[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۳
  • دوره جدید

آزادی ۴۰ زندانی زندان مرکزی شیراز ، روزنامه شیراز نوین

در راستای اجرای دستور ریاست قوه قضائیه مبنی بر پایش زندانیان و بررسی پرونده آنان، رئیس کل دادگستری فارس، دادستان عمومی و انقلاب شیراز و جمعی از قضات کیفری و حقوقی با زندانیان زندان مرکزی شیراز چهره به چهره دیدار کردند و همزمان این طرح در زندان‌های سراسر استان با حضور مسؤولین قضایی شهرستان‌ها اجرا شد و این طرح همچنان تا پایان سال ادامه دارد. 
رئیس کل دادگستری فارس در حاشیه اجرای طرح پایش زندانیان زندان مرکزی شیراز گفت: در دوران تحولی قوه قضائیه توجه به زندان و زندانیان بیش از دوره‌های گذشته بوده و این امر از محاسن دوره مدیریت جدید در دستگاه قضایی است. حجت الاسلام و المسلمین موسوی در حاشیه این مراسم خطاب به زندانیان اظهار داشت: در این دوران، که از مزایای تسهیلات قانونی جهت آزادی یا تخفیف مجازات استفاده می‌نمایید زمینه اصلاح رفتار و تغییر مسیر زندگی و تأثیرات مثبت در جامعه را برای خود ایجاد نمایید. 
وی اضافه کرد: امروز تمامی قضات اجرای احکام کیفری، حقوقی، دادسراها حضور دارند و زندانیان شعب یا حوزه قضایی خود را ملاقات می‌کنند و این طرح همزمان در سراسر استان اجرا می‌شود.
رئیس شورای قضایی استان فارس در ادامه با قدردانی از مدیریت زندان‌های استان با اشاره به اینکه کمترین آسیب به زندانیان در دوران شیوع ویروس منحوس کرونا در زندان‌های فارس بوده است گفت: قضات نیز باید نهایت همکاری در راستای اعطای تسهیلات به زندانیان را به کار ببندند تا شاهد کاهش جمعیت کیفری در زندان‌ها باشیم. وی تصریح کرد تنها مانع اعطای تسهیلات به زندانیان عجز از تودیع وثیقه، معرفی کفیل یا دارای ارتکاب جرایم خاص است. رئیس کل دادگستری استان فارس از اعطای مرخصی پایان حبس به 40 نفر از زندانیان همزمان با اجرای طرح پایش در زندان مرکزی شیراز خبرداد و یادآور شد: با اجرای این طرح قریب به 30درصد از جمعیت کیفری زندان‌های فارس تا پایان سال کاهش می‌یابد. 
حجت الاسلام و المسلمین موسوی اظهار داشت: در طرحی هماهنگ بین دادسراها و نیروی انتظامی استان از معرفی متهمین با جرایم سبک به زندان‌ها جلوگیری می‌شود و با اجرای این طرح از افزایش بی رویه ورودی زندان‌ها کاسته می‌شود.
وی گفت: استان فارس دارای بزرگ‌ترین حوزه قضایی کشور است و سومین جمعیت کیفری استان‌های کشور را به خود اختصاص داده و اجرای دقیق دستورالعمل کاهش جمعیت کیفری استان، در گرو همت قضات در سرکشی به زندان‌ها و هدفمند بودن بازدید‌های دوره ای است.
نماینده عالی قوه قضائیه در استان فارس یادآور شد: قضات ناظر در زندان‌ها مستقر هستند و بازدید قضات از زندان‌ها به صورت هفتگی انجام می‌گیرد و با توجه به بازدید‌های مکرر و مستمر قضات از زندان‌ها خوشبختانه استان فارس طی سالیان متوالی در زمینه بازدید قضات رتبه برتر کشور را به خود اختصاص داده است و هم اکنون ملاقات‌ها به خاطر شرایط کرونا به صورت ویدیو کنفرانس برگزار می‌گردد. شایان ذکر است بخش قائل توجهی از زندانیان زندان‌های فارس با اجرای طرح پایش زندانیان، مشمول آزادی مشروط، پایان حبس و سایر تسهیلات قانونی خواهند شد. دادستان عمومی و انقلاب مرکز فارس گفت: بازدید در راستای بخشنامه ریاست قوه قضائیه درخصوص پایش زندانیان انجام شده است و مشکلات زندانیان با حضور قضات چهره به چهره بررسی می‌شود و ظرفیت‌های قانونی همچون، آزادی مشروط، تبدیل مجازات، عفو موردی، حبس الکترونیکی و سایر تسهیلات قانونی به زندانیان واجد شرایط اعطاء می‌شود. حیدر آسیابی افزود: در نظام مقدس جمهوری اسلامی، تسهیلات قانونی زیادی وجود دارد که قضات پرونده زندانیان را بررسی و تا جایی که امکان دارد آزادی زندانیان واجد شرایط فراهم شود.
دادستان عمومی و انقلاب مرکز فارس تأکید کرد: زندانیان خطرناک، مخلین نظم عمومی و سارقین سابقه دار از مستثنیات طرح غربالگری هستند؛ چرا که امنیت جامعه برای ما مهم می‌باشد. دادستان مرکز استان فارس همچنین اضافه نمود: یکی دیگر از اهداف اجرای طرح، آزادی متهمین تحت قرار با تعدیل وثیقه و کفالت می‌باشد. وی یادآور شد: با توجه به ارفاقات قانونی موجود قطعاً می‌توان در کاهش جمعیت کیفری و در بازگشت سعادتمندانه زندانیان به آغوش خانواده هایشان گام‌های اساسی برداشت. آسیابی گفت: از تمامی ظرفیت‌های قانونی استفاده خواهیم کرد تا در کاهش جمعیت کیفری زندانیان استان توفیق لازم حاصل شود. مدیرکل زندان‌های فارس در این باره گفت: در اجرای بند 12 سیاست‌های کلی قضائی مبنی بر اتخاذ تدابیر لازم در استفاده از مجازات زندان با رویکرد حبس زدائی و به منظور حصول اطمینان از اجرای قوانین و مقررات در مورد زندانیان و تأمین حقوق بازداشت شدگان طرح پایش آنها در زندان‌های استان در حال انجام می‌باشد. اسحاق ابراهیمی براساس این طرح کلیه زندانیانی که آثار تنبه و ندامت در آنان مشهود است و در صورت آزادی از زندان، دیگر مرتکب جرم نخواهند شد، شناسایی و به مراجع قضائی ذی ربط جهت فراهم نمودن زمینه آزادی آنان معرفی می‌گردند. وی افزود: با اجرای موفق این طرح کلیه زندانیان به ویژه زندانیان جرائم غیرعمد و نیازمند، و همچنین زندانیانی که سابقه محکومیت کیفری نداشته، فاقد شاکی خصوصی می‌باشند در طول تحمل محکومیت از اخلاق و رفتار حسنه‌ای برخوردار بوده و اظهار ندامت دارند مورد پایش قرار می‌گیرند تا زمینه آزادی آنان فراهم گردد؛ زیرا طولانی شدن مدت حبس علاوه بر اینکه سودی برای جامعه ندارد، باعث ایجاد صدمات و آسیب‌های اجتماعی ناخواسته به زندانی و خانواده وی می‌گردد. لذا اجرای موفق این طرح باعث ایجاد مهرورزی و امید در سطح جامعه خواهد شد و آثار اجتماعی و فرهنگی خوبی در اجرای رسالت زندانبانی اسلامی به همراه خواهد داشت. وی اضافه کرد: با همکاری مراجع قضایی حدود 13500 نفر از زندانیان و بیش از 20هزار مورد از ابتدای سال جاری به مرخصی اعزام شده اند و هم اکنون 4500 زندانیان در حال مرخصی هستند. 
مدیرکل زندان‌های فارس گفت: تا به امروز بیش از 4500 نفر در این طرح پایش شده اند و روند بررسی پرونده‌های زندانیان واجد شرایط همچنان ادامه دارد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی