[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۸۷
  • دوره جدید

افراد بدبین و شکاک بیشتر به بیماری‌ قلبی و عروقی دچار می‌شوند، روزنامه شیراز نوین

افراد بدبین و غرغرو بیشتر در معرض ابتلا به مشکلات قلبی قرار دارند؛ زیرا واکنش‌های منفی مداومشان به شرایط استرس زا باعث می‌شود سیستم قلبی و عروقی آن‌ها در معرض آسیب قرار گیرد. به گزارش روزیاتو، در بیشتر افراد، شرایط استرس زا باعث فعال شدن واکنش موسوم به «فرار یا مبارزه» می‌شود اما اگر یک اتفاق مشابه بار دیگر نیز رخ دهد واکنش بدن نسبت به آن کاهش یافته و متوقف می‌شود. با این وجود کسانی که به شدت بدبین هستند هیچگاه در برابر این محرک‌ها بی حس نشده و همواره مقدار بالایی از استرس را در شرایط مشابه تجربه خواهند کرد.
تحقیقات گذشته ثابت کرده بود که استرس‌های روان‌شناختی به مشکلات فیزیولوژیکی مانند بیماری‌های قلبی منجر می‌شود. تحقیقات تازه نشان می‌دهد که افراد بدبین و عیب جو در میان افرادی قرار دارند که بیشترین تأثیر منفی را از شرایط استرس زا پذیرفته و این تأثیر منفی بسیار بیشتر از افرادی که است که به اتفاقات ناخوشایند با خشم و حالت تهاجمی واکنش نشان می‌دهند. تیمی از محققان آمریکایی با بررسی کردن سه نوع متفاوت خصومت و مقاومت (احساسی، رفتاری و شناختی) که نقش مهمی در بالا بردن ریسک ابتلا به بیماری دارند به این نتیجه رسیدند که دشمنی شناختی خطرناک ترین در این میان است.
دکتر الکساندرا تایرا از بخش روانشناسی و علوم عصبی دانشگاه بیلور در تگزاس در این باره می‌گوید: «خصومت و مقاومت بدبینانه از باورها، افکار و دیدگاه‌های منفی نسبت به انگیزه ها، نیات و قابل اعتماد بودن افراد دیگر نشئت می‌گیرد. ممکن است به مشکوک بودن، نداشتن اعتماد یا باورهای بدبینانه در مورد دیگران نیز اطلاق شود. این یافته‌ها نشان می‌دهند که تمایل بیشتر به ارتکاب خصومت بدبینانه -که در شرایط سیاسی و اوضاع سلامتی امروزی بسیار شایع است- نه تنها برای واکنش کوتاه مدتمان به استرس مضر خواهد بود بلکه سلامتمان در دراز مدت را نیز در معرض خطر قرار خواهد داد». مطالعات گذشته ثابت کرده بودند که استرس نیز مانند اضافه وزن، کشیدن سیگار و داشتن کلسترول خون بالا برای ما مضر خواهد بود.
دکتر تایرا می‌گوید: «وقتی چندین بار در معرض یک محرک مشابه قرار گیرید، تازگی شرایط از بین می‌رود و دیگر واکنش‌هایی به بزرگی دفعه اول نخواهید داشت. این یک واکنش نرمال و سالم است». اما در افراد بدبین و شکاک، بدن از لحاظ فیزیکی، در دفعات متوالی واکنشی یکسان به آن محرک‌ها نشان می‌دهد و این امر باعث آسیب به بدن می‌شود؛ زیرا با گذشت زمان فشار زیادی به سیستم قلبی و عروقی وارد می‌کند. بیماری‌های قلبی و عروقی باعث بیشترین آمار مرگ و میر در جهان هستند که سالانه ۱۸ میلیون نفر را در سراسر جهان به کام مرگ می‌کشند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی