[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۶۵
  • دوره جدید

کرونا گریبان باشگاه‌های ورزشی را گرفته است، روزنامه شیراز نوین

رئیس هیئت پزشکی ورزشی فارس اعلام کرد: باشگاه‌های ورزشی یکی از مشاغل ارزشمند اجتماعی هستند و ناراحتم از اینکه مصیبت بیماری کرونا این بعد و سایر عرصه‌های ورزش را هم تحت تأثیر قرار داده است.
دکتر کاوه باشتی دیروز شنبه در گفت و گو با ایرنا، بیان داشت: ورزش که می‌تواند باعث افزایش ایمنی بدن انسان‌ها شود، تحت تأثیر این بیماری خطرناک قرار گرفته است. از این رو دچار محدودیت شده و تصمیم گیری در مورد ادامه فعالیت باشگاه‌ها زیر نظر دولت و وزارت بهداشت و درمان است اما مردم در خانه ورزش را فراموش نکنند.
وی اضافه کرد: هیئت پزشکی ورزشی در واقع یک نهاد است که زیر نظر فدراسیون فعالیت دارد و کارش ارائه خدمات است و در عین حال نظارت به صورت موازی با کمک وزارت بهداشت انجام می‌دهیم و اینکه این هیئت دستور دهد که باشگاهی باز باشد یا بسته در چارچوب اختیارات ما نیست.
این جراح و متخصص ارتوپدی اشاره کرد: به هرحال باید همه اقشار در این ۲هفته که محدودیت برقرار شده است رعایت کنند تا با وجود همه سختی‌ها بتوانیم این بیماری را ریشه کن کنیم.
باشتی اضافه کرد: سیستم درمانی به دلیل نبودن تخت دچار مشکل شده است و مردم نباید بگذارند این سیستم فلج شود و تنها راه مبارزه هم ماندن در خانه است و علاوه بر اینکه پروتکل‌های بهداشتی را به صورت جدی باید رعایت کنیم، از دورهمی‌ها هم باید به شدت پرهیز کرد و مردم خود مراقب سلامت خود در این شرایط سخت باشند.
پزشک عضو کمیته ملی المپیک با اشاره به اینکه کرونا مصیبتی است که تمام دنیارا فرا گرفته است، اظهار داشت: مشابه این بیماری شاید در قرن گذشته وجود نداشته و در یک زمان بیماری وبا و طاعون مطرح بوده است و همانگونه که علم و تکنولوژی پبشرفت کرده است، بیماری‌هایی هم که انسان‌ها می‌گیرند تغییر ماهیت داده اند و به این شکل خود را نشان می‌دهند و دنیا را در بر می‌گیرند.
باشتی، زدن ماسک را بهترین راه نبرد برای مهار کرونا دانست و بیان داشت: تا زمانی که واکسن این بیماری تولید نشود باید زدن ماسک را جدی بگیریم؛ زیرا در این شرایط رعایت اصول بهداشتی اهمیت دارد و اگر مردم رعایت می‌کردند و در همه جا و حتی در داخل منزل ماسک می‌زدند این بیماری سریع‌تر محدود و کنترل می‌شد.
وی با اظهار اینکه این ویروس برای حیات خود نیاز به میزبان دارد و اینگونه نیست که ویروس در بدن انسان‌ها همزیستی مسالمت داشته باشد، بیان داشت: این ویروس یا فرد را از پا درمی‌آورد یا اینکه فرد بر آن غلبه می‌کند که خوشبختانه در اکثر موارد این فرد بوده که ویروس را از پا درآورده است.
رئیس هیئت پزشکی ورزشی فارس ادامه داد: زمانی که فرد مبتلا به این ویروس در ایزوله کامل باشد و از خودش محافظت کند می‌تواند جلو سیکل انتقال از انسانی به انسان دیگر را بگیرد و علت همه گیری کرونا در دنیا به خاطر مسُری بودن بیش از حد این ویروس است که سرعت انتقال و سرایت از انسان به انسان زیاد است و مهم‌ترین آن از راه تنفس است.
وی ضمن مثبت ارزیایی کردن سیستم بهداشتی کشورگفت: پزشکان، پرستاران و دست اندرکاران بیمارستان‌ها از زمان شیوع این ویروس جان خود را در طبق اخلاص گذاشتند و در راه سلامت جامعه حتی شهید شدند. از این رو مردم باید مواظب باشند تا سیستم درمانی کشور عاجز نشود و وقتی محدودیت برقرار می‌شود یعنی اینکه در نقطه بحرانی هستیم.
باشتی با اظهار اینکه خیلی‌ها نمی‌دانند که کرونا دارند و ناقل این بیماری هستند، افزود: کرونا مانند بمب‌های خوشه ای می‌ماند که وقتی منفجر شد ترکش آن بسیاری را می‌گیرد و به سرعت این بیماری را به فرد دیگری منتقل می‌کند و به عنوان یک پزشک به مردم توصیه می‌شود حتماً در اماکن عمومی و اداره‌ها زدن ماسک را جدی بگیرند و مواظب عزیزان خود باشند و این روش جدید زندگی حتی پس از پایان کرونا هم تا مدت‌ها ادامه دارد.
باشتی همچنین به ورزشکاران توصیه کرد که کاری به بازگشایی باشگاه‌ها نداشته باشند و هرچه زودتر از طریق سامانه نسبت به تمدید بیمه خود اقدام کنند تا در صورت بروز حوادت بتوانند از بیمه خود استفاده کنند.
وی ادامه داد: خدمات بسیار خوبی را برای کسانی که طی سه سال گذشته در موعد مقرر بیمه خود را تمدید کرده اند در نظر داریم و تا ۸۰ در صد از خسارات آنها پرداخت خواهد شد که فکر نمی‌کنم هیچ بیمه تکمیلی این همه خدمات را بدهد.
این پزشک متخصص از رسانه‌ها به عنوان بازوی بسیار قوی در امر مبارزه با کرونا یاد کرد و افزود: رسانه‌ها به خوبی حقوق شهروندی را رعایت کردند و با اطلاع رسانی به موقع خود در امر مبازره با کرونا پیشتاز بودند.
وی اضافه کرد: بسیاری از رسانه‌ها در راه مبارزه با این بیماری به امر آموزش و پیشگیری رو آوردند و حتی برخی از خبرنگاران با حضور در صحنه جان خود را به خطر انداختند و کاری بزرگ انجام دادند و جای تقدیر دارد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی