[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۸۹
  • دوره جدید

پیرترین درخت‌های جهان را بهتر بشناسیم، روزنامه شیراز نوین

در سراسر دنیا درختانی با قدمت حداقل 3500 سال وجود دارند که جزء قدیمی‌ترین و پیرترین درخت‌های جهان شناخته شده اند.
به گزارش نمناک، این روزها بشر در حال از بین بردن طبیعت از روش‌های مختلف است که متأسفانه این تنها خراب کاری انسان روی کره زمین نیست. با این حال خوشبختانه هنوز شگفتی‌های طبیعت توسط بشر به‌صورت کامل از بین نرفته است و شاهد درختانی هستیم که قدمت سنی آنها بسیار زیاد است که برخی از آنها اینک زنده هستند و برخی دیگر تنها اثر کوچکی از خود به جای گذاشته اند!
با این وجود ما قصد داریم در ادامه این مطلب شما را با پیرترین درختان موجود روی کره زمین آشنا سازیم که حداقل 3500 سال قدمت دارند و امیدواریم از این درخت‌های باستانی که یکی از نشانه‌های مهم و بزرگ طبیعت است، توسط سازمان‌های مربوطه نگهداری شود و در معرض دید عموم قرار بگیرند. همراه ما باشید.
1. سناتور
سن: حدوداً 3500 سال
گونه: سرو برکه
مکان: لانگ وود فلوریدا
هنوز زنده است: خیر
درخت سناتور یکی از قدیمی ترین و بزرگ‌ترین درخت‌های گونه سرو برکه در جهان می‌باشد که طبق تخمین‌های انجام شده بیش از 3500 سال سن داشت. سناتور دارای ارتفاع 36 متری می‌باشد که این اندازه اصلی درخت نیست؛ چرا که در سال 1925 میلادی به دلیل طوفان سنگین ارتفاع 50 متری آن به 36 متر تغییر کرد.
متأسفانه سناتور در سال 2012 میلادی توسط فردی که همراه با دوستش در محوطه آن سیگار می‌کشیدند، دچار آتش سوزی بزرگی شد و کاملاً از بین رفت که بعد‌ها در سال 2013 میلادی به هنرمندان اجازه داده شد تا برای یادبود این درخت بزرگ و قدیمی مجسمه‌هایی از آن را ایجاد طراحی کنند و بسازند.
2. گرن آبوئلو
سن: 3646 سال
گونه: Fitzroya
مکان: پارک ملی Alerce Costero واقع در شیلی
هنوز زنده است: بله
درخت فوق به زبان اسپانیایی به عنوان پدر بزرگ بزرگ نامیده می‌شد که در پارک ملی Alerce Costero واقع در شیلی واقع شده است و به عنوان پیترین درخت آمریکای جنوبی شناخته شده است.
این درخت بیش از 60 متر طول با قطر 4 متر دارد که سن این درخت برای اولین بار در سال 1993 میلادی تأیید و مشخص شد. سن این درخت به قدری زیاد است که طبق تخمین‌های انجام شده، حدوداً 1500 سال گذشته جوانه این درخت زده شد.
3- سرو ابرکوه
سن: بین 4000 الی 5000 سال
گونه: سرو ناز
مکان: ابرکوه واقع در ایران
هنوز زنده است: بله
اعتقاد بر این است که درخت سرو ابرکوه یکی از قدیمی ترین درختان جهان است؛ چرا که قدمت آن بیش از 4000 الی 5000 سال می‌باشد و تخمین سن دقیق این درخت کار بسیار دشواری می‌باشد؛ چرا که سال‌های طولانی از کاشت و رشد آن می‌گذرد. 
این روزها درخت سرو ابرکوه به عنوان یک بنای ملی طبیعی است و توسط سازمان میراث فرهنگی ایران محافظت می‌شود و با این حال یکی از محبوب ترین و جذاب ترین جاذبه‌های گردشگری این منطقه می‌باشد.
7. Llangernyw Yew
سن: بین 4000 الی 5000 سال
گونه: سرخدار
مکان: ولز
هنوز زنده است: بله
درخت «Llangernyw Yew» یک نوع سرخدار رایج می‌باشد. تخمین زده می‌شود که بین 4000 الی 5000 سال قدمت داشته باشد که یکی از بزرگ‌ترین درختان قدیمی نیز می‌باشد که در حیاط کلیسای Digains Church واقع در روستای Llangernyw است که نویسندگان متعددی در طول زمان حضور این درخت را ثبت کردند. با این حال این درخت در سال 2002 میلادی در جشن ملکه الیزابت دوم آن را به عنوان یکی از 50 درخت بزرگ بریتانیا نامیدند.
ادامه دارد...

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی