[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۳
  • دوره جدید

فشار تحریم با چاشنی کرونا، روزنامه شیراز نوین

سایه سنگین و سیاه کرونا همچنان بر استان پهناور فارس سایه انداخته و علی رغم به کار افتادن تمام ظرفیت‌ها برای مهار، این بیماری همچنان می‌تازد و قربانیان جدیدی می‌گیرد.
زمانی حوادث جاده‌های مهم ترین عامل مرگ در استان فارس به شمار می‌رفت اما اکنون کووید ۱۹، با گرفتن جان بیش از ۲۳۰۰ نفر طی ۹ ماه، خاطره‌ای تلخ از روزهای سیاه سال ۱۳۹۹ در ذهن مردم این دیار، حک کرده است.
به گزارش شیرازنوین به نقل از ایسنا، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دیروز چهارشنبه پنجم آذر در حالی پشت میکروفن جلسه اعلام وضعیت آماری شیوع کرونا در شیراز قرار گرفت، که به شدت اندوهگین و نگران بود.
دکتر عبدالرسول همتی با تأکید براینکه مدافعان سلامت در فارس، علی رغم خستگی جان فرسای فعالیت شبانه روزی طی ۹ ماه گذشته، همچنان ایثارگرانه در عرصه خدمت رسانی هستند، از مردم خواست که به پاس قدردانی و حرمت پزشکان، پرستاران و سایر کادر بیمارستان‌ها هم که شده، تا حد امکان در خانه بمانند و اگر بیرون از خانه تردد دارند، پروتکل‌ها را مراعات کنند.
همتی با اشاره به از دست رفتن جان ۴۲ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ طی ۲۴ ساعت گذشته، خاطرنشان کرد: با اضافه شدن این تعداد، آمار کل قربانیان این ویروس منحوس، در استان فارس به ۲۳۱۴ نفر رسیده؛ آماری که گویای جدی بودن مشکل است.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، گفت: از تعداد کل قربانیان این بیماری، ۱۱۳۹ نفر، یعنی قریب به نیمی از آنان، متعلق به شهرستان شیراز است و بعد از آن مرودشت، با ۱۸۲ نفر، کازرون با ۷۲ نفر، آباده با ۵۹ نفر، داراب با ۳۳ نفر، ممسنی با ۳۶ نفر، اقلید با ۳۵ نفر و لامرد با ۳۱ نفر قرار دارد.
او با اشاره به اینکه شمار فوت شدگان در شهرهای لارستان، جهرم و فسا، از سوی دانشگاه‌های علوم پزشکی آن شهرستان‌ها اعلام می‌شود، بخش مهمی از این آمار را سهم آن سه شهرستان دانست.
همتی با بیان اینکه شمار قربانیان در سراسر فارس، افزایش قابل توجهی داشته است، گفت: از تعداد کل فوت شدگان ۳۰ مورد کوار؛ ۲۷ مورد خرم بید؛ ۲۶ مورد زرقان؛ خرامه و استهبان هر کدام ۲۵ مورد؛ سپیدان و قیروکارزین هر کدام ۲۴ مورد؛ ۲۲ مورد نی ریز؛ ۱۶ مورد فیروزآباد؛ زرین دشت، پاسارگاد، ارسنجان و سروستان هر کدام ۱۵ مورد؛ ۱۴ مورد رستم؛ ۱۱ مورد بوانات؛ مهر و بیضا هر کدام ۹ مورد؛ ۶ مورد کوه چنار؛ ۴ مورد فراشبند؛ سرچهان و بختگان هر کدام یک مورد را به خود اختصاص داده‌اند.
این مقام مسئول گفت: در استان فارس از ابتدای شیوع کروناویروس تاکنون، نزدیک به ۴۸۰ هزار نمونه آزمایشگاهی از افراد بیمار و علامت دار تهیه شده است که از این تعداد، ۱۴۰ هزار و ۶۹۰ مورد مثبت شناسایی شده است و خوشبختانه ۱۲۴ هزار و ۴۳۳ نفر از آنان بهبود یافته‌اند. همتی ادامه داد: هم اکنون دو هزار و ۲۹۷ بیمار مشکوک و علامت دار در بیمارستان‌های استان بستری هستند. همچنین از این تعداد، ۳۸۶ بیمار مبتلا به کووید۱۹ نیز به دلیل وخامت وضعیت جسمی در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های سطح استان بستری هستند. معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز تأکید کرد که در همین شرایط سخت هم می‌توانیم با استفاده از ماسک، رعایت فاصله فیزیکی، شست و شوی مرتب دست‌ها و پرهیز از ترددهای غیرضرور، از ابتلا به بیماری کووید ۱۹ پیشگیری کنیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی