[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۷۹
  • دوره جدید

رئیس قوه قضائیه: قوه قضائیه هوشمند جزو محورهای تحولی در دستگاه قضائی است، روزنامه شیراز نوین

رئیس قوه قضائیه گفت: قوه قضائیه هوشمند جزو محورهای تحولی در دستگاه قضائی است. به گزارش ایسنا به نقل از قوه قضائیه، سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه در جلسه شورای راهبردی دادرسی الکترونیکی، با قدردانی از کسانی که با تلاش مجاهدانه در راه اندازی دادرسی الکترونیک در سراسر کشور نقش داشته‌اند، گفت: قوه قضائیه هوشمند جزو محورهای تحولی در دستگاه قضائی است. البته اقداماتی از قبل انجام شده بود؛ اما کافی نیست و لازم است در جهت دادگاه‌های برخط و هوشمندسازی همه بخش‌هایی که امکان هوشمندسازی آن وجود دارد، اقدام شود. وی استعلامات را امر مهمی در قوه قضائیه دانست و تأکید کرد: قاضی باید دسترسی به اطلاعات پیدا کند و تشکیل بانک اطلاعاتی به گونه‌ای که قاضی بتواند به اطلاعات لازم دسترسی پیدا کند یک ضرورت است.
رئیس قوه قضائیه یادآور شد: باید این بانک اطلاعاتی که در آن ذخیره‌سازی اطلاعات انبوه انجام شده باشد، برای قاضی و مسئول کشف جرم و تحقیق، قابل دسترسی باشد.
وی با بیان اینکه امکان ارتباط با همه بخش‌هایی که دارای یک بانک اطلاعاتی هستند، یک ضرورت است، گفت: اگر به بخش‌های مختلف نگاه کنیم، به نظر می‌رسد اقدامات خوبی انجام شده؛ ولی دولت الکترونیک به صورت آنچه که در قانون پیش بینی شده و با آن درصدی که باید از موفقیت به دست بیاوریم، تحقق نیافته و به نظر می‌آید بخش زیادی از آن به جهت امساک در دادن اطلاعات و ارتباط با بخش‌هایی است که دارای اطلاعات هستند.
رئیسی تأکید کرد: اگر این ارتباط بین قوه قضائیه و نیروی انتظامی، قوه قضائیه و بخش‌های امنیتی، دستگاه قضائی و ادارات و سازمان‌هایی مثل نظام بانکی کشور، نظام صادرات و واردات، گمرکات و بنادر و وزارت صمت برقرار شود، می‌تواند به صورت سازمان یافته جلوی قاچاق کالا را بگیرد. وی در ادامه سخنان خود بیان کرد: اگر بخواهیم دولت الکترونیک را به عنوان یک ضرورت پیگیری کنیم، باید دستگاه‌های مختلف مقداری از امساک اطلاعات پرهیز کنند و راضی شوند که این ارتباط به صورت لینک شدن بخش‌های مختلف با یکدیگر به طور کامل برقرار شود. رئیس قوه قضائیه خاطرنشان کرد: اگر برقراری این ارتباط اتفاق افتد، ما شاهد این خواهیم بود که دولت الکترونیک آنچنان که امروز یک ضرورت برای کشور است، اتفاق می‌افتد. وی ادامه داد: اقدامی که همکاران در دستگاه قضائی دنبال می‌کنند، حتماً منتهی به افزایش رضایت عمومی و سرمایه اجتماعی خواهد شد. رئیسی در ادامه اظهار کرد: شاخص‌های تأمین امنیت در این رابطه بالاست و حفظ اطلاعات نیز بهتر انجام می‌شود و آثار و برکات بسیاری دارد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی