[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۷
  • دوره جدید

محافظت ازبدن در برابر سرطان با استفاده از عصاره این گیاه!، روزنامه شیراز نوین

ترکیبات موجود در گیاه میخک می‌تواند به محافظت در برابر سرطان کمک کند؛ مطالعات نشان داده است که عصاره این گیاه به توقف رشد تومورها کمک می‌کند و باعث مرگ سلول‌های سرطانی می‌شود؛ همچنین نشان داده شده که «اوژنول» موجود در آن دارای خاصیت ضدسرطانی است!
به گزارش تسنیم، «میخک یا میخک صدپر» نوعی گیاه دارویی است که درخت آن در تمام طول سال سبز است، گل‌های این گیاه دارای بوی معطر قوی است و ارتفاع درخت 10 تا 12 متر است و گاهی تا 20 متر هم رشد می‌کند و برگ‌هایی بزرگ و با گل‌هایی سرخ‌رنگ دارد، جوانه‌های گل در ابتدا کم‌رنگ هستند و به‌تدریج به سبز و پس از آن به رنگ قرمز تبدیل می‌شود، در این هنگام میوه‌های درخت آماده برداشت هستند و به‌عنوان ادویه استفاده می‌شود و از دانه‌های آن به‌عنوان داروهای پزشکی نیز استفاده می‌شود.
میخک بیشتر به‌عنوان یک ادویه شیرین و معطر شناخته شده است، اما در طب سنتی از آن استفاده‌های بسیاری می‌شود. ترکیبات موجود در میخک فواید سلامتی بسیاری دارد، از جمله آن‌ها، حمایت از سلامت کبد و کمک به تثبیت سطح قند خون است. از دیگر خواص چشمگیر گل میخک می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:
میخک سرشار از مواد مغذی
میخک حاوی فیبر، ویتامین و مواد معدنی است؛ بنابراین استفاده از میخک کامل یا آسیاب‌شده برای افزودن طعم به غذای شما می‌تواند برخی از مواد مغذی مهم را تأمین کند، این گیاه دارای سطح قابل‌قبولی از منگنز است، منگنز یک ماده معدنی ضروری برای حفظ عملکرد مغز و داشتن استخوان‌های محکم است.
میخک سرشار از آنتی‌اکسیدان 
میخک علاوه بر اینکه حاوی چندین ویتامین و مواد معدنی مهم است، سرشار از آنتی‌اکسیدان است؛ آنتی‌اکسیدان‌ها ترکیباتی هستند که استرس اکسیداتیو را کاهش می‌دهند و می‌توانند به درمان بیماری مزمن کمک کنند.
میخک همچنین حاوی ترکیبی به‌نام اوژنول است که نشان داده شده است به‌عنوان یک آنتی‌اکسیدان طبیعی عمل می‌کند؛ در حقیقت، یک مطالعه آزمایشگاهی نشان داد که اوژنول آسیب اکسیداتیو ناشی از رادیکال‌های آزاد را پنج برابر مؤثرتر از ویتامینE، آنتی‌اکسیدان قوی دیگر متوقف می‌کند.
گنجاندن میخک در رژیم غذایی همراه با سایر غذاهای غنی از آنتی‌اکسیدان می‌تواند به بهبود سلامت کلی شما کمک کند.
محافظت در برابر سرطان با استفاده از عصاره میخک
برخی تحقیقات نشان می‌دهد که ترکیبات موجود در میخک می‌تواند به محافظت در برابر سرطان کمک کند؛ در یک مطالعه نشان داده شد که عصاره میخک به توقف رشد تومورها کمک می‌کند و باعث مرگ سلول‌های سرطانی می‌شود؛ همچنین نشان داده شده که «اوژنول» موجود در میخک دارای خاصیت ضدسرطانی است؛ اوژنول در مقادیر زیاد سمی است و مصرف بیش از حد روغن میخک ممکن است باعث آسیب کبدی به‌ویژه در کودکان شود؛ برای تعیین چگونگی تأثیر مقادیر کم روی انسان، تحقیقات بیشتری لازم است.
خواص ضدباکتری میخک
در تحقیقات اثبات شده است که میخک دارای خواص ضدمیکروبی است؛ به این معنی که می‌تواند به جلوگیری از رشد میکروارگانیسم‌ها کمک کند؛ یک مطالعه نشان داد که روغن اساسی میخک سه نوع باکتری متداول را از بین می‌برد، از جمله E.coli که یک نوع باکتری است و می‌تواند باعث مسمومیت غذایی شود. علاوه بر این، خواص ضدمیکروبی میخک حتی می‌تواند به ارتقای سلامت دهان و دندان کمک کند؛ در یک مطالعه، مشخص شده است که ترکیبات استخراج‌شده از میخک رشد 2 نوع باکتری را که در بیماری لثه نقش دارند، متوقف می‌کند.
میخک معجونی برای کنترل «قند خون»
تحقیقات نشان می‌دهد که ترکیبات موجود در میخک ممکن است به کنترل قند خون کمک کند؛ در یک مطالعه مشخص شد که میخک و نیژیرسین باعث افزایش جذب قند از خون به سلول‌ها، افزایش ترشح انسولین و بهبود عملکرد سلول‌های تولید‌کننده انسولین می‌شوند.
انسولین هورمونی است که مسئول انتقال قند از خون به سلول‌های شماست؛ عملکرد مناسب انسولین برای حفظ سطح قند خون ثابت ضروری است؛ در ترکیب با یک رژیم غذایی متعادل، میخک می‌تواند به شما در کنترل سطح قند خون کمک کند.
در نهایت اینکه این گیاه مانند بسیاری از غذاهای سالم، هنگامی که به‌عنوان بخشی از یک رژیم غذایی متعادل در نظر گرفته می‌شود، بسیار مؤثر است؛ بنابراین سعی کنید چند وعده میخک را در وعده‌های غذایی هفتگی خود ادغام کنید. طبع میخک بسیار گرم است؛ بنابراین برای گرم‌مزاجان باید همراه با مصلح مصرف شود و ممکن است باعث ناراحتی کلیه و روده‌ها در این افراد شود؛ این‌گونه افراد باید میخک را با صمغ عربی مخلوط کنند و بخورند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی