[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۵
  • دوره جدید

کرونا همچنان کشتار می‌کند ، روزنامه شیراز نوین

معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی و خدمات بهداشتی‌درمانی شیراز با اشاره به اینکه طی ۲۴ ساعت گذشته هر یک ساعت یک نفر در استان فارس بر اثر کرونا فوت کرده است، بر لزوم توجه بیشتر شهروندان به رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی مصوب، برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری، تأکید کرد.
به گزارش دریافتی شیرازنوین به نقل از ایسنا، دکتر عبدالرسول همتی دیروز شنبه اول آذر در جمع خبرنگاران به تشریح وضعیت آماری ابتلا به بیماری کرونا در فارس پرداخت و گفت: متأسفانه طی ۲۴ ساعت گذشته ۲۴ نفر از بیماران مبتلا به کرونا در فارس فوت کرده‌اند. همتی تعداد کل بیماران فوت شده بر اثر ابتلا به کرونا از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون در فارس را ۲۱۵۰ نفر ذکر و خاطرنشان کرد: از تعداد کل ۴۶۰ هزار نمونه آزمایشگاهی بررسی شده، تا صبح روز اول آذر تست ۱۳۲هزار و ۲ نفر، مثبت بوده است. او با یادآوری اینکه طی مدت ۹ ماه گذشته از کل مبتلایان در استان فارس ۱۱۳ هزار و ۳۲۹ نفر، بهبود یافته‌اند، گفت: هم‌اینک ۲۷۷۷ بیمار به دلیل ابتلا به کرونا در بیمارستان‌های فارس بستری هستند که حال ۳۹۱ نفر از آنان وخیم گزارش شده و این افراد در بخش‌های ICU تحت مراقبت‌های ویژه قرار دارند. همتی با بیان اینکه تقریباً نیمی از بیماران مبتلا به کرونا در فارس مربوط به شهرستان شیراز است، گفت: از بین حدود ۱۳۲هزار بیماری که از ابتدای این بیماری تاکنون تست آنها مثبت شده است، ۶۶ هزار و ۹۰۶ نفرشان ساکنان شهرستان شیراز هستند. معاون دانشگاه علوم‌پزشکی شیراز، گفت: شهرستان‌های کازرون با ۳۶۲۸ مورد، مرودشت با ۳۴۴۲ مورد، آباده با ۲۲۴۹ مورد، فیروزآباد با ۲۲۳۳ مورد، کوار با ۲۱۸۴ مورد و ممسنی با ۲۱۰۳ مورد، بعد از شیراز بیشترین تعداد بیمار را داشته‌اند. وی همچنین گفت: تا صبح روز اول آذر، تعداد بیماران در داراب ۱۹۶۱ نفر، سپیدان هزار و ۶۳۳ نفر، استهبان هزار و ۳۳۴ نفر، اقلید هزار و ۲۱۳ نفر، قیروکارزین هزار و ۱۲۷ نفر، زرین‌دشت هزار و ۱۱۲ نفر، خرم‌بید هزار و ۷۷ نفر، نیریز هزار و ۶۲ نفر، زرقان هزار و ۲۳ نفر، کوه‌چنار هزار و ۱۳ نفر، لامرد ۹۹۳ نفر، پاسارگاد ۸۷۷ نفر، رستم ۸۴۲ نفر، فراشبند ۷۷۳ نفر، خرامه ۷۶۹ نفر، ارسنجان ۷۱۱ نفر، مهر ۶۰۸ نفر، سروستان ۶۰۳ نفر، بوانات ۴۶۰ نفر، بیضا ۴۴۴ نفر، بختگان ۳۲۸ نفر و سرچهان ۳۱۵ مورد بوده است. معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی شیراز همچنین با اعلام اینکه واکسن آنفولانزا برای ۹۸ درصد از بانوان باردار تلقیح شده است، گفت: تاکنون ۲۲هزار و ۳۲۶ مادر باردار، برعلیه آنفولانزای فصلی واکسینه شده‌اند و تعداد اندک مادران باردار باقی‌مانده نیز طی روزهای آینده این واکسن را دریافت می‌کنند. همتی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه دریافت واکسن آنفولانزا به‌طور متوسط ۴۰ درصد خطر بستری شدن مادران باردار به دلیل عوارض ابتلا به این بیماری را کاهش می‌دهد، معاونت بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی شیراز برنامه‌ریزی منسجمی را در این زمینه انجام داده است. معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی شیراز اضافه کرد: در هر زمان از بارداری، احتمال ابتلا به آنفولانزا وجود دارد و عوارض مادری و جنینی این بیماری دور از ذهن نیست؛ به طوری که تب بالا، به‌عنوان شایع‌ترین علامت بیماری آنفولانزا به ویژه در ۳ ماهه نخست بارداری، خطر ناهنجاری جنین را افزایش می‌دهد.
همتی با بیان اینکه دریافت واکسن آنفولانزا در دوران بارداری بی‌خطر و مطابق با دستورالعمل‌های وزارت بهداشت، در صورت بارداری طی فصول شیوع آنفولانزا و بدون درنظرگرفتن هفته بارداری، تزریق واکسن بلامانع است، ادامه داد: واکسیناسیون آنفولانزا هنگام بارداری می‌تواند از مادر و جنین در مقابل بیماری آنفولانزا محافظت کند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی