[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۴۳
  • دوره جدید

آب دریا گران تمام می‌شود ، روزنامه شیراز نوین

استاندار فارس، گام‌ها و تلاش‌های انجام شده برای تأمین مالی طرح‌ها و پروژه‌های این استان در حوزه‌های صنعت، زیرساخت، احداث آزادراه و راه‌آهن و به سرانجام رسیدن آنها را تشریح کرد.
به گزارش شیرازنوین به نقل از ایرنا، عنایت الله رحیمی با اشاره به روند اجرای پروژه آزادراه شیراز- اصفهان افزود: این پروژه به طول ۲۲۵ کیلومتر در حال احداث است که تاکنون حدود هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان برای آن هزینه شده است.
وی ادامه داد: در سفر تابستان ۹۹ معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه به استان فارس توانستیم هزار و ۵۲۰ میلیارد تومان برای این پروژه اعتبار دریافت کنیم.
نماینده عالی دولت در استان فارس در گفت و گو با ایرنا گفت: پروژه آزادراه شیراز- اصفهان پیشرفت مورد نیاز را نداشته و باید حداقل بتواند ماهانه ۲.۵ تا 3 درصد پیشرفت فیزیکی داشته باشد تا بتواند تا پایان سال به نتیجه برسد.
رحیمی افزود: به همین دلیل از معاون اول رئیس جمهوری درخواست برگزاری نشستی در این زمینه مطرح کردیم که نشستی با حضور وزیران راه و شهرسازی و دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و قرارگاه خاتم الاوصیاء برگزار شد.
وی ادامه داد: در این نشست قرار شد ماهانه گزارش پیشرفت فیزیکی این پروژه ارائه و نقدینگی تزریق شود تا این پروژه با سرعت بیشتری به نتیجه برسد. استاندار فارس گفت: قرار شد نقدینگی را سازمان برنامه و بودجه، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و وزارت راه و شهرسازی به پروژه تزریق کنند.
رحیمی همچنین به نشست هفته گذشته خود با مدیرعامل و هیئت مدیره بانک صنعت و معدن اشاره کرد، و افزود: گفته می‌شود بانک‌ها پیگیر کارهای توسعه ای در استان نیستند، در حالی که این طور نیست و بیشتر گمانه زنی است. وی ادامه داد: بانکی مثل بانک صنعت و معدن با ۲ شعبه و حدود ۲۹ پرسنل در استان فارس از ابتدای سال گذشته تاکنون برای بیش از ۸۵۰ طرح با سرمایه گذاری ۲۹۰ هزار میلیارد ریال در استان فارس تأمین مالی کرده که این یک کار ارزشمند است.
وی اضافه کرد: رتبه این بانک در سال‌های ۹۷، ۹۸ و ۹۹ رتبه یک بانکی در زمینه پرداخت مباحث بودجه ای استان بوده است.
استاندار فارس گفت: در حال حاضر یک سری طرح‌ها را در استان داریم که با اعتبار و تسهیلات پرداختی این بانک اجرایی شده اند یا در حال اجرا هستند. رحیمی افزود: از سال ۱۳۹۲ تاکنون ۳۷ طرح ثابت استان فارس بیش از ۲۵۰ هزار میلیارد ریال از این بانک تسهیلات دریافت کردند.
وی ادامه داد: این سرمایه گذاری‌ها با ۱۳ هزار و ۷۸۰ نفر اشتغال به بهره برداری رسیده است.
استاندار فارس یادآور شد: از طرح‌های شاخص این سرمایه گذاری‌ها می‌توان به مجتمع ذوب آهن پاسارگاد اشاره کرد که پیش بینی ایجاد پنج هزار شغل دارد.
رحیمی افزود: کارخانه کربنات سدیم کاوه، آلومینیوم جنوب، فولاد غدیر، سیمان خاکستری نی ریز، کارخانه چسب و رزین آبنوس، کارخانه رامک، مجتمع کاشی پردیس آباده و مجتمع کاشی استقلال آباده از دیگر طرح‌های شاخصی هستند که سرمایه گذاری بالایی حدود ۶۶۱ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال در این طرح‌ها صورت گرفته است.
وی ادامه داد: در حال حاضر در حال هماهنگی پرداخت تسهیلات کارخانه کاغذ زاگرس که در جاده شیراز- مرودشت قرار دارد و یک سرمایه گذاری استراتژیک برای کشور محسوب می‌شود به ارزش بیش از سه هزار میلیارد ریال از بانک صنعت و معدن هستیم.
استاندار فارس گفت: همچنین مجتمع کاشی پردیس و مجتمع صدف سرام استقلال آباده از دیگر پروژه‌هایی است که بحث تأمین اعتبار آنان در دست پیگیری است. رحیمی افزود: در حال حاضر ۱۳ پروژه در دست اجرا در استان داریم که از محل بانک صنعت و معدن در حال دریافت تسهیلات برای آن‌ها هستیم. وی ادامه داد: سرمایه گذاران، درصدی از سرمایه را تأمین می‌کنند و مابقی سرمایه را بانک‌ها تأمین می‌کنند.
استاندار فارس گفت: کارخانه کاغذ زاگرس که به احتمال زیاد در دهه مبارک فجر ۹۹ به بهره برداری می‌رسد ۳۰۰ نفر اشتغال‌زایی به دنبال دارد. رحیمی بیان کرد: همچنین پترو پیمان دانا تولیدکننده فرآورده‌های نفتی، معدن سرمه فیروزآباد تولید کننده کنسانتره سرب و روی، مجتمع تولیدی مهندسی نیترپارس تولیدکننده کاتالیست پایه آلومینا، کشت و صنعت نوین ارمغان تیزاریس تولید کننده عصاره شیرین بیان، آریا فام بزرگ‌ترین سردخانه کشور، پارسین گستر جنوب تولید کننده انواع ساندویچ پانل، جهان شیمی تولید کننده انواع رزین، پشم و شیشه ایران، چوب ریزان تولید کننده کاغذ خام چاپ شده، کانی گداخت مرودشت تولید کننده سیلیکون متالیک،  از دیگر پروژه‌هایی هستند که از بانک صنعت و معدن تأمین اعتبار می‌شوند.
وی ادامه داد: در نشست با مدیرعامل بانک صنعت و معدن به این توافق رسیدیم که این واحدهای تولیدی و صنعتی از اعتبارات بانک صنعت و معدن استفاده کنند.
نماینده عالی دولت در استان فارس همچنین با اشاره به آخرین پیگیری‌های صورت گرفته برای اجرای پروژه انتقال آب از دریا به جنوب و مرکز فارس گفت: در این زمینه اخیراً جلسه ای در کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی داشتیم، ۳۷۰ میلیون متر مکعب تخصیص داریم که بخشی در قالب انتقال آب توسط شرکت فراسان کار آغاز شده است.
رحیمی افزود: در نظر داریم در فاز نخست شهرستان جنوبی مثل لامرد و مهر را آب رسانی کنیم و در فاز بعدی تا مرکز استان بتوانیم این انتقال را ادامه دهیم. وی ادامه داد: سرمایه گذاران مختلفی اعلام آمادگی کردند و مقرر شد سطح ملی اختیار این موضوع را به استان واگذار کند تا استان بتواند با مذاکراتی که با سرمایه گذاران انجام می‌دهد این طرح را اجرایی کند البته این طرح یک طرح بلند مدت است و طرح یک روزه و دو روزه نیست.
وی یادآور شد: در حال حاضر زمین کنار دریا برای سایت آب شیرین کن تسطیح شده و انتقال لوله تا لامرد قسمتی کار شده و سرمایه گذار پای کار آمده و قسمتی را قرارداد دارد.
استاندار فارس گفت: باید متقاضی آب باشد، آبی که از دریا می‌آید آب گرانی است و بیشتر پاسخگوی نیاز صنعت و کشاورزی پربازده است که بتواند این آب را خریداری کند. 
رحیمی افزود: آبی که به کرمان و یزد انتقال می‌دهند هر متر مکعب حدود ۶۰ هزار تومان است در صورتی که منابع آبی داخل استان به ازای هر متر مکعب، حدود ۲ هزار تومان عرضه می‌شود. 
وی ادامه داد: هر مترمکعب آبی که از خلیج فارس تا لامرد تأمین می‌کنیم حداکثر پنج تا ۶ هزار تومان می‌شود اما اگر آب بخواهد به مرکز استان بیاید آب گرانی می‌شود که به درد صنایعی می‌خورد که ارزش افزوده بالایی دارند. نماینده عالی دولت در استان فارس گفت: قسمتی را می‌توانیم برای شرب تضمین خرید کنیم اما مابقی باید بخش خصوصی و صنعت پای کار بیایند. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی