[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۸۴
  • دوره جدید

وزیر بهداشت: ایران بهار ۱۴۰۰ تولیدکننده واکسن کرونا می‌شود، روزنامه شیراز نوین


وزیر بهداشت:
ایران بهار ۱۴۰۰ تولیدکننده
واکسن کرونا می‌شود

وزیر بهداشت گفت: ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار واکسن کرونا از مجموعه کوواکس سازمان بهداشت جهانی پیش خرید کرده ایم، تولید مشترک با کشورهای دیگر نیز داریم که کارآزمایی بالینی این واکسن‌ها در ایران انجام می‌شود؛ ضمن اینکه آزمایش انسانی برای تولید واکسن ایرانی در بهار ۱۴۰۰ نیز شروع شده است.
به گزارش ایرنا، سعید نمکی دیروز چهارشنبه در حاشیه کمیته ملی واکسن کرونا افزود: امروز جلسه ای در مورد واکسن داشتیم. قبلاً خدمت مردم عرض کرده بودیم واکسن را از سه مسیر دنبال می‌کنیم؛ یک مسیر واردات واکسن از مسیر کووکس است، مجموعه ای که سازمان بهداشت جهانی برای تهیه واکسن برای همه کشورها دیده است. ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز واکسن را چون هر فردی باید دو دوز واکسن بزند برای هشت میلیون و ۴۰۰ هزار نفر گروه‌های آسیب پذیر شامل افراد بالای ۶۵ سال و کسانی که بیماری خاص زمینه ای دارند، در قالب کووکس پیش خرید کرده ایم و به محض اینکه این واکسن را توزیع کنند ایران هم جزو کشورهایی است که این واکسن را دریافت و تزریق می‌کند. وزیر بهداشت افزود: راه دوم خرید از منابع موثقی است که غیر از مجموعه سبد کووکس است که در دنیا تولید می‌کنند. هیچ کمپانی سازنده واکسن تا امروز گواهی تولید سازمان بهداشت را دریافت نکرده است. برخی از سازندگان واکسن در مراحل نهایی دریافت گواهی سازمان بهداشت جهانی هستند که به محض اینکه دریافت کردند امیدوارم بتوانیم پیش خرید واکسن را از آنها به سرانجام برسانیم.
وی گفت: با کشورهای مختلفی صحبت کرده ایم؛ همکارانی را فرستاده ایم تا از هیچ کشوری در زمینه تزریق واکسن برای جمعیت‌های مورد نیاز و هدف عقب نباشیم.
نمکی افزود: راه دیگری که دنبال می‌کنیم، تولید مشترک در مراکزی مثل انستیتو پاستور است که آن را هم دنبال می‌کنیم و امیدوارم در آینده نزدیک خبرهای خوشی هم در این زمینه به مردم بدهیم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی