[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۶۵
  • دوره جدید

خروج از کنترل ، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی- روزنامه نگار: 

وضعیت تورم و احتکاردر بازار به‌گونه‌ای است که دلالت بر خارج‌شدن کنترل از دست متولیان امر دارد؛ خروجی که برنامه‌ای هم برای سامان‌دهی آن عمداً و سهواً وجود ندارد. در این بین تنها مردم عادی و نه خواص بهره‌جو به‌شدت غافلگیر شده‌اند و پدافندی در برابر مشکلات وجود ندارد. در شعارهای گذشته و تکراری برای بهبود شرایط وعده‌های بسیاری ارائه شده بود، اما همین که پاها به بهارستان باز می‌شود، شعارها به‌طور خودکار فراموش می‌شوند. خوشبختانه یکی از نمایندگان فعلی شیراز دکترای اقتصاد دارد و سال‌ها در دانشگاه تدریس می‌کرده و ‌البته انتظار می‌رود جناب دکتر نسخه‌ای برای درمان یا تسکین اوضاع اقتصادی ارائه کند...

پیش از انتخابات یازدهم مجلس در سال ۹۸ این نمایندگان با انبوهی طرح و برنامه پا پیش گذاشتند تا اگر پایشان به مجلس برسد چنین و چنان کنند. اما حالا که پایشان به مجلس رسیده تازه متوجه نوع اختیارات نمایندگی و دست‌های پشت پرده و دخالت آنان در امور شده اند. از این روست که مشکلات را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد و در مصاحبه‌ها بیان نمود. مشکلاتی که دولت باعث آن شده است و باید استیضاح شود و نمی‌شود و مشکلاتی که اساساً زیر سر آمریکاست.
 یکی از دلایل مشارکت خاص مردم در انتخابات گذشته، پرداختن به همین شعارهای پوچ و تکراری و خسته کننده از سوی نامزدها بود. برای برخی که در جناح مخالف دولت به واسطه تقسیم قدرت قرار دارند، حضور به معنای مخالفت است. البته برای آن دسته نمایندگان که به این سمت به چشم یک شغل و کسب درآمد و رانت نگاه می‌کنند، توجه به نوع خاص مشارکت ملت چندان اهمیتی ندارد؛ چرا که میزان برای ورود آنان به مجلس با حداقل‌ها نیز ممکن است و البته چنین هم شد و خواهد شد. درواقع هر دو جناح در حوزه سیاسی روی مشارکت مردم به حداقل‌ها می‌اندیشند.
حالا این پرسش مطرح است که در ماه‌های گذشته فعالیت مجلس یازدهم به چند درصد از شعارهای انتخاباتی نمایندگان رسیده ایم و اصولاً در بحث قانون‌گذاری تا چه میزان موفق به اصلاح قوانین نخ نما در حوزه اقتصادی به منظور سرعت بخشیدن به روند تولید و توسعه شده اند؟
تولید در ایران به واسطه وابستگی به مواد اولیه وارداتی از خارج، شانسی برای مقاومت در برابر تحریم‌ها ندارد و داستان دورزدن تحریم‌ها که به نوعی سخت شده دیگر ممکن نیست و تنها هزینه‌های تولید را افزایش می‌دهد.
ما برای تولید نیاز به سرمایه گذار داریم و سرمایه گذار نیازمند حضور در بستری امن با زیر ساخت‌های فراهم شده است.
آیا امنیت و زیرساخت‌های تولید فراهم است؟ به طور قطع فراهم نیست؛ چرا که از مهم‌ترین اصل آن که برخورداری از یک دیپلماسی اقتصادی فرهنگی است، بدون بهره هستیم.
صنایع داخلی به فرض اینکه بخواهند تولیدات خود را در اختیار مصرف کننده قرار دهند، صرف تولید و تأمین نیاز‌های داخلی بازار به معنای پوشش دهی نیاز‌های درآمدی و هزینه‌های تولید واحدهای تولیدی بدون نگاه به بازارهای جهانی نیست؛ چرا که تولید باید فرامرزی باشد تا سود لازم‌ را تأمین کند.
اما با وجود شرایط فعلی و ادامه این درگیری زرگری که به نام رمز تحریم ادامه دارد، می‌توان اینگونه پنداشت که گرفتاری‌ها بزرگ‌تر و بزرگ‌تر شوند و البته باید توجهی هم به بعد امنیت اجتماعی داشت.
نقطه سر خط.
از جمله عوامل مستقیم در گرانی‌های اخیر، می‌توان به نوع عملکرد دولت و بانک مرکزی در سیاست‌های گمرکی اشاره کرد. سیاست‌های متغیری که باعث سلب اعتماد عمومی از مدیران میانی و ارشد کشور شده است؛ چراکه همه در مقابل گرانی‌ها، بی تدبیری‌ها و البته نوع نظارت‌ها حیران مانده اند.
درواقع در عین تأکید بر وفور نعمت و وجود کالا در گمرکات اما به سمت قحطی در حال حرکتیم و این سناریو تا سر حد اجرا در حال پیشروی است و باید دید تحت چه شرایطی نقطه پایان‌ بر ادامه آن گذاشته خواهد شد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی