[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۸۶
  • دوره جدید

چین یک‌تنه پشت بازار نفت ایستاد، روزنامه شیراز نوین

چین امسال به عنوان بزرگ‌ترین پشتیبان بازار جهانی نفت ظاهر شده و در هفته‌های گذشته خرید از صادرکنندگانی نظیر روسیه، آمریکا و آنگولا را افزایش داده است.
به گزارش ایسنا، چین که بزرگ‌ترین واردکننده نفت جهان است، تنها خریدار بزرگی است که پیش بینی می‌شود امسال که شیوع همه گیری کووید ۱۹ باعث کاهش مصرف جهانی نفت می‌شود، رشد تقاضا برای نفت را ثبت کند. انتظار می‌رود واردات نفت چین در سال میلادی آینده به ۱۲ میلیون بشکه در روز برسد. در وضعیتی که انتظار می‌رود مصرف جهانی نفت در سال ۲۰۲۰ به میزان حدود ۹ درصد کاهش پیدا کند، فروشندگان برای صادرات نفت به چین و حفظ سهمشان در این بازار صف کشیده اند. طبق اظهارات کارگزاران کشتی و آمار رفینیتیو آیکان، هفته جاری شرکت‌های رویال داچ شل، لیتاسکو که بازوی بازرگانی لوک اویل روسیه است و یونی پک که بازوی بازرگانی شرکت دولتی سینوپک است، به دنبال کرایه یا سفارش کرایه ابرنفتکش‌ها به منظور حمل نفت از گلف کاست آمریکا به آسیا در دسامبر بودند. موارد ابتلا به کووید ۱۹ در سراسر جهان به خصوص در آمریکا و اروپا که مصرف کنندگان بزرگ سوخت هستند، افزایش پیدا کرده است. این امر باعث شده است قیمت گریدهای نفتی در چند ماه گذشته ارزان‌تر شود و خریداران چینی از این وضعیت نهایت استفاده را برده اند. این کشور ذخیره سازی تجاری نفت را افزایش داده و نفت را در قیمت پایین برای انبار کردن بیشتر خریداری کرده است. آژانس بین المللی انرژی هفته گذشته اعلام کرد چین تنها کشوری خواهد بود که امسال رشد سالانه تقاضا برای نفت را ثبت خواهد کرد. این آژانس پیش بینی کرد تقاضای جهانی برای نفت در سال ۲۰۲۰ به ۹۱.۳ میلیون بشکه در روز در مقایسه با ۱۰۰.۱ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۹ کاهش پیدا می‌کند. معامله گر یک پالایشگاه اروپایی به رویترز گفت: قرنطینه در اروپا احتمالاً در طول زمستان امسال ادامه خواهد داشت. چین سهمیه واردات و ظرفیت ذخیره سازی را افزایش داده است. به نظر می‌رسد تقاضا در آینده نزدیک در این کشور متمرکز خواهد شد.
پریمیوم گرید نفتی اسپو بِلِند روسیه که یکی از محبوب‌ترین گریدهای نفتی در میان پالایشگاه‌های نفت چینی است، در بالاترین سطح پنج ماه اخیر قرار دارد. گریدهای نفتی آمریکایی هم بهبود قیمت پیدا کرده اند و وست تگزاس اینترمدیت هفته جاری به بالاترین حد در حدود دو ماه اخیر صعود کرد. گریدهای نفتی آمریکایی به دلیل کاهش ۱۲ درصدی تقاضای داخلی برای سوخت و رکورد بالای موارد روزانه ابتلا به کووید ۱۹ تحت فشار کاهشی قرار داشته اند. قیمت گریدهای نفتی خاورمیانه هم بالاتر رفته است. قیمت نفت الشاهین قطر برای بارگیری در ژانویه هفته جاری به بالاترین پریمیوم خود در چهار ماه گذشته صعود کرد.
یک معامله گر بازار نفت خاور دور روسیه به رویترز گفت: تقاضای چین اکنون به شکل واضح‌تری دیده می‌شود. شرکت‌های بازرگانی فعال‌تر هستند؛ زیرا انتظار دارند تحت سهمیه‌های واردات جدید بالاتر، تقاضای بیشتری برای خرید از سوی پالایشگاه‌های خصوصی چین وجود داشته باشد. بر اساس گزارش رویترز، معامله گر یک پالایشگاه آسیایی اظهار کرد: برای گریدهای نفتی که بازدهی نفتی بالاتری دارند، مانند نفت سبک شیرین آمریکا تقاضای بالاتری از سوی خریداران پتروشیمی وجود دارد. گریدهای نفتی سنگین‌تر نظیر وست آفریقا تقاضای کمتری دارند. در آنگولا که دومین صادرکننده بزرگ نفت آفریقا به شمار می‌رود، گرید نفتی سنگین دالیا، پریمیوم کمتری نسبت به گریدهای متوسط کابیندا و گیراسول دارد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی