[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۸۰
  • دوره جدید

تور صید به‌دست مافیای ماهی ، روزنامه شیراز نوین

به گزارش شیرازنوین، عضو فراکسیون محیط زیست مجلس گفت: فشارهای بی شماری به نمایندگان برای لغو ممنوعیت صید ترال وارد می‌شود که به نظر می‌رسد دست‌های پشت پرده و شاید برخی مسئولان ترال داران را حمایت می‌کنند و منافع مشترکی با برخی از آن‌ها داشته باشند.
جلال رشیدی کوچی درمورد دستاوردهای سفر فراکسیون محیط زیست مجلس به استان هرمزگان، گفت: در این سفر که به همراه خانم رفیعی رئیس و برخی از اعضای فراکسیون به استان هرمزگان و شهرستان‌های بندرعباس و سیریک صورت گرفت، اجرایی شدن تفاهم نامه ممنوعیت 2 ساله صید ترال فانون ماهیان پیگیری شد. عضو فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس شورای اسلامی افزود: براساس این تفاهم نامه از یکم آذرماه به مدت 2 سال صید ترال فانوس ماهیان ممنوع اعلام شده و ما در سفر به هرمزگان به دنبال نظارت بر روند اجرایی این تفاهم نامه بودیم؛ این اقدام مجلس انقلابی رضایتمندی 99 درصدی مردم و مسئولان را به دنبال داشت. وی یادآور شد: بازدیدهایی از اسکله‌های مختلف داشتیم و در جمع مردم و صیادان در جریان مشکلات آن‌ها قرار گرفتیم و آن‌ها از آسیبی که به محیط زیست و منابع دریایی وارد شده بود بسیار گلایه مند و ناراحت بودند. نماینده مردم مرودشت در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه مجلس در توقف صید ترال فانون ماهیان بسیار جدی است، افزود: همچنین نشستی را در استانداری با حضور بسیاری از دستگاه‌های نظارتی برگزار کردیم و در آنجا هم بر این مسئله تأکید شد. رشیدی افزود: البته برخی از ترال داران هم نکاتی را مطرح کردند مبنی بر اینکه ما به تشویق سازمان شیلات سرمایه‌های خود را تبدیل به کشتی‌های صید ترال کردیم و با ممنوعیت 2 ساله صید، از لحاظ اقتصادی و مالی با مشکلات جدی مواجه خواهیم شد که قرار شد بررسی‌های لازم انجام شود و این کشتی‌ها با تغییر کاربری در مکانیزم صید بتوانند با مجوز شیلات به آب‌های فراسرزمینی و دور اعزام شوند تا بتوانند آنجا صید فانوس ماهی را در عمق 200 متر به بالا انجام دهند؛ البته این موضوع مستلزم بررسی است و هیچ مصوبه ای در این رابطه نداشتیم و در حد پیشنهاد بود که ترال داران آن را مطرح کردند. رشیدی ادامه داد: نکته اساسی و مهم آنجاست که در چنین مواردی باید به گذشته نگاه کنیم که چرا بر اساس یک تصمیم و کارشناسی اشتباه چنین آسیبی به منابع طبیعی و زیست محیطی ما وارد شده که امروز همه متضرر شوند. انتظار می‌رود اگر قرار است اقدام یا مجوزی یا قانونی مصوب شود همه جانبه باشد و همچنین گام مؤثر و مهمی که فراکسیون محیط زیست و مجلس یازدهم با همکاری قوه قضائیه برای احیای محیط زیست دریایی و کمک به مردم بومی و صیادان محلی که آسیب بسیار جدی دیدند، اقدام مثبت و مستمر باشد.
عضو فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس افزود: برای همه ما جای سؤال بوده که چه دست‌هایی پشت پرده این صید ترال است که دو قوه مقننه و قضائیه و همچنین رؤسای آن‌ها با تمامی توان ورود کردند تا بتوانند در برابر 100 ترال دار بایستند و این مجوز را لغو کنند و در حال حاضر هم فشارهای بی شماری به نمایندگان وارد می‌شود و جای سؤال دارد که این فشارها از کجا مدیریت می‌شود؛ به طور قطع این افراد نمی‌توانند به سادگی به این قدرت دست پیدا کنند و به نظر می‌رسد دست‌های پشت پرده و شاید برخی مسئولان آن‌ها را حمایت می‌کنند و منافع مشترکی با برخی از آن‌ها داشته باشند که امیدواریم این اقدام مبارک و مؤثر باعث احیای منابع دریایی و محیط زیست و رونق کسب و کار صیادان محلی باشد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی