[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۶۳
  • دوره جدید

حقایقی جالب درباره مغزتان که نمی‌دانید «بخش پایانی»، روزنامه شیراز نوین

24. مغز چربی دار ترین ارگان بدن است. بیش از 60 درصد از مغز از چربی تشکیل شده است.
25. رژیم‌های غذایی سخت سبب خودخوری مغز می‌شود. دانشمندان ثابت کرده اند که رژیم‌های غذایی سخت و غیرعلمی باعث می‌شود که مغز خودخوری کند.
26. عرق ریختن سبب کوچک شدن مغز می‌شود. 90 دقیقه عرق ریختن در روز می‌تواند مغز شما را به اندازه یک سال گذر عمر کوچک تر کند.
27. انجام دادن چند کار به طور همزمان باعث رشد و فعال شدن بیشتر مغز نمی‌شود. انجام دادن چند کار به طور همزمان در کمال تعجب نتیجه عکس دارد.
28. جراحی‌های مغز را می‌توان در حالی که شخص بیدار و هوشیار است، انجام داد. اگرچه مکانیزم درد در مغز پردازش می‌شود اما در مغز هیچ گیرنده دردی وجود ندارد و مغز در واقع درد را احساس نمی‌کند. بنابراین می‌توان جراحی‌های مغز را در حالی که شخص بیدار و هوشیار است انجام داد.
29. آسیب مغزی دائمی نیست. همه ما شنیده ایم که آسیب مغزی دائمی است، اما نکته جالب این است که مغز در شرایط خاصی می‌تواند پس از صدمه دیدن خودش را ترمیم کند اما این ترمیم بستگی به محل آسیب و شدت آن دارد. آسیب مغزی کارکرد‌های مغز را موقتاً مختل می‌کند، اما اگر آسیب‌های مغزی بعدی به وجود نیاید، مغز می‌تواند خود را احیا کند.
30. خمیازه کشیدن برای مغز سودمند است. برخی دانشمندان بر این باورند که خمیازه کشیدن سبب می‌شود به مغز اکسیژن بیشتری برسد تا آن را بیدار نگه دارد.
31. آیا تا به حال برایتان پیش آمده که وارد یک اتاق شوید و به سرعت فراموش کنید که چه کار داشتید؟ مطالعات انجام شده در سال 2011 نشان می‌دهد که مغز تلاش می‌کند که حافظه خود را با محلی که در آن قرار گرفته مرتبط کند. وارد شدن به یک اتاق باعث جداسازی قسمت‌هایی از فعالیت مغز می‌شود. یادآوری یک تصمیم یا انجام فعالیت‌های خاص در اتاق‌های مختلف برای مغز کار سختی است.
32. مغز نورون‌های خاص را به عنوان سلول‌های مکانی ثبت می‌کند که به مکان‌های واقعی مرتبط هستند. این سلول‌ها هنگام فکر کردن یا خوابیدن در آن مکان خاص دوباره فعال می‌شوند و با یکدیگر کار می‌کنند تا یک نقشه ذهنی را از محیط ما ایجاد کنند.
33. آمیگدالا یک ساختار کوچک مغزی مرتبط به ترس می‌باشد. اطلاعات محیط خارجی به این قسمت، از طریق دو روش می‌رسد: یک روش سریع و مستقیم و یک روش طولانی تر. روش کوتاه کورتکس را نادیده می‌گیرد و باعث می‌شود که خطر پنهانی را بشناسیم و خودمان را برای آن آماده کنیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی