[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۳۶
  • دوره جدید

مرغداران روزانه بین ۹ تا ۱۰ میلیارد تومان ضرر می‌کنند، روزنامه شیراز نوین

مرغداران روزانه بین  ۹  تا  ۱۰ میلیارد  تومان
 ضرر  می‌کنند

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران با بیان اینکه قیمت تمام شده تخم مرغ برای مرغداران بیش از ۱۵ هزار تومان است در حالی که قیمت مصوب هر کیلو تخم مرغ ۱۲ هزارتومان تعیین شده، گفت: این اختلاف قیمت ٣٠٠٠ تومانی باعث شده که مرغداران روزانه بین ۹ تا ۱۰ میلیارد تومان ضرر کنند.
ناصر نبی پور در گفت وگو با ایسنا، در پاسخ به این سؤال که آیا وزارت جهاد کشاورزی به وعده خود درتأمین نهاده‌های مورد نیاز واحدهای مرغداری عمل کرده است یا خیر، گفت: برخی از واحدهای مرغداری نهاده دریافت کرده اند، بسیاری از مرغداری‌ها خصوصاً واحدهای کوچک هنوز تعیین سهمیه نشده اند و برخی دیگر نیز با وجود تعیین سهمیه در سامانه بازارگاه هنوز نهاده‌های خود را دریافت نکرده اند.
وی ادامه داد: مرغداری‌هایی که برای دریافت خوراک طیور تعیین سهمیه می‌شوند بین ۱۰ تا ۵۰ روز بعد آن را دریافت می‌کنند و مجبور هستند که در این مدت نهاده‌های مورد نیاز خود را از بازار آزاد تهیه کنند و کسانی هم که موفق به تأمین خوراک برای طیورشان نشوند به ناچار مرغ‌های خود را به کشتارگاه می‌فرستند.
رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران اضافه کرد: نهاده دام و طیور در بازار آزاد نه تنها ارزانتر نشده بلکه قیمت آن در حال افزایش است؛ به طوری که قیمت سویا به بیش از ۱۶ هزار تومان و ذرت به حدود ۴۴۰۰ تومان رسیده است.
وی با بیان اینکه بایستی توزیع نهاده‌ها در اختیار تشکل‌ها باشد تا به همه واحدهای مرغداری نهاده برسد، گفت: وزارت جهادکشاورزی در تأمین نهاده دچار مشکل شده است؛ زیرا ارز برای ترخیص نهاده‌ها تخصیص داده نمی‌شود. مقداری ذرت و سویا در بنادر وجود دارد ولی چون بانک مرکزی ارز نمی‌دهد این نهاده‌ها هم ترخیص نمی‌شوند.
نبی پور تصریح کرد: قیمت تمام شده تخم مرغ برای مرغداران بیش از ۱۵ هزار است، در حالی که قیمت مصوب آن ۱۲ هزارتومان اعلام شده و این اختلاف قیمت باعث ضرر و زیان مرغداران شده است. به عبارت دیگر روزانه ٣٠٠٠ تن تخم مرغ تولید می‌شود که اگر در ٣٠٠٠ تومان کسری یعنی همین اختلاف قیمت تولید تا نرخ مصوب ضرب شود متوجه می‌شویم که مرغداران روزانه بین ۹ تا ۱۰ میلیارد تومان در این بخش ضرر می‌کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی