[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۴۶
  • دوره جدید

فارس در تولید محصولات ارگانیک پیشرو است، روزنامه شیراز نوین

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس از عزم جدی این سازمان در تسهیل در روند اجرای تفاهم نامه هشت جانبه عرضه مستقیم محصولات گواهی شده و استاندارد خبر داد و گفت: شرایط عرضه محصولات گواهی شده در سطح شهر شیراز باید سهل تر شود و این محصولات با قیمت متعادل تری باید در اختیار مردم عزیز قرار گیرد. به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، محمد مهدی قاسمی در نشستی که به منظور پیگیری اجرای طرح تولید و توزیع محصولات زراعی و باغی گواهی شده و کنترل قیمت این محصولات در بازار و به دعوت ابراهیم ابراهیمی معاون دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان فارس در حقوق عامه برگزار شده بود، ابراز کرد: اینکه قوه قضائیه و به ویژه معاون دادستان با عزمی جزم مباحث مختلف حوزه حقوق عامه و به طور خاص تولید محصولات گواهی شده را پیگیری می‌کنند جای تقدیر دارد.
به گفته قاسمی، استان فارس در تولید محصولات کشاورزی و پتانسیل تولید محصول گواهی شده و ارگانیک در کشور پیشرو است. وی افزود: در صورتی که دستگاه‌های ذی ربط به تناسب مسئولیتی که دارند از تولید محصولات استاندارد و گواهی شده حمایت کنند، در کوتاه مدت توسعه ویژه ای در این زمینه خواهیم داشت و به رفع دغدغه مردم در زمینه مصرف محصول سالم کمک می‌شود. رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با اشاره به اینکه تشکل‌های این سازمان آمادگی همکاری لازم را دارند، تصریح کرد: سازمان تعاون روستایی استان فارس ساماندهی و عرضه این محصولات در سطح شهر شیراز و شهرستان‌های استان فارس را متقبل شده اند. قاسمی گفت: بر اساس تفاهم نامه در فرم‌هایی که می‌تواند در فضای مجازی ایجاد شود نه تنها سازمان تعاون روستایی بلکه از هر شخص، گروه و تشکلی که بتواند شرایطی برای عرضه سهل تر و شفاف تر به شهروندان فراهم کند، استقبال می‌شود. او با اشاره به ضرورت اجرایی شدن هر سریع تر تعهدات در ارتباط با هشت محصول سبزی و صیفی در فاز اول و در سطح استان، گفت: انتظار داریم این گشایش توسط شهرداری و شورای شهر فراهم شود که بتوانیم در کوتاه ترین زمان ممکن محصولات مختلف را با قیمتی مناسب به دست مصرف‌کننده برسانیم. قاسمی خواستار اعلام نظر دستگاه‌های اجرایی در ارتباط با «شیوه نامه واگذاری غرف» شد و افزود: شیوه نامه خاص با نگاه ویژه و تعیین تکلیف واگذاری غرفه‌ها و اخذ مصوبات قانونی توسط شهرداری محترم و سازمان میادین شهرداری باید تعیین شود. این مقام مسئول اظهار کرد: بخشی از عرضه محصولات توسط اصناف انجام می‌شود اما در کنار اصناف، ساز و کارهای دیگری که غرف شهرداری هم باشند مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.
وی ابراز کرد: از مصوبات کارگروه ارائه بسته تشویقی توسط دستگاه‌های ذی ربط، برای تولیدکنندگان و عرضه کنندگان محصول گواهی شده و استاندارد است که این امر نیز باید اجرایی شود. رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس اظهار کرد: قیمت گذاری محصول گواهی شده و استاندارد توسط تعزیرات، سازمان صنعت، معدن و تجارت و مدیریت توسعه بازرگانی باید انجام شود تا غرف با قیمت مشخص، یکسان و شفاف محصولات را عرضه کنند. 
حق سلامتی از حقوق بنیادین است
در ادامه نشست معاون پیشگیری از وقوع جرم و احقاق حقوق عامه دادستان عمومی و انقلاب شیراز گفت: از جمله حقوق بنیادین در اسناد بالادستی و بین المللی مربوط به بشر حقی بر سلامتی است که چه در اعلامیه جهانی حقوق بشر و چه در اسناد مرتبط منطقه ای و فرا منطقه ای این موضوع بارها مورد تأکید قرار گرفته است از این رو دادستانی به موضوع تولید محصول گواهی شده و استاندارد ورود می‌کند. ابراهیم ابراهیمی تصریح کرد: قطعاً نقش سلامت محصولات غذایی و نوع تغذیه بر این حق سلامتی مردم را کسی نمی‌تواند انکار کند. ما معتقدیم که بر همین مبنا از جمله موارد و ارکان حقوق عامه و حق شهروندی مردم کشورمان حق بر سلامت و داشتن مواد تغذیه ای سالم و گواهی شده است. وی افزود: از طرفی صیانت از حقوق عامه به موجب قانون اساسی و قوانین فرودستی بر عهده قوه قضائیه قرار گرفته و در مجموعه قوه قضائیه، صیانت از تکالیف دادستانی کل کشور تعریف شده است. ابراهیمی ابراز کرد: دادستانی مرکز استان فارس هم پیرو همین فرآیند و سلسله مراتب موضوع تهیه، تولید و توزیع محصولات غذایی سالم برای شهروندان را از نزدیک به یک سال قبل در دستور کار قرار داد.این مقام مسئول اظهار کرد: اگر استان فارس در تولیدات دامی و گیاهی سرآمد و جزو استان‌های برتر در حوزه کشاورزی و باغی است، اگر ادعا می‌کنیم قطب پزشکی کشور هستیم و اگر شهرداری شیراز با شعار و برنامه کرامت محوری و شهروند مداری آغاز به کار می‌کند، قطعاً باید این استان با داشتن چنین برنامه‌ها و سازمان‌های منسجمی، خود برنامه ریز و ایجادکننده الگو برای سراسر کشور باشد. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی