[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۷
  • دوره جدید

سرقت نفت و تولید بنزین دست‌ساز در ونزوئلا، روزنامه شیراز نوین

مردم ونزوئلا که مدت‌هاست از کمبود بنزین رنج می‌برند، نفت را از میادین نفتی که فعالیت ندارند، دزدیده و بنزین دست ساز تولید می‌کنند.
به گزارش ایسنا، دو کارمند شرکت نفتی دولتی PDVSA ونزوئلا و چندین فرد آگاه در مصاحبه با رویترز اظهار کردند میزان نفتی که به سرقت می‌رود در مقایسه با تولید نفت ونزوئلا بسیار ناچیز است، اما این فعالیت گواهی بر بحران‌هایی است که شرکت PDVSA گرفتار آنها شده و نمی‌توانند بنزین مورد نیاز مردم را تأمین کند.
شبکه پالایش نفت ونزوئلا که ظرفیت تولید آن زمانی به ۱.۳ میلیون بشکه در روز می‌رسد، دچار فروپاشی شده و تأسیسات نفتی و پالایش از تعمیرات مرتب برخوردار نبودند و با سقوط ارزش حقوق‌ها، شرکت PDVSA قادر نیست کارکنان ماهرش را حفظ کند. این شرکت امسال آسیب‌های شدیدتری دید و تحت تأثیر تحریم‌های فلج کننده آمریکا، تولید نفت ونزوئلا در سپتامبر به ۳۹۷ هزار بشکه در روز سقوط کرد که پایین‌ترین رکورد تولید از دهه ۱۹۳۰ به این طرف بود. تولید نفت ونزوئلا پیش از وضع تحریم‌ها در ژانویه سال ۲۰۱۹، به ۱.۲ میلیون بشکه در روز می‌رسید.
تحریم‌ها واردات نفت ونزوئلا را هم هدف گرفتند و مردم این کشور ناچار شدند برای دریافت بنزین ساعت‌ها در جایگاه‌های سوخت صف بایستند. بسیاری از شهروندان ونزوئلا این موضوع را تحقیر تلخی برای این عضو اوپک می‌دانند که صاحب بزرگ‌ترین ذخایر نفت قطعی جهان است. زنجیره تأمین بنزین دست ساز در میادین نفتی نظیر لاکانسپسیون در ایالت زولیا آغاز می‌شود. این میدان در ۱۵ سال گذشته بیش از ۱۲ هزار بشکه در روز نفت سبک بسیار ارزشمند تولید کرده اما در دو سال گذشته فعالیتش متوقف شده است.
به گفته یک کارگر شرکت PDVSA، سارقان لوله‌های کوچکی را به خطوط لوله ای که نفت لاکانسپسیون را به مخازن نفت و تأسیسات صادرات منتقل می‌کنند، وصل کرده اند.
کارمندان PDVSA که در ماه تنها چند دلار آمریکا حقوق دارند، با دریافت رشوه کوچکی چشمشان را به روی این دزدی می‌بندند. نیروهای امنیتی هم برای حفاظت از تأسیسات متروک چندان زحمتی به خود نمی‌دهند. این وضعیت در همه ونزوئلا جریان دارد و طی شش سال فروپاشی اقتصادی این کشور، سرقت تجهیزات از میادین نفتی متداول شده است.
شرکت PDVSA ماه‌ها برای تعمیر پالایشگاه‌های از کار افتاده تلاش کرده است اما این تلاش‌ها با نشت‌های نفتی، نشت گاز و آتش سوزی‌های منجر به صدمات جانی، با مانع روبه‌رو شده است. این شرکت موفق شد تولید بنزین در پالایشگاه کاردون به ظرفیت ۳۱۰ هزار بشکه در روز و ال پالیتو به ظرفیت ۱۴۶ هزار بشکه در روز را در ژوئن و ژوئیه از سربگیرد اما هر دو پالایشگاه با اختلالات برنامه ریزی نشده مواجه شده اند که در تولید سوخت وقفه ایجاد کرده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی