[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۷۸
  • دوره جدید

قدرت حیرت‌انگیز دهان مورچه، روزنامه شیراز نوین

مورچه‌ها موجوداتی هستند که بر خلاف اندازه و وزن آن‌ها، قدرت بدنی بسیار بالایی دارند و می‌توانند چند برابر وزنشان بار تحمل کنند.
قدرت مورچه چقدر است؟
وقتی صحبت از مورچه‌ها می‌شود، تعجبی نیست که بگوییم آن‌ها نیز همانند دیگر موجودات زنده در قلمرو حیوانات دارای قدرت هستند. آن‌ها حشرات سخت کوشی هستند و اهمیتشان برای این سیاره خاکی بسیار چشم گیر است.
مورچه‌ها با قدرت حیرت آورشان می‌توانند سازه‌های زیبایی را در زیر زمین ایجاد کنند و از بسیاری از فرایند‌های مربوط به اکسیداسیون و تجزیه خاک مراقبت نمایند. مورچه‌ها آن قدر قدرتمند هستند که می‌توانند وزنی معادل 5000 برابر سنگین تر از وزن خودشان را تحمل کنند.
نداشتن کشش بیش از حد در ماهیچه‌های مورچه
عاملی که به مورچه‌ها کمک می‌کند از کوه‌ها هم بالا بروند، این است که حجم کلی بدن آن‌ها بزرگ تر از سطح است. به همین دلیل ماهیچه‌های مورچه‌ها نباید زیاد کار کند و نباید بیش از حد کشش داشته باشد و باعث خستگی شود اما با این حال باید هنگام مقایسه کردن مورچه با قوی ترین موجودات در جهان، نسبت را هم در نظر بگیریم.
اگر مورچه‌ها بزرگ تر از چیزی که هستند، بودند، یعنی قدرت نسبی آن‌ها با الان یکسان نبود. 
بهترین حفاران سیاره خاکی
از آنجا که مورچه‌ها بسیار قوی هستند بنابراین استقامت بی پایانی نیز دارند. آن‌ها حفاری کردن را دوست دارند؛ برخی از سازه‌های زیرزمینی که مورچه‌ها می‌سازند بسیار عمیق است که به نظر می‌رسد همانند آسمان خراش‌هایی هستند که به طور بی وقفه در داخل زمین گسترش یافته اند.
قدرت برخی از مورچه‌ها نه تنها مربوط به توانایی بلند کردن اشیایی صدها یا هزاران برابر سنگین تر از وزن بدن خودشان است بلکه مربوط به قدرت باز و بسته کردن فک (دهان)شان نیز می‌شود.
به طوری که برای حفر کردن، فک خود را با سرعت قابل توجهی باز و بسته می‌کنند؛ به طوری که فک خود را با سرعت 160 کیلومتر در ساعت می‌بندند و بنابراین بدون شک می‌توان مورچه‌ها را قوی دانست.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی