[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۸۶
  • دوره جدید

کاکاپو؛ سنگین‌ترین طوطی جهان که پرنده سال ۲۰۲۰ نیوزیلند شد ، روزنامه شیراز نوین

به گزارش روزیاتو، «کاکاپو» نمی‌تواند پرواز کند و در طول روز مخفی می‌شود اما این طوطی غول پیکر در خطر انقراض بار دیگر به صحنه بازگشته و برای دومین بار به عنوان پرنده سال نیوزیلند انتخاب شده که اتفاقی بی سابقه به شمار می‌آید. کاکاپو با رنگ سبز کمرنگ خود سنگین ترین طوطی جهان است که بیشترین میزان عمر را در میان پرندگان داشته و در سال ۲۰۰۸ نیز عنوان پرنده سال نیوزیلند را به دست آورد. بعد از تلاش‌ها برای حفظ این گونه، جمعیت این طوطی بزرگ از تنها ۵۰ عدد در دهه ۱۹۹۰ به ۲۱۳ پرنده رسیده است. کاکاپو که با عنوان «جوجه قدرتمند خزدار» نیز شناخته می‌شود قبلاً در سراسر نیوزیلند یافته می‌شد اما امروزه تنها در جزایر خالی از شکارچی یافت می‌شود.
کاکاپو نر صدای بزرگی از خود برای جلب توجه ماده‌ها تولید کرده و بوی صمغ درختان می‌دهد. لارا کیون، سخنگوی رقابت‌های انتخاب پرنده سال نیوزیلند در مورد این پرنده زیبا می‌گوید: «چیزهایی که کاکاپو را منحصربه‌فرد می‌سازد، همان‌هایی هستند که آن‌ها را در مقابل تهدیدات آسیب پذیر ساخته اند. آن‌ها در تولید مثل بسیار کند هستند، روی زمین لانه می‌کنند و دفاع اصلی آن‌ها جا زدن خود به جای بوته است. این قابلیت‌ها در جزایر پرندگان که کاکاپو در آن‌ها تکامل یافته بسیار خوب عمل می‌کند اما نمی‌توانند شکارچیانی مانند قاقم ها، سمورها و گربه‌ها را گول بزنند».
آلباتروس قطبی
یک پرنده در معرض انقراض دیگر، آلباتروس قطبی، نیز که اغلب در تورهای ماهیگیری گرفتار می‌شود، برنده بیشترین آرای اول در میان ۵۵,۰۰۰ رأی مأخوذه شد اما بر اساس سیستم ترجیحی انتخابات، این کاکاپو بود که به عنوان برنده معرفی گردید. سازمان دهندگان این مسابقه می‌گویند چنین رقابت‌هایی باعث افزایش آگاهی عمومی نسبت به حیوانات و مسائل زیست محیطی شده و مسابقه انتخاب پرنده سال نیوزیلند به طور خاص نیز آگاهی مردم نسبت به این پرنده را نسبت به ۱۵ سال پیش بهبود بخشیده است. مشهورترین پرنده کاکاپو، سیوروکو نام دارد که فکر می‌کند انسان است؛ زیرا بعد از یک مشکل ریوی به اولین کاکاپو نری تبدیل شد که توسط انسان بزرگ شده است.
این کاکاپو که اکنون ۲۳ سال دارد، به باور کارشناسان تا حدود ۶۰ سال عمر خواهد کرد و تورهایی را در سراسر نیوزیلند برای نجات گونه خود انجام می‌دهد. در سال ۲۰۰۹، سیروکو در جریان یک مستند از شبکه بی بی سی Last Chance to See به شهرت جهانی رسید. ویدیو مربوط به او و استفن فرای، بازیگر مشهور انگلیسی، در این مستند بیش از ۱۸ میلیون بار دیده شده است. در مسابقه انتخاب پرنده سال نیوزیلند، رأی دهندگان می‌توانستند تا ۵ پرنده را انتخاب کرده و آن‌ها را بر اساس ارجحیتشان رتبه بندی کنند. دولت نیوزیلند قول داده که روی تمام قایق‌های ماهیگیری تجاری دوربین نصب کرده و کشور قصد دارد تا سال ۲۰۵۰ خالی از شکارچی باشد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی