[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۷۹
  • دوره جدید

۱۵ درصد قربانیان کرونا در فارس زیر ۵۰ سال بوده‌اند، روزنامه شیراز نوین

طی ۹ ماه گذشته ویروس کووید ۱۹ نشان داد که به راحتی قادر است همه گروه‌های سنی و جنسی را مبتلا کرده و به کام مرگ بکشاند. افزایش شمار مبتلایان و قربانیان کرونا در گروه زیر ۵۰ ساله‌ها به ۱۵ درصد در فارس، نشان می‌دهد که هیچکس در برابر کرونا مصونیت ندارد.
مسئولان بهداشت و درمان که بارها ضمن ارائه آمار و اطلاعات پیرامون بیماری کرونا، از افزایش قدرت بیماری‌زایی و درگیر شدن بخش‌های مختلف بدن و بالا رفتن ریسک مرگ و میر، گفته‌اند و همچنان گروه اندکی نسبت به مخاطرات کرونا، بی‌توجه یا کم توجه هستند؛ اکنون و به استناد آمارها هشدار می‌دهند که شاهد افزایش تعداد جوانان و میانسال‌های مبتلا به کرونا در فارس هستیم.
شاید در ماه‌های ابتدایی شیوع این بیماری، بیشترین نگاه‌ها به سمت گروه‌های در معرض خطر، شامل افراد بالای ۵۰ سال، کسانی که دارای بیماری زمینه‌ای هستند، مادران باردار و... جلب شده بود، اما اکنون شواهد و قراین نشان‌دهنده فراگیر بودن بیماری و مرگ در همه گروه‌های سنی و جنسی است، اگرچه همچنان سالمندان، افراد دارای بیماری زمینه‌ای و... بیشتر در معرض خطر هستند. معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز دیروز سه‌شنبه چهارم آذر در جمع خبرنگاران، با تأکید براینکه هیچ فرد و گروهی در برابر کرونا مصونیت ندارد و حتی افرادی که به این بیماری مبتلا شده‌اند، امکان دارد مجدداً مبتلا شوند، به بیان آخرین وضعیت آماری شیوع و مرگ کرونا در فارس پرداخت.
دکتر عبدالرسول همتی با تصریح اینکه بررسی آمارها در فارس نشان می‌دهد که این بیماری خود را به جوانان نزدیک تر کرده است، تأکید کرد که این یک هشدار جدی برای افراد زیر ۵۰ سال محسوب می‌شود؛ خصوصاً جوانانی که به واسطه توانمندی بدنی، در مقابل بیماری تاب‌آوری بیشتری دارند. همتی تأکید کرد: این تصور که جوانان کمتر در معرض ابتلا به کروناویروس هستند، باوری کاملاً اشتباه است و آمارها خلاف این موضوع را نشان می‌دهد.
او با بیان اینکه از ابتدای شیوع این بیماری در استان فارس، بیش از ۴۷۵ هزار تست تشخیصی در استان انجام شده است، مجموع بیماران شناسایی شده را ۱۳۸ هزار و ۸۶۹ نفر اعلام کرد. همتی شمار بیماران بستری در بیمارستان‌های فارس را ۲۳۴۵ نفر اعلام و خاطرنشان کرد که وضعیت جسمی ۳۷۸ نفر از این بیماران خوب نیست و به همین دلیل در بخش‌های مراقبت ویژه بستری شده‌اند.
مرگ ۴۳ نفر در فارس
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز با ابراز تأسف از جان باختن ۴۳ هم استانی طی ۲۴ ساعت گذشته در اثر ابتلا به کروناویروس در استان فارس خبر داد و گفت: شمار جان باختگان کرونا از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون در فارس به ۲۲۷۲ نفر رسیده است. همتی آمار بهبودیافتگان این بیماری که از بیمارستان‌ها ترخیص شده و یا از ایزوله خانگی خارج شده اند را نیز ۱۲۱ هزار و ۸۶۸ نفر اعلام کرد. او به نتایج برخی بررسی‌های آماری مربوط به کرونا در استان اشاره و خاطرنشان کرد: بر اساس این بررسی‌ها، میانگین سنی ابتلا به کروناویروس در استان فارس، ۴۱ سال و میانگین سنی جان باختگان نیز ۶۷ سال است. همتی هشدار داد که شاهد افزایش تعداد مبتلایان و مرگ‌های ناشی از ابتلا به کرونا در گروه زیر ۵۰ سال هستیم و گفت: آمارها نشان دهنده آن است که ۷۵ درصد از کل مبتلایان به کرونا در فارس زیر ۵۰ سال سن دارند؛ از طرفی ۱۵ درصد از کل قربانیان کرونا در فارس هم از همین گروه سنی بوده‌اند. معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه حدود ۱۰ درصد از کل مبتلایان کرونا در فارس را کادر بهداشت و درمان تشکیل می‌دهند، خاطرنشان کرد که طی این مدافعان سلامت در فارس، ۸ شهید را در راه مبارزه با کرونا تقدیم کرده‌اند. همتی باز هم جدی گرفتن استفاده از ماسک در هنگام خرج از منزل، پرهیز از حضور در مکان‌های شلوغ و دورهمی‌های خانوادگی و شست و شوی صحیح و ضدعفونی کردن دست ها را به عنوان مهم‌ترین راهکارهای محافظتی در برابر این بیماری برشمرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی