[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۷۹
  • دوره جدید

فرهنگ فسادپذیری ، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی - روزنامه نگار

farzad_vossoghi@yahoo.com

از قرار معلوم نیازهای اساسی مردم و قابل‌تأمین از بازار، در گمرک کشور احتکار شده است! این لج‌بازی بین گمرک و سایر نهادها ازجمله بانک مرکزی گره بزرگی در کار ملت انداخته است. وقتی دستگاه‌های بزرگ و حاکمیتی با هدف احتکار و گرانی وارد میدان می‌شوند، چه توقعی باید از مغازه‌داران یا فروشگاه‌های بزرگ ارائه‌کننده مایحتاج عمومی داشت؟
با این اوصاف، کالاهای اساسی مردم در گمرک احتکار شده است و حالا جلسه پشت جلسه می‌گیرند تا به واردکننده تخفیف بدهند یا ملاحظه بکنند و این کالاها وارد کانال توزیع شود...

گرانی‌ها بی دلیل نیست؛ چراکه ورود کالا و همچنین مواد اولیه تولید در گمرک گرفتار بوروکراسی و فساد شده است و این رانت بزرگ هیچ توجیهی ندارد؛ مگر کار شکنی در کار ملت و ناراضی تراشی. به نظر می‌رسد مجلس باید در این مقوله ورود جدی تری داشته باشد و نمایندگان ملت باید نگاه‌های بخشی را کنار بگذارند و به سراغ مسائل کلان کشور بروند که از جمله این مسائل به بحران تبدیل شده، معیشت ملت است. دولت برای تأمین منابع مالی خود به سراغ مالیات رفته است؛ مالیاتی که باید از رشد تولید و توزیع و مصرف گرفته شود. اگر بر این اصل فرض کنیم که دولت وارد معرکه مالیات شده است باید دست فعالان اقتصادی را باز بگذارد و میدان را برای فعالیت آنان با رعایت عدالت باز بگذارد که البته بازار گرفتار رانت خواران شده است و خصولتی‌ها میدانی به بخش خصوصی برای فعالیت نمی‌دهند.
حالا و برابر آنچه از منابع رسمی انتشار یافته است، رانت خواران و واسطه گران فرار‌های بزرگ مالیاتی دارند. دولت در این میدان حقوق بگیران و آن دسته از فعالین اقتصادی رسمی را در تنگنای مالیاتی گرفتار کرده است و به طور قطع با این روش نمی‌تواند درآمد مناسبی با توجه به حجم نیازهای مالی خصوصاً برای پروژه‌های بزرگ و زیر ساختی داشته باشد. 
کنکاش در اخبار نشان می‌دهد که 60 درصد اقتصاد کشور مربوط به تجارت و دلالی است. تجارتی که نیمه پنهان اقتصاد را شامل می‌شود و از کارخانه تا مصرف کننده را در بر می‌گیرد. کارخانه‌هایی مانند خودرو سازی فشل که با فروش اطلاعات مورد لزوم بازار، خریداران خاص را به رقابت دعوت می‌کند و مصرف کننده واقعی را به بازارهای سیاه می‌کشاند. در این رقابت نابرابر، اطلاعات خودرویی پیش فروش می‌شود و دلالان به خرید خودرو اقدام و آن را احتکار می‌کنند و در بازار سیاه به فروش می‌رسانند که این عامل حکایت از نبود نظارت‌ها دارد. باید دید دستگاه حراست در ایران خودرو و سایپا چه می‌کنند که در برابر این بی عدالتی‌ها ساکت مانده اند. سایر محصولات تولیدی در کشور نیز دچار همین آشفتگی هستند. از طرفی مواد اولیه تولید در گمرکات گرفتار مشکلات شده، از طرفی نرخ ارز نجومی است و تولیدی‌ها باید برای خرید مواد اولیه ریسک کنند و گران بخرند و گران بفروشند و از طرفی فریادرسی وجود ندارد. افزایش حقوق کارمندان لشکری و کشوری هم در این تورم، چاره ساز نیست. درواقع دولت هرچه پول پاشی کند به تورم دامن می‌زند؛ چراکه راهکار اصلی مهار تورم و افزایش توان پول ملی است. 
نقطه سرخط؛ داستان تولید داستان بی سرانجامی است؛ چراکه قرار بود از تولید حمایت شود وقتی یارانه‌ها به میدان آمدند تا ساماندهی تولید را برعهده بگیرند. حالا به اذعان رئیس مجلس، معلوم نشده یارانه‌های تولید از کجا آمده و به کجا رفته اند؛ چراکه تأثیر یارانه‌ها در بازار امروز مشخص و معلوم نیست. اگر تولید، یارانه گرفته بود، باید بازار دچار این همه آشفتگی نمی‌شد. به گفته رئیس مجلس در شش ماهه ابتدای سال در حوزه نهادهای دامی بیش از 4.2 میلیارد دلار اعتبار تخصیص یافته است تا کالاهای اساسی با قیمت ارزان به دست مردم برسد اما این اتفاق نیفتاده و باید دید دولتی‌ها این میزان یارانه را به کدام بخش تزریق کرده اند؛ چراکه در توزیع یارانه‌ها از ابتدا تا لحظه اختصاص به تولید، دولتی‌ها دست اندر کار امور هستند. با فرض بر اینکه مطابق آمار در طول امسال 9 میلیارد دلار ارز دولتی 4200 تومانی به اقتصاد کشور تزریق شده باشد باید آثار آن را جست‌وجو کرد. آثاری که حالا از فشار بر دوش مردم حکایت دارد. در این بین یک اشکال بزرگ نظارتی وجود دارد و کسانی که به غارت بیت المال ایمان دارند، چنان راه‌های تنفس ملت را بسته اند که نیازی به توضیح دوباره نیست. افرادی صاحب نفوذی که از این رانت‌ها استفاده می‌کنند همچنان در حال ارتکاب به فعل هستند و به‌قولی این به یک فرهنگ تبدیل شده که فشار حداکثری را بر اقشار از بالا به پایین وارد می‌کند. تنها می‌توان ابراز تأسف کرد؛ چراکه درمان درد به طور قطع غیر ممکن به نظر می‌رسد. فسادی که در یک فرهنگ لانه کرده، به این سادگی‌ها زدودنی نیست.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی