[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۸۶
  • دوره جدید

موجودی که ۵۰ چشم دارد!، روزنامه شیراز نوین

به گزارش نمناک، در میان موجودات شگفت انگیز دریایی، خوش رنگ زیبایی وجود دارد که تا پیش از این به دلیل نداشتن مغز و حالا به خاطر داشتن 50 چشم توجه ما را به خود جلب کرده است.
آیا ستاره دریایی چشم دارد؟ 
در نگاه اول شاید این گونه تصور کنید که ستاره دریایی چشم ندارد اما اشتباه می‌کنید. ستاره‌های دریایی هم چشم دارند اما چشم آن‌ها در پشت هر طرف دستشان قرار گرفته است. به طور کلی آن‌ها 50 عدد چشم در پشت شاخک‌های خود دارند و مدت زمان خیلی طولانی است که هنوز هیچ کس نتوانسته است بفهمد که آن‌ها چگونه از چشم خود استفاده می‌کنند.
از آن جایی که ستاره دریایی یک حیوان ساده محسوب می‌شود و مغز ندارد، چشمان او هم کاملاً ساده هستند. به همین دلیل محققان شک دارند آیا چشمان آن‌ها می‌تواند جایی را ببیند یا خیر.
در سال 2014 محققان اعلام کردند که چشمان ستاره دریایی فقط می‌تواند تصاویر مبهم را از محیط اطراف دریافت کند در نتیجه باعث می‌شود که این ستاره راه خود را گم نکند که البته این کشف بسیار مهمی محسوب می‌شد.
اکثر دانشمندان بر این عقیده هستند که ستاره دریایی فقط از طریق حس بویایی مسیر خودش را در دریا پیدا می‌کند اما اکنون نظرات متفاوتی در این مورد وجود دارد.
حقایقی درباره چشم‌های ستاره دریایی
اکثر دانشمندان ترجیح می‌دهند که از مفهوم ماهی برای ستاره دریایی استفاده کنند اما آن‌ها با ماهی تفاوت دارند و نمی‌توان آن‌ها را یکسان دانست. مطالعه ای در سال 2014 نشان می‌دهد که ستاره دریایی از چشمانش برای درک محیط استفاده می‌کند و باعث می‌شود که فهم خوبی داشته باشد.
طبق مطالعات جدیدتر این چشم‌ها نه تنها در درک محیط اطراف و تصاویر مؤثر هستند، بلکه به آن‌ها کمک می‌کند که مسیر خود را گم نکنند و حتی از طریق حس بینایی راهشان را پیدا می‌کنند.
علت اینکه ما فکر می‌کنیم ستاره دریایی یک موجود خیلی ساده است، این است که تا به حال رفتار پیچیده ای از خودشان نشان نداده اند اما نمی‌توان این قضیه را به اثبات رساند. این حیوانات بیش از 200 سال است که شناخته شده اند و تحقیقات زیادی روی آن‌ها انجام شده است.
چشمان ستاره دریایی به او کمک می‌کند تا زنده بماند
مطالعات در گذشته نشان می‌دهد که هرگونه چشم در بدن جانوران بدون مهره به نور حساسیت دارد، زیرا آن‌ها از چشم خود به عنوان یک وسیله برای پیدا کردن مکان و گم نشدن استفاده می‌کنند.
آن‌ها از طریق پیدا کردن نقاط تاریک و روشن در زیر آب جهت یابی می‌کنند اما اکنون دانشمندان به این نتیجه رسیدند که چشم حیوانات هم می‌تواند محیط اطراف را ببیند و یک بینایی اعجاب انگیز داشته باشد.
چشم‌های موجود در ستاره دریایی باعث می‌شود که این تصاویر را با وضوح 200 پیکسل مشاهده کنند؛ یعنی چیزی فراتر از تشخیص دادن اجسام خیلی بزرگ در داخل آب‌های عمیق.
اکنون می‌دانیم که ستاره دریایی از چشم هایش برای جهت یابی تپه‌ها و صخره‌های دریایی بسیار بزرگ و ثابت استفاده می‌کند و باعث می‌شود که از طریق آن‌ها بتواند به این قسمت‌ها نزدیک شود و زنده بماند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی