[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۶
  • دوره جدید

اولین کاری که بایدن باید انجام دهد، روزنامه شیراز نوین

یک کارشناس مسائل بین‌الملل تأکید کرد: اولین کاری که بایدن باید انجام دهد این است که اعتبار آمریکا را به جامعه جهانی برگرداند. 
عماد آبشناس در گفت‌وگو با ایسنا، در ارزیابی خود از سیاست‌ها و برنامه‌هایی که بایدن برای دوره ریاست‌جمهوری‌اش اعلام کرده، گفت: یکی از موضوعاتی که اعلام شده بازگشت آمریکا به برجام است در حالی که مساله اصلی این نیست؛ مسئله اجرای تعهدات آمریکا در برجام است. در واقع صرف اعلام بازگشت به برجام گرچه دیدگاه مثبتی است اما اهمیت در این است که آمریکا تعهداتش مبنی بر برداشتن تمامی تحریم‌ها را انجام دهد. بایدن در برنامه‌های خود بیان کرده که قصد دارد فشارها را به فشارهای هوشمند تبدیل کند یا اینکه می‌خواهد در رویکرد رفتاری آمریکا نسبت به ایران تغییر ایجاد کند. وی تصریح کرد : مسئله دیگر این است که چه تضمینی برای این قبیل سیاست‌های آمریکا وجود دارد؟ ممکن است بعد از بایدن، چند سال بعد فرد دیگری به عنوان رئیس جمهور انتخاب شود چه تضمینی است که تعهدات انجام شده را زیر پا نگذارد. این کارشناس مسائل بین‌الملل خاطرنشان کرد: امروز اعتبار بین‌المللی آمریکا از بین رفته نه فقط نسبت به ایران بلکه در قبال سایر کشورها هم این گونه است؛ زیرا ترامپ از بسیاری از تعهدات خارج شد و کسی هم نتوانست کاری انجام دهد. بنابراین اولین کاری که بایدن باید انجام دهد این است که اعتبار آمریکا را به جامعه جهانی برگرداند. اگر نه که بازگشت به توافق هسته ای بخش دیگری از برنامه هایش است. آبشناس همچنین بیان کرد: خصومت سیاستمداران آمریکایی با ملت ایران دیرینه بوده و مسئله جدیدی نیست. طی این سال‌ها هم رفتار و رویکرد آن‌ها را دیده‌ایم و ادامه هم دارد، در هر حال امیدواریم که این مسئله در نهایت به جایی برسد که تمام شود.
وی در پایان گفت: طبیعتاً در نظام بین‌الملل، ایران هم یک سری تعهدات دارد که قبلاً هم پایبندی خود را نسبت به تعهداتش نشان داده، اما اگر آمریکا به تعهدات پایبند باشد ایران هم اینگونه خواهد بود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی