[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۳۶
  • دوره جدید

ارجاع پرونده تعاونی‌های کثیرالشاکی به شعب خاص ، روزنامه شیراز نوین

در دیدار مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی فارس با رئیس کل دادگستری این استان بر رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در محیط کار برای پایداری تولید و وجود امنیت در این حوزه علی رغم اوج گیری بیماری کرونا تأکید شد.
مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی فارس گفت: از ابتدای شیوع کرونا حدود 73 هزار کارگر در سطح این استان از کار بیکار شدند که این تعداد کارگر دورمانده از کار به سمت دریافت بیمه بیکاری هدایت و در پی آن با تلاش‌های صورت گرفته اکنون اکثریت این تعداد کارگر به محل کار قبلی خود بازگشتند. سهراب مختاری افزود: بیمه بیکاری این تعداد کارگر بیکار شده اکثراً در اسفندماه 98 و فروردین و اردیبهشت امسال با تلاش 40 نفر از کارشناسان ادارات تعاون کار و رفاه اجتماعی و تأمین اجتماعی در سراسر این استان برقرار و خانواده‌های این کارگران از مزایای حمایتی دولت بهره مند شدند. وی ادامه داد: به کارگاه‌ها و کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا در فارس بیش از 4 هزار و 420 میلیارد ریال تسهیلات کم بهره اعطا شده تا مشاغل این استان در پی شیوع ویروس کرونا پایدار بماند و فارس در این زمینه رتبه سوم کشور را کسب کرده است.
مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان فارس اضافه کرد: در این استان فقط 14 هزار نفر مقرری بگیر بیمه بیکاری داشتیم. 
وی با بیان این مطلب که فارس در حوزه پیشگیری از ابتلا بیماری کرونا به جامعه کار و تولید با کمک کارفرمایان و همراهی کارگران موفق عمل کرده، گفت: کارکنان حوزه تعاون کار و رفاه اجتماعی در این شرایط کرونایی در خط مقدم مقابله با اثرات منفی این ویروس در جامعه کار و تولید قرار دارند.
مختاری با بیان این مطلب که تنها حدود هزار و 800 کارگر از بین 780 هزار بیمه شده که بیش از 465هزار نفر آن بیمه شده اجباری می‌باشند، در این استان به بیماری کرونا مبتلا شده‌ و 5 نفر از آنها نیز متأسفانه فوت کرده‌اند، افزود: با توجه به جمعیت جامعه کارگری این استان کمترین میزان ابتلا در این قشر رخ داده که این موضوع نشان از توجه مدیران کارگاه‌ها به رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی فارس دارد. وی ادامه داد: بعضی از آرای صادر شده در دستگاه قضایی در حوزه طرد اتباع بیگانه غیرمجاز علی رغم تلاش قضات، بازدارنده نیست و درخواست داریم که جرائمی که توسط بازرسین کار مشاهده و گزارش می‌شود بیشتر مورد توجه قرار گیرد.
مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی فارس تأکید کرد: این ظرفیت در حوزه تعاون، کار و رفاه استان وجود دارد که میزان پرونده‌های ورودی به دادگستری فارس را تا بیش از 30 درصد کاهش دهد و تحقق این موضوع مستلزم اعتماد بیشتر قضات است.
وی در ادامه به لزوم مراقبت بیشتر از بعضی تعاونی‌ها اشاره کرد و گفت: این درخواست نیز وجود دارد که بویژه پرونده‌های کثیرالشکات این حوزه زودتر تعیین تکلیف و همچنین شعب تخصصی کیفری و اجرای احکام در حوزه تعاون،کار و رفاه در سطح این استان تشکیل شود.
مختاری همچنین بر اعمال سرعت در کار رسیدگی قضائی به پرونده‌های حوزه تعاون کار و رفاه و همچنین تشکیل کمیته‌ای مشترک برای اجرای تفاهم نامه تأکید کرد. رئیس کل دادگستری استان فارس نیز در ادامه این دیدار گفت: در این ایام سخت ناشی از شیوع کرونا خوشبختانه هیچ نوع تنشی در بین جامعه کار و تولید این استان وجود نداشته که این موضوعی بسیار ارزشمندی است و جای تقدیر و تشکر دارد.
حجت الاسلام سیدکاظم موسوی افزود: آمار پرونده‌های کثیرالشاکی در حوزه تعاون کار و رفاه اجتماعی که بیش از 100 شاکی دارد از سوی این اداره کل تهیه و برای تعیین تکلیف در اسرع وقت به دادگستری ارجاع شود.
وی ادامه داد: این هماهنگی صورت خواهد گرفت که پرونده‌های حوزه تعاون کار و رفاه به شعبی خاص در سطح استان ارجاع داده شود.
رئیس کل دادگستری استان فارس همچنین بر تشکیل جلسات مشترک مداوم برای رفع مشکلات واحدهای تولیدی و جامعه کار و تولید تأکید کرد.
وی در ادامه با بیان این مطلب که حدود 3 هزار و 700 نفر پرسنل در دادگستری این استان مشغول فعالیت هستند که نیاز به حمایت جدی تری در حوزه رفاهیات دارند، تأکید کرد: تعاونی مسکن و مصرف کارکنان دادگستری این استان تنها در شهرستان شیراز و برخی شهرستان‌های دیگر استان فعال است و در اغلب شهرستان‌های این استان تشکیل نشده است. موسوی افزود: لازم است از ظرفیت‌های حوزه تعاون کار و رفاه اجتماعی فارس در جهت تشکیل تعاونی‌های مسکن و مصرف کارکنان دادگستری این استان بهره گرفته شود. در این دیدار همچنین رایزنی‌های اولیه در مورد انعقاد تفاهم نامه دوجانبه بین اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی فارس و دادگستری این استان در راستای رفع مشکلات و موانع جامعه کار و تولید انجام و در این خصوص تبادل و نظر شد. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی