[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۶۵
  • دوره جدید

آیا خوردن غذای تکراری ضرر دارد؟، روزنامه شیراز نوین

اگر آدم پرمشغله ای هستید، برنامه زندگی تان شلوغ و پرشتاب است، یا صرفاً از آشپزی کردن خیلی خوشتان نمی‌آید، احتمال اینکه یک برنامه غذایی تکراری داشته باشید یا هر روز غذاهای شبیه به هم بخورید زیاد است.
به گزارش روزیاتو، اما این ممکن است معنایش آن باشد که رژیم غذایی تان فاقد مواد مغذی ضروری است.
می شود هر روز پشت سر هم غذای تکراری خورد و باز هم سلامت بود اما به این بستگی دارد که آن غذا چه باشد.
مثلاً اگر هر شب شام پیتزا بخورید، فرصت برخورداری از دیگر مواد غذایی پرخاصیت را از دست خواهید داد. اما اگر هر روز یک غذای گیاهی بخارپز مملو از سبزیجات بخورید، به این ترتیب غذای شما با وجود تکراری بودن مملو از مواد مغذی خواهد بود.
داشتن یک برنامه غذایی یکسان می‌تواند مزایایی هم داشته باشد؛ مثل کاهش اضطراب مربوط به آماده سازی غذا و چارچوب بخشیدن به برنامه روزانه زندگی خود.
حالا می‌خواهیم ببینیم چطور می‌توان با ترکیبی از مواد مغذی در رژیم غذایی خود که از تعادل هوشمندانه ای برخوردار باشد، از اشتباهات محتمل در این مسیر جلوگیری کرد.
داشتن یک برنامه غذایی یکسان می‌تواند کمک زیادی به سالم‌خواری کند
یکی از مهم ترین مزایای داشتن یک برنامه غذایی یکسان، آسودگی خاطر است.
این کار زحمت و زمانی که صرف آماده سازی غذا می‌شود را کاهش می‌دهد. اگر این کار باعث می‌شود در زمانی که همه چیز برایتان اضطراب آور شده، استرس کمتری داشته باشید، بنابراین کار درستی است.
به علاوه این کار کمک می‌کند یک برنامه مشخص برای زندگی روزانه خود داشته باشید که اگر سعی داشته باشید عادت‌های غذایی سالم تری در خود به وجود آورید، یک مزیت محسوب می‌شود. برنامه ریزی پیشاپیش و خوردن هر روزه مواد غذایی یکسان می‌تواند اضطراب تصمیم گیری روزانه را برای شما کاهش دهد؛ چه سعی داشته باشید مصرف مواد غذایی کمتر سالمی مثل مواد غذایی فرآوری شده را کم کنید و چه قصد داشته باشید میوه و سبزی بیشتری به رژیم غذایی خود اضافه کنید.
احتمال ادامه دادن مصرف مواد غذایی سالم تر در صورت تکرار دوباره و دوباره این کار بیشتر است.
هرگز در مصرف پروتئین مضایقه نکنید
اگر غذایتان حاوی مواد مغذی مشخصی نباشد، همه هفته دچار مشکل خواهید شد. کمبود مواد مغذی می‌تواند شما را کم انرژی، از نظر ذهنی گیج یا از غذای خود ناراضی کند.
برای جلوگیری از این مشکل باید پروتئین را در تمام وعده‌های غذایی خود بگنجانید، مثلاً با استفاده از گوشت قرمز، مرغ، ماهی، تخم مرغ یا لوبیا. مصرف کافی پروتئین برای برخورداری از یک سوخت و ساز مناسب، رشد عضلانی، استخوان‌هایی محکم و انرژی ضروری است.
در هر وعده از سه رنگ متفاوت میوه و سبزی استفاده کنید
میکرو مغذی‌هایی مثل ویتامین‌ها و مواد معدنی هم برای برخورداری از سلامت ضروری هستند. برای برخورداری کافی از این مواد سعی کنید هر روز سه رنگ متفاوت میوه و سبزی مصرف کنید.
چون متفاوت بودن رنگ میوه و سبزیجات نشان دهنده وجود فیتو کمیکال‌های متفاوت یا ترکیبات گیاهی با مواد مغدی مهم و فواید غذایی است.
غذای موردعلاقه‌تان را با مواد نسبتاً متفاوتی درست کنید
یک بخش از کار تغذیه خود، لذت بردن است. شما باید مشتاق درست کردن یک غذا باشید و آن را با آرامش یا هیجان میل کنید و این امر معمولاً با ایجاد تغییر در مواد آشپزی میسر می‌شود.
اگر علاقه چندانی به آشپزی ندارید هم می‌توانید بدون وارد کردن اضطراب به خود، با به کارگیری همان تکنیک‌های آشپزی همیشگی بر روی انواع مختلفی از منابع پروتئین و سبزیجات، یک تغییر کوچک ایجاد کنید.
به روش آشپزی‌تان توجه داشته باشید
در نهایت آنکه از روش‌های بدون ضرر آشپزی مثل بخارپز کردن، کباب کردن، تفت دادن یا سرخ کردن با روغن زیتون و دیگر روغن‌های سالم مشابه استفاده کنید. این کار می‌تواند کمک کند که مطمئن شوید بیشترین مواد مغذی را از مواد غذایی خود دریافت خواهید کرد، بدون آنکه کالری صفر یا چربی‌های اشباع شده زیادی مصرف کنید.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی