[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۳
  • دوره جدید

گام بلند شرکت عمران برای سازندگی صدرا، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
به همت شرکت عمران صدرا عملیات اجرایی و افتتاح پروژه‌های عمرانی در شهر جدید صدرا آغاز شد.
این مراسم عصر دیروز شنبه 24 آبان‌ماه با حضور استاندار فارس، معاون وزیر و مدیرعامل شرکت مادرتخصصی شهرهای جدید، جمعی از نمایندگان مردم فارس در مجلس شورای اسلامی، مدیر عامل شرکت عمران شهر جدید صدرا و شماری دیگر از مقامات ارشد استان با حضور اصحاب رسانه در شهر جدید صدرا برگزار شد.
استاندار فارس در آیین آغاز عملیات اجرایی و افتتاح پروژه‌های عمرانی شهر صدرا گفت: وسعت فرهنگی یکی از پایه‌های اصلی توسعه هر شهر است. 
دکتر عنایت الله رحیمی، در این مراسم یکی از پایه‌های اصلی توسعه هر شهر را توسعه فرهنگی در قالب کالبد و فیزیک و فعالیت‌های فرهنگی دانست و ابراز امیدواری کرد با ایجاد زیرساخت‌های کالبدی شاهد انجام فعالیت‌های فرهنگوران و فرهیختگان در چنین مکان‌هایی شاهد حرکت صدرا در مسیر پیشرفت همه جانبه باشیم.
نماینده عالی دولت در استان فارس با اشاره به اینکه در چند سال گذشته اقدامات درخور توجهی در شهر صدرا انجام شده است، افزود: تعیین تکلیف نسخه تجدید نظر طرح تفصیلی شهر صدرا یکی از این اقدامات اثر بخش است که امیدواریم با ابلاغ این طرح جدید دستگاه‌های اجرایی با دانستن وظایف و تکالیف خود، خدمت رسانی به این شهر را بهتر از گذشته انجام دهند. 
دکتر رحیمی ادامه داد: اگر از سال ۷۴ تاکنون که شهر صدرا ایجاد شده است، سالانه سه مدرسه در این شهر ساخته می‌شد، در حال حاضر فضای آموزشی دارای بیش از ۵۰ مدرسه بود که بی شک آرامش و رفاه بیشتری برای ساکنان صدرا در پی داشت.
وی خاطرنشان کرد: در سال‌های گذشته تلاش‌های چشمگیری برای جبران عقب ماندگی‌ها در شهر صدرا انجام شده که نتایج مهمی در خدمت رسانی به مردم و توسعه این شهر دارد.
استاندار فارس همچنین از انجام اقدامات کارشناسی برای ارتقای جایگاه سیاسی و اداری شهر صدرا و تفاهم با نمایندگان شهرستان در این زمینه خبر داد و گفت: در صورت تصمیمگیری نهایی وزارت کشور نمایندگان دولت در این شهر مستقر خواهند شد.
وی به گسترش زیر ساخت‌های حمل و نقل درون و برون شهری صدرا نیز اشاره کرد و افزود: ساخت خیابان‌ها، تعریض و تعمیر ورودی صدرا تعریض ورودی دوم که به شکل آزاد راه عمل می‌کند، به زودی به بهره برداری میرسد و احداث جاده شیراز به سمت باجگاه از جمله اقداماتی است که شهر صدرا را از بن بست خارج و این شهر را به عنوان شهر برتر در سلسله مراتب سکونتی استان فارس مطرح خواهد کرد.
استاندار فارس بیان کرد: همدلی و هماهنگی و اراده ای که بین نهادها و دستگاه‌های استان وجود دارد زمینه توسعه و حرکت رو به جلو شهر صدرا فراهم شده است.
وی همه افراد را به انصاف دعوت کرد و گفت: بعضی افراد با وارد کردن هجمه‌هایی در فضای مجازی، می‌گویند در صدرا کاری انجام نشده؛ در حالی که یک مقایسه ساده نشان می‌دهد در چند سال گذشته چه خدماتی به این شهر ارائه شده است.
استاندار فارس ضمن تبریک هفته کتاب و کتابداری، به کسب رتبه اول انجمن کتابخانه‌های فارس اشاره کرد و گفت: جایگاه برتر در امور فرهنگی زیبنده نام بلند آوازه فارس است.
معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید کشور دیروز شنبه در آیین افتتاح و کلنگ زنی پروژه‌های عمرانی ،فرهنگی و آموزشی شهر جدید صدرا گفت: بهره‌برداری و آغاز عملیات اجرایی طرح‌های عمرانی در صدرا نتیجه حمایت و وجود مدیریت پاسخگو در شهر صدراست و بدون حمایت و پشتیبانی مدیران چنین توفیقاتی محقق نخواهد شد.
حبیب الله طاهرخانی با بیان این مطلب که شرکت عمران شهرهای جدید در کشور مسائل و مشکلات این شهرها را براساس نظرسنجی عمومی اولویت بندی کرده،‌ گفت: در صدرا ۲ مشکل اصلی در نظرسنجی‌ها احصا شد که مورد اول تسهیل مسیرهای دسترسی بین شیراز و صدرا بود.
وی ادامه داد: شیراز و صدرا مکمل یکدیگرند و در یک سال اخیر اقداماتی در حوزه توسعه راه‌های بین این دو شهر شروع شده و تا سال آینده مشکلات مسیرهای دسترسی صدرا برطرف خواهد شد.
وی اضافه کرد: حمل و نقل عمومی انبوه نیز یکی دیگر از اولویت‌های دیگر صدراست که باید مدنظر قرار گیرد؛ همچنین توسعه حمل و نقل ریلی صدرا با همکاری و هم افزایی بین مدیران و دستگاه‌های اجرایی محقق شود. طاهرخانی مشکل دیگر صدرا را کمبود زیرساخت فرهنگی و اجتماعی دانست و گفت: بدون وجود زیرساخت‌های اجتماعی و فرهنگی امکان شکل گیری جامعه نخواهد بود.
وی ادامه داد: تنوع فرهنگی و قومیتی در شهرهای جدید بسیار است از این رو باید کار فرهنگی بیشتر از سایر شهرها در این مناطق مدنظر باشد و طی سالیان گذشته قصوری در حوزه فرهنگی و اجتماعی در شهرهای جدید رخ داده که اکنون باید جبران شود.
معاون وزیر راه و شهرسازی در بخش دیگر سخنان خود با بیان این مطلب که در حوزه زیرساخت‌ها طی ۴۰ سال گذشته خدمات بسیاری انجام شده اما ایجاد فضاهای معماری فاخر کمتر مورد توجه بوده، گفت: باید نقشی از فرهنگ ایرانی و اسلامی جامعه معاصر در محیط‌های شهری باقی بماند.
وی اضافه کرد: بر همین اساس مصلای نماز جمعه و کتابخانه عمومی صدرا با طراحی فاخر برگرفته از فرهنگ جامعه در دستور کار و امروز نیز رسماً عملیات اجرایی این دو طرح آغاز شد.
طاهرخانی در بخش پایانی سخنان خود گفت: طرح اقدام ملی مسکن یکی از مسئولیت‌های ویژه شهرهای جدید است که صدرا هم دنبال می‌شود و بهترین زمین‌های صدرا برای این کار اختصاص یافته است.
مدیر عامل شرکت عمران شهر جدید صدرا نیز در این مراسم ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‌های این حوزه در راستای توسعه صدرا با تقدیر از مسئولین و شرکت‌کنندگان در این مراسم گفت: صدرا شهری است که به سرعت دارد تبدیل به دومین مرکز جمعیتی استان می‌شود و در کنار آن به رغم تلاش‌ روز افزون دولت تدبیر و امید جبران کمبودها و کاستی‌های گذشته بسیار سخت است و هنوز مردم صدرا نیازهایی را دارند که باید این نیازها برطرف شود. 
خلیل حاجی پور ادامه داد: در این راستا ما تاکنون شاهد افتتاح و آغاز به کار پروژه‌های عمرانی خوبی در شهر بودیم اما امروز و در این برنامه ما شاهد شروع و افتتاح آن دسته از پروژه‌هایی هستیم که ماهیت فرهنگی و مذهبی دارند و معتقدیم که شهر شهر به عنوان یک پدیده اجتماعی و فرهنگی نیازمند پروژه‌های فرهنگی است. 
وی با اشاره به برخی از نیازمندی‌های این شهر از گذشته تا حال گفت:به رغم جمعیت بالا این شهر تاکنون کتابخانه ای نداشت و امروز شاهد افتتاح اولین کتابخانه این شهر و آغاز ساخت کتابخانه مرکزی صدرا با ٣۵میلیارد تومان اعتبار بودیم که گام بزرگی در حوزه فرهنگی شهر است. 
حاجی پور افزود: یکی دیگر از پروژه‌هایی که ما امروز شاهد آغاز عملیات اجرایی آن بودیم، آغاز عملیات اجرایی مصلی بزرگ صدرا و نیز مجتمع مذهبی صدرا بودیم که امیدواریم این پروژه‌ها در زمینه آرامش مذهبی صدرا نقش مهمی ایفا کند. 
وی با اشاره به کمبود فضای ورزشی مناسب در صدرا گفت: صدرا تاکنون فاقد یک مجموعه ورزشی بود اما در این رابطه تا کمتر از یک ماه آینده شاهد افتتاح مجموعه بین المللی ورزشی صدرا با ظرفیت دو هزار صندلی خواهیم بود که همه این پروژه در راستای سیاست توسعه فرهنگی شهرهای جدید با هدایت آقای مهندس طاهرخانی انجام شده و در این ارتباط ما به دنبال پروژه‌های زیرساختی فرهنگی بودیم. امیدواریم ساخت چنین مکان‌هایی در راستای توسعه فرهنگی صدرا مؤثر باشد. حاجی پور با تقدیر از همکاری استانداری فارس در اجرای این پروژه‌ها افزود: همچنین در راستای توسعه فضای سبز شهر صدرا تا یک ماه آینده ساخت ۴ پارک در مقیاس محلی شروع می‌شود که در افزایش سرانه فضای سبز اثرگذار است و در تأمین فضای مورد نیاز برای گذران اوقات فراغت شهروندان هم اثر گذار است.
نماینده شیراز در مجلس شورای اسلامی نیز با ارزشمند خواندن اقدام شرکت عمران صدرا و شرکت عمران شهرک‌های جدید نسبت به تعهد درخصوص ایجاد زیرساخت‌های فرهنگی گفت: ورود شرکت عمران صدرا نسبت به ایجاد زیرساخت‌های فرهنگی در کنار تأمین و احداث سایر زیرساخت‌های رفاهی را به فال نیک می‌گیریم. وی افزود: با این روند رو به رشدی که در شهر صدرا در توسعه زیرساخت‌ها وجود دارد، شاهد پذیریش افزایش سکونت خواهیم بود.
او ورود شرکت عمران صدرا و شرکت شهرک‌های جدید نسبت به توسعه راه‌های ارتباطی از جمله ایجاد آزادراه‌ها قابل تقدیر است، خاطرنشان کرد: هم‌اکنون در شهر صدرا علاوه بر حضور فعال در اقدامات زیرساختی در سطح محلی شاهد حضور فعال این شرکت در بخش‌های منطقه ای و ملی هستیم که ایجاد راه‌های دسترسی به شهر شیراز و اتصال به آزادراه تهران و اصفهان از جمله اقدامات است.
نماینده شیراز احداث شرکت عمران شهرک‌های جدید استان به‌عنوان یک پیشنهاد از استاندار فارس برای شناسایی نقاط مستعد برای پیشرفت و پذیرش سکونت را خواستار شد و گفت: توسعه شهر صدرا می‌تواند الگویی مناسب برای شناسایی شهرهای جدید در اطراف شهر شیراز و سایر شهرستان‌های استان باشد؛ موضوعی که می‌تواند زمینه ساز ایجاد شهرک‌های جدید توسعه ای در استان فارس با بهره بگیری از تجربه شهر صدرا در این راستا گردد.
وی با اشاره به جدیت برای پیگیری مسائل عمرانی و توسعه ای در شهر جدید صدرا توسط مجموعه شرکت عمران و مسئولان استانی و حتی پیگیری مسائل ملی گفت: ماحصل این پیگیری و تلاش بروز اتفاق‌های مثبت در شهر جدید صدراست. نماینده شیراز در مجلس ادامه داد: مجموعه اقدامات بهسازی، توسعه و اتصال صدرا از طریق بزرگراه به شهر شیراز و تلاش‌ها در مسیر توسعه فضای سبز، ورزشی و خدماتی باعث شده که سطح رضایتمندی دریافت کنندگان خدمت بهبود یابد.
وی از لزوم و استقرار فضاهای اداری در صدرا برای ارائه خدمات به شهروندان این شهر جدید گفت: شهر صدرا نیازمند آن است که در کنار اقدامات زیرساختی و توسعه‌ای مجموعه اداری در این شهر مستقر شوند که از آن جمله مجموعه قضائی، درمانگاه و بیمارستان است.
وی ادامه داد: هرچند که درمانگاه علوم پزشکی در حال افتتاح است، باید زمینه حضور درمانگاه تأمین اجتماعی برای ارائه خدمات به بیمه شدگان فراهم گردد.
او اظهار کرد: در بحث بهره برداری از تأسیسات فاضلاب اقدامات برای بهره مند شدن تمام مشترکان و تحت پوشش قرار دادن تمام خانوارها در شهر صدرا باید در دستور کار قرار بگیرد و زمینه انتقال آب را فراهم کنیم. 
وی گفت: شهر صدرا نیازمند نقشه‌هایی از مجموعه اقدامات است که این شهر را به مجموعه ای امن و توسعه ای تبدیل کند. وی مجموعه اقدامات انجام شده در صدرا را ارزشمند خواند و گفت: پیگیری برای احداث آرامستان در دست انجام است که مجموعه اقدامات صورت گرفته توسط شرکت عمران صدرا زمینه را برای توسعه و افزایش سکونت ایجاد کرده است. شایان ذکر است پروژه کتابخانه مرکزی شهر صدرا با اعتباری بالغ بر 350 میلیارد ریال در زمینی به مساحت 4550 متر مربع و زیربنای 2545 مترمربع احداث خواهد شد. همچنین پروژه مجتمع‌های پلیس‌های تخصصی در شهر جدید صدرا با اعتباری بالغ بر 125 میلیارد ریال در زمینی به مساحت 3000 مترمربع و زیربنای 1460 مترمربع احدات خواهد شد. در همین زمینه فرهنگ سرای قرآن و کتابخانه فاز 2 شهر صدرا با اعتباری بالغ بر 50 میلیارد ریال و ارزش روز 140 میلیارد ریال در زمینی به مساحت 900 متر مربع و زیربنای 2083 مترمربع افتتاح شد. گفتنی است مصلای بزرگ شهر صدرا نیز با اعتباری بالغ بر 746 میلیارد ریال در زمینی به مساحت 16292 متر مربع و زیر بنای 17033 متر مربع مشتمل بر بخش‌های شبستان و صحن و رواق و کتابخانه و سالن وی آی پی احداث می‌شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی