[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۸۲
  • دوره جدید

مهار بیکاری با مشاغل خانگی، روزنامه شیراز نوین

رؤسای سازمان بسیج سازندگی و جهاد دانشگاهی فارس با هدف اجرای گسترده‌تر طرح ملی توسعه مشاغل خانگی، تفاهم نامه همکاری امضا و مبادله کردند.
به گزارش شیرازنوین به نقل از ایسنا، همزمان با سالروز تأسیس بسیج، رؤسای جهاد دانشگاهی و سازمان بسیج سازندگی استان فارس، تفاهم نامه همکاری طرح توسعه مشاغل خانگی را امضا و مبادله کردند. براساس این تفاهم نامه، جهاد دانشگاهی با به کارگیری توان تخصصی خود در حوزه آموزش مهارت‌های تخصصی و با بهره‌گیری از ظرفیت شبکه گسترده بسیج، طرح ملی توسعه مشاغل خانگی را در سطح فارس گسترش خواهد داد.
رئیس جهاد دانشگاهی استان فارس نیز با اشاره به ظرفیت‌های گسترده و تخصصی این نهاد در زمینه‌های فرهنگی، آموزشی، پژوهشی و پزشکی، خاطرنشان کرد: جهاد دانشگاهی در برنامه‌های خود بر حل مشکل تمرکز دارد. مظاهر بابایی با تبریک سالروز تأسیس بسیج، گفت: بهره‌گیری از ظرفیت بسیج برای توسعه فعالیت‌های علمی، پژوهشی، کارآفرینی و اشتغال، همواره اثرات و برکات خوبی را به دنبال داشته است.
بابایی هدف والای جهاد دانشگاهی را توسعه فرهنگ انقلابی و اسلامی دانست و با یادآوری اینکه کارنامه چهار دهه فعالیت این نهاد، نشان دهنده عملکرد مثبت و تأثیرگذار آن بوده است، گفت: امروز یکی از مشکلات عمده کشور، بیکاری است و با اجرای طرح ملی توسعه مشاغل خانگی، می‌توان بخشی از این مشکل را رفع کرد.
رئیس جهاد دانشگاهی فارس، ظرفیت پیش‌بینی شده برای این استان در بحث توسعه مشاغل خانگی را بالغ بر ۳ هزار نفر اعلام کرد و ضمن اشاره به استقبال بسیار مطلوب متقاضیان از این طرح، گفت: با استفاده از توانمندی‌ها و روحیه جهادی بسیج، این طرح در فارس به نقطه مطلوبی از تأثیرگذاری خواهد رسید.
وی با اشاره به اینکه مشاغل خانگی از آیتم‌های تأثیرگذار بر ایجاد و توسعه زمینه کسب درآمد و ایجاد اشتغال پایدار است، گفت: همه سازمان‌ها و نهادها این امکان را دارند که در مسیر طرح ملی توسعه مشاغل خانگی با اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و جهاد دانشگاهی، همراه شوند. رئیس جهاد دانشگاهی فارس، با بیان اینکه دلیل بسیاری از مشکلات امروز، استفاده نکردن از ظرفیت‌های کارآمد موجود بوده است، گفت: امروز بیش از هر زمانی نیازمند اقدام جهادی برای حل مشکلات هستیم؛ زیرا به اندازه کافی حرف زده‌ایم.
رویکرد بسیج تسهیلگری است نه تصدیگری
رئیس سازمان بسیج سازندگی استان فارس نیز ضمن تبریک سالروز تأسیس بسیج، یکی از راهکارهای رسیدن به ایران قوی در حوزه‌های را آموزش‌های هدفمند دانست.
سرهنگ پاسدار اسماعیل قزل سفلی با بیان اینکه با آموزش می‌توان بر تمام مشکلات، حتی اپیدمی کرونا هم فائق آمد، گفت: مردم ایران به شدت آموزش پذیر هستند و این موضوع را تجارب بسیج در بخش‌های مختلف اثبات کرده است. او با یادآوری اینکه بسیج سازندگی در سه حوزه سازندگی و محرومیت‌زدایی، اشتغال و تولید و توسعه حرکت‌های جهادی، مسئولیت داشته و اقداماتی را اجرایی کرده است، گفت: در محرومیت‌زدایی کارهای عمرانی و غیرعمرانی را در دستور کار داریم و در بخش عمرانی متمرکز بر فعالیت‌های کوچک، زودبازده و عام‌المنفعه هستیم و در غیرعمرانی، بحث ازدواج آسان و سبد معیشتی را در دستور کار داشته‌ایم. قزل‌سفلی با بیان اینکه شیوع کرونا، زمینه ساز مسابقه همدلی و نیکوکاری، به ویژه در فارس بوده است، استان فارس را با فاصله نسبتاً زیاد، پیشتاز در مواسات و همدلی برشمرد و تأکید کرد که آمارها گواه این مدعاست.
او عارضه یابی تولید و اشتغال را یکی از اقدامات مهم بسیج سازندگی برشمرد و تأکید کرد که رویکرد این سازمان در حوزه اشتغال، تسهیلگری است نه تصدیگری. قزل سفلی با بیان اینکه مردم ایران علاقه‌مند، کارآفرین و سرشار از ایده‌های نو هستند، گفت: متأسفانه گیرهای کوچک، گاه باعث توقف کارهای بزرگ می‌شود؛ مثلاً در بحث تولید ماسک زمانی که استان فارس مشکل داشت گروه‌های جهادی به عرصه ورود و نیازها را تأمین کردند، اما اکنون که به ثبات رسیده‌ایم، برخی در حال سنگ اندازی در تولید ماسک توسط گروه‌های جهادی هستند. رئیس سازمان بسیج سازندگی فارس با اشاره به ظرفیت‌های بی‌بدیل فارس در زمینه اقتصاد مقاومتی خصوصاً در بحث صنایع کوچک و مشاغل خانگی، ابراز امیدواری کرد که هم‌افزایی ظرفیت‌های ۲ سازمان بسیج و جهاد دانشگاهی، منتج به نتایج تأثیرگذاری در این عرصه شود.
قزل‌سفلی یادآور شد که هم‌اکنون کار بسیج در زمینه طرح ملی توسعه مشاغل خانگی در فارس آغاز شده و شبکه‌های مورد نیاز برای اجرای کامل طرح آماده و ایجاد شده است. رئیس سازمان بسیج سازندگی فارس، مجموعه جهاد دانشگاهی را یک نهاد توانمند در عرصه‌های فرهنگی، پژوهشی و خصوصاً آموزشی دانست و تأکید کرد که این توان تخصصی و حرفه‌ای در کنار توانمندی‌های اثرگذار بسیج، می‌توان موجی مثبت را در استان فارس ایجاد کند.
علی اکبر زاهدیان نژاد، مدیر اجرایی طرح توسعه مشاغل خانگی جهاد دانشگاهی استان فارس نیز در ابتدای در این جلسه، یادآور شد که این نهاد در بخش‌های مختلف تعامل و هم‌افزایی مناسبی را با بسیج داشته است.
زاهدیان نژاد، با یادآوری اینکه اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی ناظر و جهاد دانشگاهی مجری طرح توسعه مشاغل خانگی است، امضا و مبادله این تفاهم نامه را گامی مثبت در این زمینه و رفع بخشی از مشکل اشتغال و بسترساز رشد اقتصادی دانست.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی