[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۳۰
  • دوره جدید

تأثیر آب‌و‌هوا روی اخلاق و احساسات ما، روزنامه شیراز نوین

تحقیقات نشان می‌دهد که طبیعت و آب و هوا بر خلق و خو و احساس انسان تأثیر دارد؛ برای مثال هوای آفتابی حس خوب و خوشحالی را به انسان می‌دهد.
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از سیمرغ، اگرچه برای هوا غیرممکن است که احساساتی خلق کند یا به وجود آورد، ولی قطعاً خط فکر شما را بهبود می‌بخشد و به آن انگیزه می‌دهد؛ برای مثال اگر با همسر یا نامزد خود قطع رابطه کرده باشید، آن وقت یک روز تیره و دلگیر فقط باعث می‌شود که حس بدتری داشته باشید و افسرده تر شوید ولی یک روز آفتابی درد شما را بیشتر نمی‌کند؛ قطعاً می‌تواند روح شما را بپروراند تا کمتر احساس بدبختی داشته باشید، بله واقعیت جالب توجهی که در این بخش از گوناگون و خواندنی‌های نمناک به آن خواهیم پرداخت.
حالات مختلف طبیعت و آب و هوا که بر احساسات شما اثر می‌گذارند:
رطوبت
رطوبت، تأثیر برعکسی روی احساسات انسانی مانند عطوفت، مهربانی و شور و حرارت دارد. رطوبت باعث تنبلی ذهن و بدن شما می‌شود و در برابر انگیزه انجام هر کاری، ممانعت می‌کند علاوه بر آن، روی تمرکز شما نیز تأثیر می‌گذارد و باعث می‌شود احساس خواب آلودگی کنید.
آفتابی
هوای آفتابی حس خوشحالی، خوب و سالم بودن را القا می‌کند. افزایش دما با سر زندگی روح در تناسب است. هوای آفتابی حس دلهره و شک و تردید را کاهش می‌دهد. اثر مثبت آفتاب بر روی احساسات انسانی می‌تواند با شیمی اعصاب به نام سروتونین در ارتباط باشد.
سروتونین احساسات وابسته به حافظه، افسردگی و خواب را کنترل می‌کند. در هوای آفتابی میزان سروتونین افزایش می‌یابد که تأثیر مثبتی نیز بر روی ذهن شما دارد.
 تاریکی
آیا هیچ وقت فکر کرده اید که چرا وقتی چراغ‌ها را خاموش می‌کنید یا پرده‌ها را می‌کشید، احساس خواب آلودگی می‌کنید؟ یک ماده شیمیایی به نام ملاتونین مسئول این حس است. در غیاب نور خورشید، ملاتونین از سروتونین تولید می‌شود. ملاتونین در طول شب ایجاد خواب می‌کند.
زمستان
روزهای زمستان با نور خورشید کمتر و سرمای بیش از حد شناخته می‌شود. زمستان دلگیر و گرفته همان اثرات شب‌های تاریک را روی ذهن انسان دارد. میزان سروتونین کاهش می‌یابد و شما افسرده می‌شوید.
میزان تولید سروتونین در زمستان، نصف تابستان است. در بعضی افراد، زمستان باعث شروع تغییر حالات احساسی که به تغییرات مؤثر فصلی معروف است، می‌شود. علائم این مشکل با پایان یافتن پاییز خود را نشان می‌دهند و در طول زمستان ادامه دارند.
باران
مردم به روش‌های مختلفی به باران واکنش نشان می‌دهند. در حالی که برخی شدیداً از باران لذت می‌برند، دیگران کاملاً افسرده می‌شوند و آزار می‌بینند. اگرچه هیچ کس روزهای دلگیر با بارندگی‌های شدید و مداوم را دوست ندارد.
هوا همچنین شرایط سلامتی به خصوصی ایجاد می‌کند که به طور ثابت روی روان انسان اثر دارد؛ به عنوان مثال، زمستان باعث بدتر شدن آرتروز می‌شود که موجب درد زیاد و ناراحتی فرد می‌گردد. باران نیز با عفونت‌های رایج گوناگون در ارتباط است، که می‌تواند بر کیفیت زندگی افراد تأثیر بگذارد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی