[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۸۷
  • دوره جدید

شورای روابط خارجی اروپا درخواست کرد: همکاری اروپا با دولت بایدن در راستای احیای برجام، روزنامه شیراز نوین

اندیشکده شورای روابط خارجی اروپا در بیانیه ای که به امضای اعضای ارشد آن رسیده است، خواستار همکاری اروپا با دولت جدید آمریکا برای بازگشت به برجام شد.
به گزارش ایسنا، اندیشکده شورای روابط خارجی اروپا در بیانیه ای مشترک که به امضای اعضای ارشد آن رسیده است، ضمن اشاره به اینکه سیاست فشار حداکثری دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور فعلی آمریکا در برابر ایران، شسکت خورده است، خواستار همکاری دولت‌های اروپایی با دولت جو بایدن رئیس جمهور منتخب آمریکا برای بازگشت به توافق هسته ای (برجام) و تقویت آن شد.
به نقل از پایگاه اینترنتی اندیشکده شورای روابط خارجی اروپا، این اندیشکده در این بیانیه آورده است: انتخاب جو بایدن گشایشی برای تقویت روابط فرااقیانویسی در زمینه‌ مسائل مهم امنیتی از جمله درباره ایران ایجاد می‌کند. دولت‌های اروپایی و اتحادیه اروپا که در طی چهار سال گذشته تلاش زیادی برای حفظ توافق هسته‌ای [برجام] کرده‌اند، اکنون به وضوح از دولت آینده بایدن و ایران می‌خواهند که سریعاً به پایبندی کامل نسبت به توافق بازگردند. طرف‌های اروپایی باید به طرزی فعالانه و هماهنگ یک نقش راه با دوام برای حمایت از این اقدام ارائه کنند.
کارزار فشار حداکثری دولت دونالد ترامپ علیه ایران با تحریم‌هایی بی‌سابقه که تأثیری منفی بر مردم عادی ایران داشت، شکست خورد. ایران در پاسخ به بازگشت تحریم‌ها از سوی آمریکا، فعالیت‌های هسته‌ای‌اش را افزایش داد و به فاصله گرفتن از تعهدات تحت برجامش ادامه داد. تهران همچنین جایگاه نظامی‌اش را در منطقه تحکیم کرده‌ است. دوران باقی مانده از دولت ترامپ احتمالاً با اقداماتی جدید که مخصوصا برای پیچیده کردن بازگشت بایدن به برجام انجام خواهد شد، به آشفتگی می‌گذرد. اخبار اخیر همچنین حاکی از این هستند که خطر گسترش تنش‌های نظامی میان آمریکا و ایران وجود دارد. دولت آتی بایدن با گسترش جدید تنش‌ها مواجه می‌شود.
برای ثبات خاورمیانه مهم است که آمریکا و ایران فوراً تنش‌ها را کاهش داده و تعامل دیپلماتیک را درباره طیفی از مسائل احیا کنند. این باید با احیای دوباره توافق هسته‌ای آغاز شود که توافقی مهم در زمینه عدم اشاعه تسلیحات هسته‌ای و حرکتی به سمت گروه گسترده‌تری از مسائل است که به عدم ثبات منطقه دامن می‌زنند و این برای منافع اروپایی‌ها بسیار تعیین‌کننده است. دولت بایدن می‌تواند با حمایت اروپا از اشاره‌های مثبت دولت روحانی که هشت ماه به پایان دوره آن باقی مانده و از هدف اعلام شده بایدن برای بازگشت به برجام و طی کردن مسیر دیپلماسی با ایران استقبال کرده است، به گونه‌ای مثبت بهره‌مند شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی