
 وی با تشکر ویژه از اقدامات این سازمان در حوزه کتاب بیان کرد: با تلاش تمام سازمان به ویژه شهرداری، شیراز توانست به عنوان پایتخت کتاب ایران معرفی شود و در این راستا برنامه‌هایی برای ترویج کتاب و کتاب‌خوانی در سطح شیراز و فرهنگسراهای شهرداری اجرا شد. وی با بیان اینکه این هفته، اولین هفته کتاب و کتاب‌خوانی در پایتختی کتاب شیراز است که آغاز می‌کنیم، گفت: برنامه‌های متفاوتی در حوزه کتاب در نظر گرفته شده ‌است و امیدواریم با انجام این اقدامات بتوانیم به کتاب و افزایش سرانه مطالعه شهروندان شیرازی کمک کنیم. 
 سهرابی از قول مساعد تجهیز اتوبوس‌های مسیر دانایی با یک هزار جلد کتاب تا پایان سال و یک هزار جلد کتاب هم به کتابخانه فرهنگسرای بهمن بیگی خبر داد.
حرکت اتوبوس‌های دانایی در مناطق محروم 
 معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز هم در این جلسه ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‌های شهرداری شیراز در هفته کتاب گفت: با توجه به اینکه انتخاب شیراز در سال گذشته به عنوان پایتخت کتاب ایران با کرونا همزمان شد، این عنوان برای سال ١۴٠٠ هم تمدید شد و امسال نیز به مناسبت هفته کتاب ٢٨ برنامه توسط معاونت فرهنگی شهرداری برگزار می‌شود. 
در ادامه این مراسم مرتضی جعفری گفت: در این راستا به مناسبت هفته کتاب 11 کتاب با خط بریل طراحی شده که به کتابخانه نابینایان اهدا می‌شود و در کنار آن 14 کتاب با موضوع کودک نیز به زبان‌های عربی و انگلیسی شده که در سامانه جهانی ثبت می‌شود. 
وی از راه اندازی ٣٠ دستگاه تاکسی و افتتاح کتابخانه فرهنگسرای بهمن بیگی با ۶هزار جلد کتاب و قرائت خانه این فرهنگسرا با ظرفیت ٨٠ نفر با عنوان بخشی از فعالیت‌های این هفته شهرداری شیراز یاد کرد و از افتتاح کتابخانه ٣ فرهنگسرای بزرگ مقیاس شهر تا پایان سال خبر داد.
وی افزود: اتوبوس مسیر دارایی که به عنوان یک کتابخانه سیار دایر شد، قرار است که بین چهار منطقه محرم شهر شیراز در گردش باشد و به صورت کاملاً برنامه‌ریزی شده، برنامه مسیرهای عبور آن مشخص خواهد شد و روزهای تعطیل در مسیر پیاده‌روی مستقر می‌شود تا مردم بتوانند به بهترین شکل از امکانات این اتوبوس استفاده کنند، یک فضای بیست نفره هم دارد که در آن برای کودکان فیلم نمایش داده شود و یک فضای تعاملی خوبی ایجاد کند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی