[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۱
  • دوره جدید

معاون علوم‌پزشکی شیراز مطرح کرد: نوزادان، گروه پُرخطر در ابتلا به کرونا و انتقال از مادر به جنین، روزنامه شیراز نوین

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: نوزادان و شیرخواران زیر یک سال به دلیل کامل نشدن سیستم ایمنی بدنشان، جزو گروه پرخطر به لحاظ ابتلا به کرونا دسته‌بندی می‌شوند.
به گزارش شیرازنوین به نقل از ایسنا، دکتر عبدالرسول همتی دیروز چهارشنبه ۵ آذر در جلسه بررسی اهمیت اقدامات پیشگیری از ابتلا به کرونا در گروه کودکان، گفت: کووید ۱۹، یک بیماری با طیفی از علائم، از بی علامتی (قبل از بروز علائم) تا موارد پنومونی شدید و سندروم دیسترس حاد تنفسی در افراد ایجاد می‌کند.
او ضمن اشاره به دوران نهفتگی بیماری کرونا افزود: کودکان نیز در تمام سنین در معرض ابتلا به بیماری کرونا هستند و نوزادان و شیرخواران (کودکان زیر یک سال) به دلیل تکامل ناکافی سیستم ایمنی جزو افراد پرخطر از لحاظ ابتلا به این ویروس محسوب می‌شوند. همتی اضافه کرد: بر اساس شواهد موجود، اطلاعات محدودی در مورد احتمال انتقال ویروس این بیماری از مادر به جنین یا از مادر به نوزاد حین انجام زایمان وجود دارد و اغلب موارد ابتلای نوزادان از راه تماس با ترشحات تنفسی مادر یا سایر مراقبان پس از تولد اتفاق می‌افتد. معاون بهداشت دانشگاه، انجام تست تشخیصی کووید ۱۹ یا PCR برای نوزادان را منوط به نظر تیم سلامت و دستورالعمل‌های کشوری دانست و گفت: مشکوک یا مبتلا بودن مادر طی دوران قبل و بعد از زایمان، تماس نوزاد با سایر افراد مبتلا نظیر کارکنان بخش‌های نوزادان و بستگان، وجود علامت در نوزاد و... برخی از موارد ضروری در تصمیم گیری برای انجام این تست در نوزادان است.
همتی انجام مراقبت‌های معمول بهداشتی نوزادان را حائز اهمیت دانست و از والدین خواست با رعایت اصول کنترل و پیشگیری کرونا و ضمن هماهنگی تلفنی قبلی با پایگاه سلامت و پایگاه پزشک خانواده، برای دریافت خدمات مراقبتی ضروری نوزاد و کودک اقدام کنند.
مدیر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در خصوص مراقبت از نوزادان مادران مبتلا یا مشکوک به کرونا در منزل، گفت: در صورتی که نوزاد متولد شده از مادر مبتلا یا مشکوک به کرونا، بدون علامت باشد، همانند سایر نوزادان، ۴۸ ساعت پس از تولد ترخیص می‌شود. دکتر معصومه صفاری، آموزش علائم خطر در نوزاد را شامل ناپایداری دمای بدن، دیسترس تنفسی، بی‌حالی، خوب شیر نخوردن و مواردی از این دست از سوی اعضای تیم سلامت به والدین و مراقبان نوزاد و آگاهی کامل نسبت به این علائم را ضروری دانست و تأکید کرد: مراجعه والدین به بیمارستان، دو روز پس از ترخیص برای معاینه مجدد نیز بایستی مدنظر قرار گیرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی